خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/03/02 00:30
شناسه خبر : 14376

توسعه متوازن استان؛ از حرف تا عمل

(مطلب زیر ارسال شده توسط یکی ازمخاطبان محترم سمنان لاین بوده که انتشارآن بمنزله ی تأییدیا تکذیب آن نیست وصرفا بمنزله ی اطلاع رسانی میباشد)   نویسنده :یک هم استانی منصف حال که دکترخباز با خبرنگاران محترم شاهرودی نشست و مصاحبه ای داشتند – البته بایست  این رویه برای تمام شهرستان های استان اجرا شود […] ...

(مطلب زیر ارسال شده توسط یکی ازمخاطبان محترم سمنان لاین بوده که انتشارآن بمنزله ی تأییدیا تکذیب آن نیست وصرفا بمنزله ی اطلاع رسانی میباشد)

 

نویسنده :یک هم استانی منصف

حال که دکترخباز با خبرنگاران محترم شاهرودی نشست و مصاحبه ای داشتند – البته بایست  این رویه برای تمام شهرستان های استان اجرا شود – چه خوب بود استاندار محترم حرف دل مردم مرکزاستان را هم که بخشی از آن در ذیل آمده ، دراین نوع جلسات مطرح نمایند:

چندی پیش استان سمنان میزبان وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای افتتاح ۱۸ طرح بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی در سطح استان(زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان)  بود.

از افتتاح پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گرمسار تا دانشکده علوم غذایی آرادان ، افتتاح خوابگاههای دخترانه و پسرانه دانشکده پیراپزشکی سرخه تا افتتاح پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مهدیشهر و‌بازدید وزیر محترم از بیمارستان در دست احداث این شهرستان و قول مساعد تامین 9 میلیاردتومان اعتبار جهت تکمیل این پروژه و نیز افتتاح چندین طرح بهداشت سلامت در نقاط شهری و به ویژه روستایی استان سمنان و به این افتتاحیه ها و بازدیدها باید به آغاز عملیات اجرایی احداث ۷۲ پروژه دیگر را در سطح استان اضافه نمود.

نکته حایز اهمیت در این سفر که البته جدا از فراهم نمودن موجبات خرسندی مردم مرکز استان برای توسعه علوم پزشکی ، بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی در جای جای استان بود که خود حاکی از عدالت محوری مرکز استان می باشد درحالیکه در این افتتاحیه ها و یا کلنگ زنی ها سهمی برای شهرستان سمنان وجود‌نداشت.

گرچه نماینده شجاع و دلسوز شهرمان قاطعانه یک درخواست قانونی ( ایجاد دانشکده داروسازی در مراکز استانها) را که همانا ایجاد دانشکده داروسازی در سمنان بودرا مطرح که صدالبته مطالبه جدی مردم‌مرکز استان بوده و این خواسته قانونی و به‌حق مردم به هیچ‌وجه تعطیل بردار نخواهد بود و‌امید می رود در کوتاه ترین زمان‌ممکن مدیریت دانشگاه علوم‌پزشکی سمنان سهم‌ مردم مرکز استان را ادا نماید و تأکید برخواسته ی قانونی مبنی بر ایجاد این دانشکده در مرکزاستان.

در هر صورت نگاهی به پراکندگی جغرافیایی افتتاح پروژه های مذکور گویای این واقعیت است که مرکز استان عدالت محوری خود را بمانند سایر حوزه ها و شاخص های توسعه ای ، در حوزه علوم‌پزشکی هم بارها ثابت کرده و حتی سهمی کمتر از سایر شهرستانهای کم‌جمعیت تر از خویش را به خود اختصاص داده است‌ .

پراکندگی دانشکده‌های دانشگاه علوم‌پزشکی استان در شهرهای دامغان، سرخه ، آرادان ، گرمسار و… و‌نیز احداث بیمارستانهای مجهز در دامغان، مهدیشهر، گرمسار و…‌خود‌گواه این‌مدعاست.

حال نگاهی به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شاهرود داشته باشیم. آیا  دانشگاه علوم‌پزشکی شاهرود یک دانشکده یاحتی یک رشته تحصیلی در حوزه علوم‌پزشکی را در میامی، بیارجمند، بسطام و… اختصاص داده است؟

چرا سالهاست مطالبه مردم‌ عزیز میامی  برای داشتن یک‌بیمارستان مناسب بی نتیجه مانده است؟

آیا مسئول  محروم‌ ماندن این نقاط با توجه به اینکه زیرمجموعه ی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود میباشند ،مرکزاستان است؟

چرا شهر شاهرود  بیش از ۷۰۰ تخت را در خود جای داده است؟ عددی که از مجموع تعداد تختهای همه شهرستانهای استان سمنان‌هم بالاتر است. نگارنده قصد ندارد به تفاوت سایر شاخصهای بالاتر موجود در این شهرستان در مقایسه با مرکز استان و‌همه شهرستانها بپردازد‌ .

پس بابت این تهمتهای ناروا به مرکز استان ، باید فقط به خدا پناه برد و قضاوت را به او‌که بهترین قاضی است ، سپرد .

آنچه‌که به‌واقع به آن اشاره شد این است که با رعایت انصاف و با نگاه واقعی و بدون غرض و تعصب شهری و‌منطقه ای می توان از راه ‌عدالت به قضاوت رسید .‌

عدالت با فریادهای غیر واقعی سردادن و‌ فقط به فکر توسعه خود بودن منافات دارد . اینکه لحظه ‌ به لحظه اذهان مردم‌شریف و‌ولایتمدار استان را در لوای فریادهای به ظاهرعدالتخواهانه و البته در سایه متهم‌کردن غیر منصفانه‌‌مرکز استان به بی عدالتی سوق دادن چه نتیجه ای خواهدداشت .

فراموش نکنیم‌مردم استان فهیمند و صادقانه‌، ‌منصفانه و‌عادلانه قضاوت خواهند کرد. باشد که مسولان عزیز اجرایی استان  شجاعانه  با مردم سخن بگویند تا با بیان واقعیتهای موجود استان و‌ روشنگری در این زمینه ، وحدت مردم شهرستانهای استان را بیش ازپیش زنده و پایدارکنند . چرا که انقلاب ما و توسعه جهانی این نظام مقدس در سایه رهبری رهبر فرزانه انقلاب و نیز در گرو این وحدت بوده که از  داشتن این نعمات به خود می بالیم.

آری ؛ اینجا مرکزاستان سمنان است+تصاویر