خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/01/22 20:46
شناسه خبر : 12738

استاندارسمنان :مدیریت منابع آبی استان نیازمند توسعه سیستم های نوین آبیاری

سمنان لاین – استاندار سمنان با اشاره به خشکسالی و مشکل کم آبی در این استان، گفت : باید با برنامه ریزی و توسعه سیستم های نوین آبیاری و تغییر الگوکشت در بخش کشاورزی منابع آبی استان را مدیریت کنیم. به گزارش سمنان لاین ازایرنا، محمدرضا خباز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب در […] ...

سمنان لاین – استاندار سمنان با اشاره به خشکسالی و مشکل کم آبی در این استان، گفت : باید با برنامه ریزی و توسعه سیستم های نوین آبیاری و تغییر الگوکشت در بخش کشاورزی منابع آبی استان را مدیریت کنیم.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، محمدرضا خباز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب در سالن غدیر ، تغییر الگوی آبیاری از روش غرقابی به سیستم نوین را بسیار مشکل دانست و افزود: تغییر الگوی آبیاری در بخش کشاورزی نیازمند برنامه ریزی و آموزش است و باید در یک برنامه و به صورت کارشناسی و علمی انجام شود.
وی اظهار داشت : با توجه به این که کشور ایران دارای کمبود منابع آبی و خشکسالی است و میزان بارندگی سالانه نیز کاهش یافته، استفاده بهینه از منابع موجود و تغییر الگوی آبیاری بخش کشاورزی امری اجتناب ناپذیر است.
استاندار سمنان با بیان این که چه بخواهیم و چه نخواهیم روزی فرا می رسد که دیگر آبی وجود ندارد، خاطرنشان کرد : باید کشاورزان را به سمت اجرای الگوی کشت جدید و جلوگیری از هدر رفت آب تشویق کنیم، ضمن اینکه اجرای الگوی کشت باید متناسب با شرایط هر منطقه انجام و در آن میزان کشت با نیاز بازار در نظر گرفته شود.
خباز با تاکید بر مدیریت مصرف صحیح آب از سوی مردم، کشاورزان و صنعت افزود: برای تغییر الگوی کشت باید جاذبه ها را افزایش دهیم و کشاورزان نیز باید در تحقق این امر، منافع ملی را بر منافع شخصی خود در اولویت قرار دهند.
وی توجه ویژه به مسئله حفاظت و مدیریت منابع آبی را از اولویت های این استان اعلام کرد و گفت: در بحث تأمین و استفاده بهینه از منابع آب در این استان نیازمند هم افزایی و همراهی مردم در همه بخش ها و دستگاه های اجرایی مرتبط هستیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان در این جلسه از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب در استان خبر داد و آن را گامی بلند در صرفه جویی برای مصرف آب دانست و گفت: جبران کسری مخزن آب زیرزمینی تا پایان برنامه ششم توسعه، جلوگیری از اضافه برداشت، انسداد چاه های غیرمجاز، اعمال سیاست های حمایتی وتشویقی، حمایت از روش های نوین آبیاری براساس الگوی کشت، نصب کنتورهای هوشمند و حجمی از اهداف اجرای این طرح است.
ایرج حیدریان تصریح کرد : مهم ترین راهکار در زمان حاضر، مدیریت منابع موجود است که با مصرف درست و بهینه تا حد زیادی می توان از حرکت به سمت بحران جلوگیری و حالت پایداری در منابع آب استان به وجود آورد.
به گزارش ایرنا، استان سمنان دارای یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی و سطحی است که 87 درصد از آب استحصالی در این استان کویری، در حوزه کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و 9 درصد نیز در بخش شرب به مصرف می رسد.
از 26 دشت موجود در استان سمنان 13 دشت نقطه بحرانی و ممنوعه برای برداشت تشخیص داده شده که هرگونه برداشت آب در این دشت ها ممنوع است و سایر دشتها با وجود ممنوعه نبودن، فاقد ظرفیت آبی است.