13:59:30 - جمعه 27 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سمنان: مهم ترین تهدید کنونی کشور زلزله است
کانال تلگرام سمنان لاین

 

سمنان  لاین- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ، زلزله را مهم ترین تهدید کنونی کشور برشمرد و گفت : سالانه 175 زمین لرزه بالای چهار درجه امواج درونی زمین(ریشتر) در کشور رخ می دهد.

به گزارش سمنان لاین از ایرنا اسماعیل نجار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سمنان افزود : روزانه حدود 60 زلزله با قدرت یک دهم تا پنج درجه امواج درونی زمین در کشور رخ می دهد.
وی اظهارداشت : هر 10 سال نیز شاهد یک زلزله 6 تا 6.5 ریشتر در کشور هستیم که خسارت مالی و جانی بزرگی را به جای می گذارد.
نجار سیل، طوفان، صاعقه، آتش سوزی را از دیگر حوادث طبیعی برشمرد و خاطرنشان کرد: اکنون 80 درصد مناطق حادثه خیز است و گسل های فراوانی هم وجود دارد و باید به سوی ساخت و ساز اصولی و رعایت نکات ایمنی در همه بخش ها حرکت کنیم.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور یادآور شد : امروز دنیا با به کارگیری دانش و خرد و اندیشه خود را ایمن کرده است و ما نمی توانیم در محدوده کمی و کیفی و حریم رودخانه ساخت و ساز کنیم و بعد انتظار داشته باشیم تخریب نشود، بنابراین چاره ای برای ایمن کردن کشور نداریم و باید به این سو حرکت کنیم.
نجار اضافه کرد : کشور ما هر لحظه شاهد بحران است و باید اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از خسارت ها داشته باشیم.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور در باره وقوع زلزله احتمالی در تهران و آمادگی نهادهای امداد رسان گفت: آمادگی در تهران نسبت به حادثه خیلی کم است و یا اینگونه بگویم در تهران آن حوادثی که محتمل بر اتفاق است و با توجه به گسل ها و فرونشست هایی که داریم، شاید 10 درصد هم آمادگی وجود نداشته باشد.
نجار به فروریختن ساختمان پلاسکو و حجم عملیات صورت گرفته در این حادثه که هنوز هم ادامه دارد اشاره و اضافه کرد : باید توجه داشته باشیم تهران کلان شهر است و شهری مثل بم از استان کرمان نیست که نیروها و مردم با بیل و کلنگ بتوانند جان باختگان را از زیر آوار خارج کنند بلکه در اینجا ابزار و امکانات و دستگاه های پیچیده ای لازم است تا انسان ها از زیر آوار و آهن آلات خارج شوند و کار بسیار بسیار سخت تر خواهد بود.
وی درباره آخرین وضعیت آوار برداری از ساختمان پلاسکو گفت: آواربرداری همچنان ادامه دارد و مراحل پایانی خود را می گذراند.
نجار ادامه داد: تا شب گذشته پیکر 16 نفر از آتش نشانان و چهار نفر از کارگران و غیر آتش نشان از زیر آوار خارج و شناسایی شده است.
معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اکنون هیچ علت مشخصی به غیر از حریق اولیه وجود ندارد و باید منتظر بمانیم تا در روزهای آینده علت دقیق حادثه و خسارت های وارد شده به این ساختمان اعلام شود.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب