0:30:27 - پنجشنبه 2 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توسعه متوازن استان؛ از حرف تا عمل
کانال تلگرام سمنان لاین

(مطلب زیر ارسال شده توسط یکی ازمخاطبان محترم سمنان لاین بوده که انتشارآن بمنزله ی تأییدیا تکذیب آن نیست وصرفا بمنزله ی اطلاع رسانی میباشد)

 

نویسنده :یک هم استانی منصف

حال که دکترخباز با خبرنگاران محترم شاهرودی نشست و مصاحبه ای داشتند – البته بایست  این رویه برای تمام شهرستان های استان اجرا شود – چه خوب بود استاندار محترم حرف دل مردم مرکزاستان را هم که بخشی از آن در ذیل آمده ، دراین نوع جلسات مطرح نمایند:

چندی پیش استان سمنان میزبان وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای افتتاح ۱۸ طرح بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی در سطح استان(زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان)  بود.

از افتتاح پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی گرمسار تا دانشکده علوم غذایی آرادان ، افتتاح خوابگاههای دخترانه و پسرانه دانشکده پیراپزشکی سرخه تا افتتاح پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مهدیشهر و‌بازدید وزیر محترم از بیمارستان در دست احداث این شهرستان و قول مساعد تامین 9 میلیاردتومان اعتبار جهت تکمیل این پروژه و نیز افتتاح چندین طرح بهداشت سلامت در نقاط شهری و به ویژه روستایی استان سمنان و به این افتتاحیه ها و بازدیدها باید به آغاز عملیات اجرایی احداث ۷۲ پروژه دیگر را در سطح استان اضافه نمود.

نکته حایز اهمیت در این سفر که البته جدا از فراهم نمودن موجبات خرسندی مردم مرکز استان برای توسعه علوم پزشکی ، بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی در جای جای استان بود که خود حاکی از عدالت محوری مرکز استان می باشد درحالیکه در این افتتاحیه ها و یا کلنگ زنی ها سهمی برای شهرستان سمنان وجود‌نداشت.

گرچه نماینده شجاع و دلسوز شهرمان قاطعانه یک درخواست قانونی ( ایجاد دانشکده داروسازی در مراکز استانها) را که همانا ایجاد دانشکده داروسازی در سمنان بودرا مطرح که صدالبته مطالبه جدی مردم‌مرکز استان بوده و این خواسته قانونی و به‌حق مردم به هیچ‌وجه تعطیل بردار نخواهد بود و‌امید می رود در کوتاه ترین زمان‌ممکن مدیریت دانشگاه علوم‌پزشکی سمنان سهم‌ مردم مرکز استان را ادا نماید و تأکید برخواسته ی قانونی مبنی بر ایجاد این دانشکده در مرکزاستان.

در هر صورت نگاهی به پراکندگی جغرافیایی افتتاح پروژه های مذکور گویای این واقعیت است که مرکز استان عدالت محوری خود را بمانند سایر حوزه ها و شاخص های توسعه ای ، در حوزه علوم‌پزشکی هم بارها ثابت کرده و حتی سهمی کمتر از سایر شهرستانهای کم‌جمعیت تر از خویش را به خود اختصاص داده است‌ .

پراکندگی دانشکده‌های دانشگاه علوم‌پزشکی استان در شهرهای دامغان، سرخه ، آرادان ، گرمسار و… و‌نیز احداث بیمارستانهای مجهز در دامغان، مهدیشهر، گرمسار و…‌خود‌گواه این‌مدعاست.

حال نگاهی به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شاهرود داشته باشیم. آیا  دانشگاه علوم‌پزشکی شاهرود یک دانشکده یاحتی یک رشته تحصیلی در حوزه علوم‌پزشکی را در میامی، بیارجمند، بسطام و… اختصاص داده است؟

چرا سالهاست مطالبه مردم‌ عزیز میامی  برای داشتن یک‌بیمارستان مناسب بی نتیجه مانده است؟

آیا مسئول  محروم‌ ماندن این نقاط با توجه به اینکه زیرمجموعه ی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود میباشند ،مرکزاستان است؟

چرا شهر شاهرود  بیش از ۷۰۰ تخت را در خود جای داده است؟ عددی که از مجموع تعداد تختهای همه شهرستانهای استان سمنان‌هم بالاتر است. نگارنده قصد ندارد به تفاوت سایر شاخصهای بالاتر موجود در این شهرستان در مقایسه با مرکز استان و‌همه شهرستانها بپردازد‌ .

پس بابت این تهمتهای ناروا به مرکز استان ، باید فقط به خدا پناه برد و قضاوت را به او‌که بهترین قاضی است ، سپرد .

آنچه‌که به‌واقع به آن اشاره شد این است که با رعایت انصاف و با نگاه واقعی و بدون غرض و تعصب شهری و‌منطقه ای می توان از راه ‌عدالت به قضاوت رسید .‌

عدالت با فریادهای غیر واقعی سردادن و‌ فقط به فکر توسعه خود بودن منافات دارد . اینکه لحظه ‌ به لحظه اذهان مردم‌شریف و‌ولایتمدار استان را در لوای فریادهای به ظاهرعدالتخواهانه و البته در سایه متهم‌کردن غیر منصفانه‌‌مرکز استان به بی عدالتی سوق دادن چه نتیجه ای خواهدداشت .

فراموش نکنیم‌مردم استان فهیمند و صادقانه‌، ‌منصفانه و‌عادلانه قضاوت خواهند کرد. باشد که مسولان عزیز اجرایی استان  شجاعانه  با مردم سخن بگویند تا با بیان واقعیتهای موجود استان و‌ روشنگری در این زمینه ، وحدت مردم شهرستانهای استان را بیش ازپیش زنده و پایدارکنند . چرا که انقلاب ما و توسعه جهانی این نظام مقدس در سایه رهبری رهبر فرزانه انقلاب و نیز در گرو این وحدت بوده که از  داشتن این نعمات به خود می بالیم.

آری ؛ اینجا مرکزاستان سمنان است+تصاویر

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. سمنان همشهری   مارس 17, 2017  

  آقای موسوی .. مطالب بیان شده هم از نظر جمعیت ودیگر موارد غیر مستند وخلاف واقع میباشد . ودقت بیشتری می طلبد آن هم استانی هم درست گفته است . شما الآن اگر بخواهید از تهران خارج شوید بایک بزرگراه استاندارد ی که چندین سال قبل ساخته اند ودردسترس میباشد می توانیدبروید . جزء به طرف شرق کشور واستان سمنان وبه اصطلاع از بزرگراه امام رضا که اگر کسی مجبور نباشد هرگز از ان مسیر نمی آید … کم جمعیتی و کم توسعگی وبی توجه ای د ولت در تآمین امکانات زیر ساختاری که متآ سفانه نمایندگان شاهرود کمتر به آن توجه مینمایند(مباداشهرسمنان بیشر توسعه پیداکند) درد مشترک همه استان میباشد .ومرکز استان نخواهد بود ….

  • موسوی   مارس 18, 2017  

   در مورد آمار اگه قبول ندارید لطفا به سایت مرکز امار مراجعه کنید، برای همه دروه های سرشماری کامل هست، من خلاصه و بخشی از اون رو آوردم،
   در مورد بزرگراه هم وضعیت در همه جای استان تقریبا یکیه، سالها بود خروجی شاهرود به سمت مشهد افتضاح بود تازه تعمیر شد، تقاطع غیر همسطح شرق شاهرود یکی از دوتقاطع غیر همسطحی که کلا شاهرود داره هنوز کامل نشده، جابه که بدونی چند سال پیش افتتاح شده!!!!!!!
   بماند درد بسیار است و مجال اندک، تنها راه ازبین رفتن شائبه های بی عدالتی و … شفافیت است، اما ظاهرا افرادی که مدیر و مسئول بودن علاقه ای به ان کار ندارن

 2. همشهری علی   مارس 14, 2017  

  برادر موسوی شما با این طرز تفکر مانع و بهانه برای عدم توسعه وسد راه توسعه کل استان هستید .مرکز استان را باید بامراکز دیگر استان ها سنجید ودومآ درد توسعه درد مشترک همه جای وشهر های استان سمنان میباشد .که دراین رابطه باید همکاریها وصمیمیت بیشتری بین نمایندگان استان بوجود آید و کل این استان بسیار بزرگ بدلیل بی توجه به امکانات مهم زیر ساختاری آب . راه و ……با دارابودن همه مناسبتها مثل سایر استانها توسعه ورشد ندارد . چرا راه دسترسی از خود تهران بااستان سمنان وشرق کشور هنوز بدترین راه درکشور میباشد وکسی اکراه دارد که از این وارد استان شود بدلیل اینکه آدمهای مثل شما آمدند گفتند قبل از اینکه این بزگراه به سمنان ساخته شود اول باید از شاهرود شروع شود ….

  • موسوی   مارس 16, 2017  

   چرا؟ چرا مرکز استان یک استان کم جمعیت نسبت به سایر استان ها رو باید با مراکز استان دیگه سنجید؟ موضوع عدالت چشم وهمچشمی نداره که برادر من!!!! عدالت باید برقرار بشه، به قول شما توسعه مشترک، اگه بنا به حرف زدن با جبه مقابل هم رو داریم خوب اینجوری منم میگم “خب مراکز استان های دیگه پرجمعیت ترین شهرستان های اون استانن پس چرا شاهرود که قبلا و حتی حالا هم پرجمعیت ترینه مرکز استان نیست؟” به این چه جوابی بدیم؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
   من تو نوشته هام سعی کردم بگم عدالت باید تحقق پیداکنه وتو استان ما با شفافیت این امر امکان پذیره
   از طرفی اینم باید به خاطر داشته باشیم که عدالت یعنی حق برابر و دقیقا مساوی نیست، مثلا سمنان با توجه با محدودیت های آب باید صنعتی می شد در غیر اینصورت چاره دیگه ای برای اشتغال نبود تقریبا…. شاهرود هم و حتی منطقه میامی هم الانم آب مورد نیاز رو داره خصوصا اگه مدیریت صحیح باشه، پس کشاورزی و صنایع تبدیلی در اولویت و اگه نشد اشتغال تو صنعت و… ولی اینا در حد حرف باقی موند و سمنان طوری جلو رفت که چند هزار مهاجر جمع کرد اما شاهرود متناسب با جمعیت بومی خودش اشتغال نداشت و غیر مشکلات اجتماعی فراوان باعث شد که از این شهر مهاجرت هم بشه،
   عزیز من نمیتونیم نبینیم، من نمی تونم برادر و دوست و آشنا و فامیل خودمو ببینم که از خونه و زندگیش برای کار باید مهاجرت کنه، اینا رو که نمیتونیم نبینم، تازه اینا نسل به نسل داره منتقل میشه،
   درمورد جاده و بزرگراه هم بیابانی بودن استان علت عدم رغبت به سفر از استان ماست، لطفا همین الان هم به حرفای رئیس پلیس راهور هم گوش کنی میگه ان بیابونی بودن سبب خستگی و کسلی شده و کلی تصادف و….

 3. موسوی   مارس 13, 2017  

  پراکندگی شدید جمعیت در شرق استان چاره ای نگذاشته جز اینکه در شاهرود امکانات درمانی البته با تجهیزات مناسب جمع آوری بشه در غیر اینصورت همه مردم شرق استان باید تا سمنان یا تهران یا مشهد میرفتن در حالی ه در نزدیک ترین نقطه ممکن امکانات درمانی مناسب دارن
  شما که میخای انصاف رو رعایت کنی بگو چرا بعد از 5 سال شهرستان شدن میامی سمنان ادارات این شهرستان رو مستقر نکرده، این که دست شاهرود نیست
  یا بگو سمنان تو این 5 سال برای میامی چکار کرده؟؟
  اشتغال شاهرود به کنار، چندتا شغل جدید تو میامی ایجاد شده؟؟
  وضعیت امکانات عمرانی تو 5 سال چه تغییری کرده؟
  5 سال زمان کمیه؟ باید مثل شاهرود 30 سال دیگه صبر کنند و عقب بمونند؟؟

 4. موسوی   مارس 12, 2017  

  آدمی که خوشو بزنه به خواب اصلا نمیشه بیدارش کرد
  خوبه تعدا بالای مهاجر شمالی و افغانی و…. تو سمنان و شهرک صنعتی سمنان خودش گویای این هست که انحصار طلبی مال کجا بوده
  دوما در مورد شهرستان شدن یک منطقه خود وزارت کشور تصمیم می گیره نه جای دیگه، به جای سطحی فکر کردن برو یکم مطالعه کن
  سوما حق مجن، کالپوش و ابر و بقیه نقاط شاهرود رو مسئولین ادارات کل استانی شهر سمنان ضایع کردن وگرنه روستای ابر که درگاه ورود گاز به استان بود نباید جز اخرین روستاهایی می بود که گاز رسانی بسه، کافیه یه کم مطالعه کنی که ببینی که مسئولین استانی شهر سمنان تا کل روستاهای شهرستان سمنان گازرسانی نشد اجازه ندادن بقیه جاها که حتی جمعیتی هم بیشتر بود گاز رسانی بشه
  چهارما یه مقدار فکر و تحقیق هم به خدا بد نیست، مثلا راه آهن، یعنی چی راه اهن چون مسیرش سمت بسطام و میامی نیست شده بی عدالتی، در مورد راه آهن سمنان هم که با 3 میلیارد تومن افتتاح شد جالبه بدونین که سالن راه آهن شاهرود به عنوان مرکز راه اهن شمالشرق، با 300 میلیون بهسازی شد!!!
  پنجم در مورد بخش بهداشت و درمان بارها تو شبکه تلوزیونی شهر سمنان هم توضیح داده شد توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی که به خاط محدودیت های جمعیتی منطقه، دانشگاه علوم پزشکی چاره ای جز رویه فعلی نداره چون اگه باز اینکار ها هم انجام نشه مردم منطقه برای خدمات باید تا سمنان یا تهران یا مشهد برن ، مانور روی این تک موضوع تنها چیزیه که مرکز استان ها در ظاهر می تونن گیر بدن، خداروشکر که دانشگاه های علوم پزشکی مستقیما زیر نظر وزارت بهداشت و تهرانن ، ایننقدر هم که میگین دانشگاه علوم پزشکی سمنان عدالت رو رعایت نکرده چراک اولا بدیهی بود که باید تو گرمسار و دامغان بیمارستان زده میشد وگرنه مردم این منطقه برای هربار خدمات درمانی باید 100 کیلومتر تا سمنان میومدن، تازه تا همین دو سه سال پیش این مناطق هم که زیر نظر همین دانشگاه بودن بیمارستان نداشتن درحالی که حدود 300 تا تخت تو سمنان ایجاد شده بود که الان رسیده به 400 تا(دوسوم تخت های شهرستان های زیر نظر دانشگاه سمنان)، پس اتفاق خاصی رخ نداده بدیهی بوده در حالی جمعیت میامی به اندازه دامغان هم نیست و حتی فاصله اشم کمتر ازدامغانه با این حال دانشگاه شاهرود در حال تجهیز و ساخت بیمارستانه خوبه یکم تحقیق کنین
  حرف و درد زیاده خداکنه نامه نمایندهها برای شفافیت بودجه ها خصوصا بودجه های سالهای گذشته عملی بشه تا ببینیم بی عدالتی ها از ادارات کل استان شهر سمنانی بوده یا ادارات شاهرودی که در هر صورت باید برای جبران بی عدالتی ها اقدام بشه

  • داود سمنانی   مارس 15, 2017  

   آقای موسوی اینکه 2%بودجه مناطق محروم هر سال به حساب شهرستان شاهرود واریز میشه و باید در مجن و بیارجمند هزینه بشه ولی میره تو شاهرود هزینه میشه چه ربطی به مرکز استان داره؟
   رفیق جان میامی مگه زیر مجموعه دانشگاه علو پزشکی شاهرود نیست؟/ پس چرا یه بیمارستان نداره و شاهرود با 150 هزار جمعیت باید 720 تخت داشته باشه؟؟؟
   عدالت یعنی اینکه شهرستانی همه امکاناتو برای خودش بخاد و فقط برای خودش؟؟
   سیاست نخ نما شده ایجاد اختلاف بین میامی قهرمان و بسطام عزیز و سمنان کهنه شده اخوی

   بهتر نیست به جای این حرفای تفرقه افکننانه و دشمنی با مرکز استان مظلوم بفکر راهکاری برای کل استان و میهن عزیز و اسلامیمون باشیم؟؟

   • موسوی   مارس 16, 2017  

    آقای داود سمنانی عزیز
    راهکار همون شفافیت بودجه های استان در سالهای گذشته و آینده است، اینکه چرا وضعیت فعلی در جای جای استان به وجود اومده چرا اون منطقه اینطور شده و … اینکه تقصیر اداره شهرستانیه یا استان و مرکز و…. اینکه امکانات مطابق با جمعیت توزیع نشده در گذشته و حالا و… هم اگه این شفافیت برقرار بشه مشخص میشه
    فقط و فقط شفافیت اونم برایی دوره سی سال گذشته
    اگه به فکر راهکار استانی و همصدایی هستیم موردی مثال نیاریم چون برای هر چیزی یه متقابلشو اونطرف داره، بیخیال
    آقا شفافیت حله؟؟؟

 5. مرتضی   مارس 7, 2017  

  آفرین بر پاسخ کوبنده شهاب عزیز. به حسین آقا عرض کنم اگه زبونم لال شما مرکز استان می شدین فاتحه تموم شهرستانها خونده شده بود. ضمناً آقای حسین: فقط بهداشت را انحصار نکردید. بودجه شهرهای تابعه شهرستانتون، راهها و فرودگاه و راه آهن و بازم بگم ….. برید حق بسطام را بدید که مصوبه شهرستان شدن را دارد. بیارجمند. مجن. کالپوش و….

 6. حسین   مارس 5, 2017  

  ای کاش برا بقیه چیزا هم انصاف داشتیم ای کاش…، نه اینکه برا بقیه موارد خودمونو به خواب بزنیم
  اصل مشکل اینه که هرکی و هرجا قدرت داره همه چیزو برا خودش میخاد
  دوستان مرکز اگه همین یه موردم نداشتن چکار میکردن؟!! علت پیشرفت بخش بهداشت و درمان شاهرود فقط اینه که مستقیما زیر نظر وزارت بهداشته نه یه اداره مرکز استانی
  بعدشم این احساس شما اگه چند برابر بشه میشه اون اندازه ای که مردم شرق استان نسبت به سایر حوزه ها خصوصا اشتغال دارن داداش

  • شهاب   مارس 5, 2017  

   عزیز برادر بحث اینست که دانشگاه علوم پزشکی سمنان امکانات و ظرفیت های خودش را بین تمام شهرستان های تابعه تقسیم کرده و می کند که مثال ها را این نویسنده آورده ولی انصافا شما یک مورد فقط یک مورد از یک رشته حالا نمیگیم دانشکده ، که دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به شهرهای تابعه خودش داده را بفرمایید؟
   واقعا اگه بجای سمنان فرض کنید شاهرود مرکزاستان بود ببینید در استان چه اتفاقی می افتاد. اتفاقا الان خیلی هم خوب شده و مردم استان به نقش عدالت محوری سمنان بعنوان مرکزاستان پی می برند.

 7. مسعودیان   مارس 4, 2017  

  مطالب این مخاطب عزیز هم استانی عالی بود. به نظرم کاملا درست و به جا بود. همش واقعیت داره .

 8. منصف و عدالتجو باشیم   مارس 2, 2017  

  دوستان عزیز،
  شرط جلوگیری از اختلاف افکنی و تهمت زدن و بی عدالتی فقط “شفاف سازی در همه امور و حوزه ها” است. لذا در درجه اول باید نظر و رویه همه ما حمایت از شفاف سازی بودجه های سالهای گذشته و آینده در همه حوزه ها از جمله بهداشت و درمان، صنعت، اشتغال و… باشیم و نیازها و مشکلات هر منطقه روا در نظر گرفته و برای رفع آنها تلاش نماییم. در غیر اینصورت شاهد ادامه رویه جبهه گیری در مسائل مختلف خواهیم بود. اگر حوزه ای را ذکر میکنیم مثال ملموس آن را در حوزه ای دیگر نیز بیان کنیم و البته کمی بیشتر در مورد آنها تحقیق نماییم.

 9. همشهری سمنان   مارس 2, 2017  

  طبعآ بناچار این جمعیتی که دراین بیقوله ها زندگی می کنند کمتر از بعضی شهرستان ها ویامراکز دیگر جمعیتی در نقاط دیگر این آستان نخواهند بود آیا مسئولین ارشد استانی فکر اساسی برای آن کرده اند‌ ..؟؟؟؟؟. ضمن اینکه ارقام نجومی بودجه های عمرانی بنام استان سمنان که داده میشود آیا مردم هر شهر ومنطقه نامحرم هستند که نباید بدانند درکجای این استان مصرف گردیده که به جان هم افتاده اند… …

 10. همشهری علی   مارس 2, 2017  

  دوست عزیز مطلب شما کاملآ درست است ولی همان کار جدا کردن بعضی از دانشکده های مربوط به مر کز استان هم جای بحث دارد مگر مرگز استان گوشت قربانی است که ازهجائیش یک تکه ببرند بجائی بدهند که چندی نیست روستابوده وتبدیل به شهر گردیده وفاقد امکانات اولیه آموزشی مخصوصآ برای تربیت نیروهائی که باجان انسان سروکار خواهند داشت . وحالا معلوم برای دانشکده داروسازی ورشته های تخصصی در مرکز استان هم چه فکری درسر دارند که با توجه به صحبت های رک وراست آقای دکتر همتی باز هم تعلل می کنند ودرتآ سیس دانشکده دارو سازی هم توسط این دولت تردید وجود دارد ..