23:37:22 - سه شنبه 24 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روایت آتش‌نشان داخل سبد بالابر از حادثه پلاسکو
کانال تلگرام سمنان لاین

در ابتدای چهارراه استامبول مردم به سمت ماشین ما حمله ورد شدند، در خودرو را باز کردند و حتی می خواستند راننده را بیرون بکشند اما با ورود نیروی انتظامی این موضوع مرتفع شد. به محض این که وارد منطقه شدیم، ماشین را به صورت عملیاتی در آوردیم و من به داخل سبد رفتم.
 سعید کمانی آتش نشان حاضر در بالابر شماره ۲ اطفاء حریق حادثه پلاسکو با حضور در برنامه صبحگاهی شبکه خبر به بیان حادثه تلخ فروریختن ساختمان پلاسکو پرداخت.
روایت آتش‌نشان داخل سبد بالابر از حادثه پلاسکو
وی در مورد این حادثه گفت: ما در روز حادثه در ایستگاه مخصوص آتش نشانی غرب تهران منطقه دهکده المپیک بودیم که اعلام شد برای اطفاحریق باید به سمت خیابان جمهوری برویم، در میانه راه آدرس کامل محل حادثه اعلام گردید و ما از طریق اتوبان یادگار امام(ره) وارد خیابان آزادی شدیم، از همان ابتدا دود سیاه رنگ که مشاهده شد همه ما یاد خاطره قبلی خیابان جمهوری افتادیم به بیش از پیش نگران شدیم.
این آتش نشان در مورد مشخصات خودرو بالابر گفت: این خودرو یک خوردو بسیار بزرگ است که بالابر آن نزدیک به ۵۴ متر ارتقاع دارد برای خاموش کردن حریق های بلند و آب پاشی از ارتفاع مورد استفاده قرار میگیرد. من به اتفاق همکارم محمد باقری عملیات های بسیاری همکار بوده ایم در روز حادثه پلاسکو قرار شد که من به داخل سبد بروم و وی نیز به عنوان اپراتور هدایت دستگاه را بر عهده گرفتند.
کمانی در ادامه گفت:باید از رانندگان اتوبوس های بی آرتی تشکر کنم که بسیار همکاری خوبی با ما داشتند و راه را برای عبور خودروی ما باز کردند اما متاسفانه زمانی که به منطقه آتش سوزی نزدیک شدیم ازدحام شید جمعیت فضا را برای عبور غیر ممکن کرده بود، مهمترین مسئله که به محض ورود به منطقه مشاهده می شد مردمی بود که همه فیلم می گرفتند این مسئله به شدت استرس را در کار زیاد می کند، جمعیت به شدت فضا را سنگین کرده بود به طوری که عده ای روی ماشین های آتش نشانی رفته بودند و عکس سلفی می گرفتند.
وی با بیان این که مردم کار را بسیار برای ما سخت کردند گفت: در ابتدای چهارراه استامبول مردم به سمت ماشین ما حمله ورد شدند، در خودرو را باز کردند و حتی می خواستند راننده را بیرون بکشند اما ورود نیروی انتظامی این موضوع مرتفع شد. به محض این که وارد منطقه شدیم، ماشین را به صورت عملیاتی در آوردیم و من به داخل سبد رفتم در زمان سقوط ستون ها اگر جک سمت راست خودرو باز شده بود و یا حتی ماشین به صورت مستقیم به طرف ساختمان قرار می گرفت قطعا ماشین ما هم سقوط می کرد زیرا در زمان سقوط ستون سایشی به سبد خودروی ما داشت.
مردم به سمت خودروی ما حمله ور شدند/ سلفی گرفتن ها ما را آزار می داد/ مجاهدت همکاران نبود بسیاری از مردم جان می دادند.
کمانی در تشریح حادثه از بالای دستگاه بالابر گفت: به سمت بالا حرکت کردم و نقاطی که مد نظر بود اطفاع کردیم. یک خودرو بالابر نیز از منظقه ۱ در کنار ما قرار داشت که همکاری بسیار خوبی صورت گرفت. زمانی که داشتم اطفاع حریق می کردم دیدم در پشت بسیاری از پنجره ها کپسول گاز گذاشته بودند و گه گاهی افنجار های نسبتا ضعیفی صورت می گرفت. در یک مرحله آتش به طور کامل خاموش شد و دود سفید بلند شد در همین لحظه مردم به طرف ساختمان حرکت کردند و کار برای ادامه ماموریت بسیار سخت شد. پس از چند دقیقه مجددا یک انفجار شدید صورت گرفت و دوباره دود سیاهی به طرف آسمان رفت. نمای ساختمان در قسمت های بالا تغییر شکل داده بود و صدای شکستن ستون ها به گوشم می رسید. بسیاری از آتش نشان های گرفتار در آتش از طریق بالابر ما منتقل شدند اما در بعضی از پنجره ها فنس هایی کشیده شده بود که مانع بزرگی برای خروج بود.
روایت آتش‌نشان داخل سبد بالابر از حادثه پلاسکو
وی در ادامه گفت: خاطرم هست که یکی از مسئولین ارشد نمی توانست از پنجره خارج شود در همین لحظه دستگاه خود را باز کرد و گفت این حیف است دیگر امیدی نیست که من نجات پیدا کنم، چون در طبقه آخر بود نمی توانستم کمکش کنم، هرچند بسیاری از آتش نشان ها نجات یافتند اما عده زیادی گرفتار شدند به طوری که در زمان فروریختن صدای فریاد آنها را می شنیدم. در زمان تخریب به این فکر می کردم که چرا باید در سه طبقه آخر پنجره ها باید فنس داشته باشد. هر کاری کردیم که نجات پیدا کنند اما متاسفانه کار بسیار دشوار بود. در طبقات بالا من افراد عادی را ندیدم و فقط آتش نشان بودند. اما از بالا می دیدم که چقدر مردم مشکل تراشی می کنند و نمی گذارند ماموران به کارهای خود برسند. مشکلات بسیاری بود اما با مجاهدت همکاران شهیدم توانستیم جان مردم را نجات دهیم.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب