0:38:50 - پنجشنبه 26 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهرستان مهدیشهر، بهشتی در میانۀ جنگل و کویر
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – فرماندار مهدیشهر از این شهرستان به‌عنوان یک شهرستان منحصر به‌فرد و کم‌نظیر یاد کرد و گفت: مهدیشهر شهرستانی است با چشم‌اندازهای بی‌بدیل و محصربه فرد در میانه کویر و دریا و همین ویژگی ممتاز می‌تواند یک منطقه خوش آب‌وهوا را به یک مقصد همیشگی برای گردشگران تاریخی، مذهبی، طبیعت‌گردی و…تبدیل کند.

به گزارش سمنان لاین ازایسناحسن ارگی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان مهدیشهر اظهار کرد: این شهرستان در موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوبی واقع شده و آب‌و هوای مطبوع، قرار گرفتن در محور گردشگرپذیر تهران-مازندران، نزدیکی به مرکز استان ، بهره‌مندی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و همجواری آن با پنج استان سبب شده که این شهرستان از ظرفیت بسیار بالایی در حوزه گردشگری برخوردار باشد.

به گزارش سمنان لاین وی از این شهرستان به عنوان تفرجگاه جمع کثیری از مردم استان و مسافران و گردشگران نام برد و افزود: اگر ظرفیت‌های این شهرستان به درستی و هنرمندانه معرفی می‌شد بی‌تردید شهرستان از این ظرفیت و پتانسیل برخوردار بود که هر مسافر و گردشگر عبوری بخشی از زمان سفر خود را به اتراق در این شهرستان اختصاص دهد.

ارگی به تفاوت دمای این شهرستان با شهرستان‌های هم‌جوار پرداخت و گفت: تفاوت دمای 10 تا 15 درجه‌ای این شهرستان با شهرهای حاشیه کویر آنهم در فاصله‌ای 20 کیلومتری بی‌تردید در دنیا بی‌نظیر است و همین می‌تواند سالانه گردشگران بسیاری به این منطقه جذب کند.

وی با بیان اینکه مهدیشهر از ظرفیت‌های متنوع و جاذبه‌های متعددی در طبیعت‌گردی، گردشگری مذهبی، توریست درمانی، گردشگری تاریخی، اکوتوریسم و…برخوردار است اضافه کرد: متاسفانه با وجود این ظرفیت‌ها، هنوز آن‌گونه که شایسته بوده این ظرفیت‌ها در سطح ملی و بین‌المللی معرفی نشده است.

صنعت گردشگری می‌تواند اقتصاد استان را دگرگون کند

فرماندار مهدیشهر با اذعان به اینکه گردشگری یک صنعت پول‌ساز و پردرآمد است، افزود: رونق این صنعت در شهرستان می‌تواند اقتصاد شهرستان و استان را دگرگون کند.

وی به وجود یک شهر نمونه بین‌المللی گردشگری در این شهرستان اشاره کرد و تصریح کرد: علاوه بر شهمیرزاد که به عنوان بهشت کویر و یک برند در سطح ملی تاحدودی شناخته شده است، درجزین و مرکز شهرستان نیز از ظرفیت‌های متعدد و متنوعی در حوزه گردشگری برخوردارند.

رئیس ستاد سفر شهرستان مهدیشهر،به برخی از توانمندی‌ها و جاذبه‌های این شهرستان اشاره کرد و گفت: تاریخ کهن منطقه، وجود تقویم بیش از سه هزار ساله سنگسری، وجود سه شهر با ظرفیت‌های بالای گردشگری، آثار تاریخی شهمیرزاد، وجود قلاع تاریخی، مناطق حفاظت‌شده بکر با تنوع بالای گونه‌های گیاهی و جانوری، صنایع‌دستی منحصر به‌فرد و از جمله فرش خودرنگ، وجود یک ایل عشایری بزرگ، برخورداری از طولانی‌ترین مسیر کوچ ایران و به روایتی طولانی‌ترین مسیر کوچ‌رو دنیا،مناطق جنگلی انبوه، و… همه و همه ظرفیتی کم‌نظیر در این شهرستان به‌وجود آورده است.

وی با اشاره به شعار محوری استاندار سمنان تحت عنوان تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد از این شعار به‌عنوان یک نکته کلیدی یاد کرد و افزود: خوشبختانه پشت طرح این شعار از سوی استاندار سمنان یک برنامه مدون وجود دارد که با اجرایی شدن کامل آن می‌توان به رونق صنعت گردشگری در همه استان و از جمله مهدیشهر امیدوار بود.

فاصله 2 ساعته از کویر تا دریا

ارگی از همجواری این شهرستان از یک سو با مناطق کویری جنوب سمنان و از سوی دیگر با مناطق جنگی شمال شهرستان و فاصله کوتاه تا شهرهای ساحلی خزر به‌عنوان یک فرصت کم‌نظیر نام برد و گفت: در همین ارتباط نشست‌هایی با فرماندارن شهرستان‌های همجوار و مسئولان شهرهای شمالی داشتیم تا با توسعه زمینه‌های همکاری بستر را برای برگزاری تورهای گردشگری ترکیبی فراهم کنیم.

وی بر لزوم احیای مسیر گردشگری تهران-مهدیشهر-شمال تاکید کرد و گفت: این مسیر نه تنها ترافیک بالا و خطرات جاده‌ای مسیرهای دیگر را ندارد بلکه طبیعت بکر و زیبای آن لحظات خوبی برای گردشگران رقم می‌زند. ضمن اینکه این مسیر هزینه‌های مالی و جانی و ترافیک مسیر فعلی تهران شمال را ندارد و گردشگران بعد از طی مسیر دو ساعته تهران –مهدیشهر در یک بازه زمانی کمتر از دو ساعته از مهدیشهر به دریای خزر می‌رسند.

فرماندار مهدیشهر با بیان اینکه تبدیل مهدیشهر به یک مقصد گردشگری به سود همه استان است تصریح کرد: متاسفانه گاه برخی نگرش‌های غیرتوسعه‌ای به استان آسیب وارد می‌کند این در حالی است که اگر زمینه توسعه یک بخش یک نقطه از استان ایجاد شود همه استان از مواهب آن بهره‌مند می‌شوند لذا باید با همدلی و وحدت و پرهیز از برخوردهای احساسی بیش از پیش به توسعه همه بخش‌های استان کمک کنیم و از نگاه بخشی و منطقه‌ای پرهیز کنیم.

این مقام ارشد اجرایی از منطقه حفاظت شده پرور به عنوان یک ظرفیت بزرگ گردشگری نام برد و گفت: تعدد و تنوع حیات‌وحش در این منطقه کم‌نظیر است و دوستداران حیات‌وحش می‌توانند در فضایی کاملا طبیعی حیات‌وحش را از نزدیک ببینند.

مهدیشهر بیشترین هتلینگ را در استان دارد

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و اقدامات عملی در خصوص تبدیل مهدیشهر به یک مقصد گردشگری اظهار کرد: در یک سال گذشته مجوزهای متعددی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه صادر شده است. ضمن اینکه طرح‌های مختلفی نیز در شهرستان استارت خورده است.

ارگی از افزایش تخت‌های اقامتی در این شهرستان خبر داد و گفت: مهدیشهر بیشترین هتلینگ را در سطح استان دارد.

وی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته تنها در یک جلسه کارگروه هفت پروژه و مصوبه در خصوص سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری شهرستان داشتیم.

این مقام مسئول با اشاره به تعدد روستاهای این شهرستان خاطرنشان کرد: روستاهای مهدیشهر ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه توریسم روستایی دارند.

وی با بیان اینکه قدم های خوبی برای استفاده از این ظرفیت‌ها برداشتیم گفت: در همین ارتباط اخیرا در نشستی با دهیاران شهرستان به بررسی این ظرفیت‌ها و راه‌های فعال‌سازی آنها پرداختیم.

ارگی با بیان اینکه باید یک هم‌گرایی ذهنی در استان و شهرستان ایجاد شود گفت: باید در خصوص توسعه فرهنگ گردشگری نیز تلاش کنیم و در زمینه رفتار با گردشگران آموزش‌های عمومی را از طریق رسانه پیگیری کنیم چرا که برای تبدیل یک منطقه به مقصد گردشگری باید از رفتارهای گردشگرگریز اجتناب شود البته خوشبختانه مردم شهرستان از فرهنگ بالایی برخوردارند و به میهمان‌نوازی شهره‌اند و همین خود زمینه رشد گردشگری را در شهرستان فراهم می‌کند.

وی با اظهار رضایت از کیفیت هتلینگ در این شهرستان گفت: علاوه بر برخوردی شهرستان از بیشترین هتلینگ استان، کیفیت غذایی شهرستان نیز بسیار رضایت‌بخش است.

فرماندار مهدیشهر با بیان اینکه مرغوب‌ترین گوشت استان در مهدیشهر وجود دارزد از گوسفند سنگسری به عنوان یک برند نام برد و تصریح کرد: علاوه بر این اغذیه محلی و بومی نیز از جذابیت و کیفیت بالایی بهره‌مند است و همه اینها به جذب گردشگر کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه فرمانداری مهدیشهر از توسعه تخت‌های اقامتی در شهرستان استقبال می‌کند افزود: ما از همه سرمایه‌گذارانی که به این بخش علاقه‌مند حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

ارگی از فاصله کم بین مهدیشهر و سمنان به عنوان یک فرصت نام برد و گفت: نزدیکی به مرکز استان و پایتخت و قرار گرفتن در مسیر پر تردد تهران-خراسان و مسیر تهران -شمال و اکوتوریسم بی‌نظیر شهرستان همه و همه یک موقعیت بسیار ممتاز برای توسعه گردشگری در این شهرستان فراهم کرده که باید از آن بهره گرفت.

مهدیشهر و گردشگری ورزشی

وی از مجموعه دربند به عنوان یک ظرفیت بسیار ویژه در این شهرستان نام برد و گفت: غار دربند که از آن بیه عنوان دومین غار آهکی بزرگ کشور نام برده می‌شود به اعتراف باستان‌شناسان فرانسوی که اخیرا از آن بازدید کردند یک غار کاملا منحصر به فرد است.

فرماندار مهدیشهر از برنامه‌ریزی شهرستان برای تبادل گردشگر بین مهدیشهر و مازندران خبر داد و گفت: این مهم در نشست با فرمانداران مازندران مطرح و برآن تصریح شده است و امیدواریم در آینده نزدیک عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه در کمتر شهرستانی در کشور این همه ظرفیت به صورت یک‌جا وجود دارد خاطرنشان کرد: مهدیشهر علاوه بر این جاذبه‌های طبیعی، اقلیمی و تاریخی از توانمندی بسیار بالایی در حوزه گردشگری ورزشی و گردشگری فرهنگی برخوردار است.

رئیس شورای اداری شهرستان با اشاره به ظرفیت بالای شهرستان در ورزش‌های زمستانی گفت: توانمندی بالای طبیعت این شهرستان برای ایجاد پیست‌های اسکی و کوهنوردی و صخره‌نوردی و دیگر جاذبه‌های ورزشی آن ظرفیت‌هایی است که از آن استفاده نشده است و باید برای بهره‌گیری از این ظرفیت خدادادی برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش سمنان لاین وی با اذعان به اینکه ما بیشتر دنبال گردشگری ارزان‌قیمت هستیم بیان کرد: تعدد ظرفیت‌ها در شهرستان و خصوصا وجود امکانات و توانمندی‌های مختلف در مناطق روستایی این شهرستان بسترهای لازم برای ایجاد گردشگری ارزان‌قیمت را در مناطق مختلف مهدیشهر فراهم کرده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب