21:01:44 - یکشنبه 5 فوریه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دکتراحمدهمتی خواستارشد :
اهتمام مسئولان در حفظ ونگهداری فرهنگ غنی مردم منطقه ازبهره برداری بهینه در مصرف آب
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – دبی قنات دلازیان سمنان که به میزان سه لیتر برثانیه رسیده بود پس از مرمت با افزایش دبی حدود سه برابری به بیش از هشت لیتر برثانیه می‌رسد.

به گزارش سمنان لاین، دكتر احمد همتي نماينده مردم شهرستانهاي سمنان مهديشهر و سرخه در مجلس در بازدید از پروژه قنات دلازیان که با حضور فرماندار و رئیس جهادکشاورزی شهرستان انجام شد اظهار کرد: استفاده بهينه از منابع آبی با سيستم قنات در شهرستان سمنان قدمتی چند هزار ساله دارد.

به گزارش سمنان لاین ازایسنا این عضو فراکسیون امید با اشاره به پیشینه بهره‌گیری از سيستم قنوات در کویر مرکزی و خصوصا سمنان، گفت: بهره‌برداري بهینه از آب در منطقه‌اي خشك همچون سمنان بخشي از فرهنگ غني اين خطه به شمار مي‌رود كه مسولان بايد نسبت به حفظ و نگهداري آن اهتمام کنند.

همتي با تقدیر از تلاش‌هاي مجموعه جهاد كشاورزي و كشاورزان شهرستان تصریح کرد: پتانسيل‌هاي متعدد بخش كشاورزي در شهرستان سمنان مغفول واقع شده و نيازمند توجه بيشتری است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان مهديشهر و سرخه در مجلس با اشاره به فرصت ايجاد اشتغال پايدار در بخش كشاورزي سمنان گفت: با اجراي طرح‌هاي كارشناسي شده در اراضی مستعد جنوب شهرستان مي‌توانيم شاهد افزايش توليدات بخش كشاورزي در شهرستان سمنان باشیم.

ذوالفقاري رئیس جهاد كشاورزي شهرستان سمنان نیز در اين بازديد با اشاره به اينكه قنات روستاي دلازيان ۴۰۰۰ متر طول دارد گفت: آب‌دهی این قنات به دليل ريزش و کاهش بارش‌ها به سه ليتر در ثانیه رسیده بود که نارضايتي كشاورزان روستا را به همراه داشت .

وی ادامه داد: با همكاري فرمانداری شهرستان و بخشداری مركزي مبلغ ۴۰۰ مليون ريال از اعتبارات تملك دارايي شهرستان به احيا و مرمت اين قنات اختصاص يافت كه با مشاركت ۳۰۰ میليون ريالي بهره‌برداران روستاي

دلازيان و مشاركت اهالي كار احيا و مرمت قنات آغاز شد.

وی با بیان اینکه با ريزش برداري، پالانه‌گذاري طوقه‌چيني و ميل بار این قنات آب‌دهي آن به بیش از هشت ليتر در ثانيه افزايش يافته افزود: ۳۵ هكتار از اراضي كشاورزي روستاي دلازيان تحت پوشش این قنات قرار دارند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب