18:17:44 - چهار شنبه 18 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهردار سمنان خبرداد:
ایجاد گلخانه گل‌های شهری سمنان در درجزین
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – شهردار سمنان برلزوم توسعه فضای سبز این شهر با استفاده از طرح جامع فضای سبز و طرح جامع آب خام تاکید کرد و گفت: در همین راستا گلخانه گل‌ و گیاه شهری سمنان در حوالی درجزین در حال احداث است.

حسین موسوی با اشاره به قدمت بیش از 2500 ساله شهر سمنان گفت:ساختار اصلی شکل گیری شهر سمنان بر اساس آب، باغ و خانه باغ‌ها بوده است.

وی با اشاره به قدمت 800ساله آب پخش کن شهر سمنان که توسط شیخ علاءالدوله سمنانی طراحی و به اجرا در آمده و تا به امروز فعال است افزود: ساختار شهر سمنان بر اساس جریان آب از شمال به جنوب طراحی و خانه‌های این شهر در قالب خانه‌باغ بوده است اما متاسفانه زندگی شهری امروز به صورت خانه‌های متراکم و آپارتمان نشینی تبدیل شده و جریان آب صرفا جهت مصرف کشاورزی استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: شهر سمنان در حال حاضر دارای 300 هکتار فضای سبز است که از نظر مدیریت شهری این رقم به صورت ناخالص است و می‌توان تنها 180 هکتار از آن را فضای سبز خالص شهری اعلام کرد.

شهردار سمنان فضای سبز  را ریه‌های شهر نامید و گفت: در شهرهای کویری این ریه‌ها از اهمیت قابل توجهی برخوردارند.

وی گفت: مدیریت شهری در تلاش است تا ضمن حفظ گونه‌های کاشته شده گذشته در سطح شهر، در انتخاب گونه‌های جدید با وسواس بیشتری اقدام کند.

شهردار سمنان برلزوم استفاده از گونه‌های متناسب با شرایط ترافیکی و جغرافیایی شهر تاکید کرد و گفت: شهرداری می‌خواهد با استفاده از طرح جامع فضای سبز و طرح جامع آب خام ،نظم خاصی را در فضای سبز شهری برقرار کند.

موسوی در رابطه با چگونگی تامین اقلام گل و گیاه شهری اظهار داشت: شهر سمنان از داشتن مجموعه‌ای که به عنوان گلخانه یا محل تولیدات گیاهی باشد محروم بوده و تنها بسترهایی لازم برای نگهداری موقت گل و گیاه که شامل پارک 17شهریور و پارک سوکان است، لذا در بازدیدی که از محلات شهر اراک داشتیم هماهنگی‌هایی با پیمانکاران مجرب انجام و با همفکری جهاد کشاورزی در محدوده شهر درجزین  دو قطعه زمین به ابعاد 5000متر مربع برای تولیدات گل و گیاه شهری اختصاص داده شده که اقداماتی شامل دیوارکشی و احداث سازه در حال انجام است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. حسین سمنان   ژانویه 19, 2017  

  چهارتا گل ودرختچه نما مثلآ دریک هکتار زمین می کارید بقیش باسنگ و دیوا زمخت سنگ کف پوش و عملیات بسیار هزینه ساز مختلف بنائی انجام میدهید زورتان می آید چهار تادرخت بیشتر بکارید وبعد اسمش را میگذارید بوستان لابد میگوئید آب کافی نداریم که اینهم حرف درستی نیست خیلی از شهر های بسیار بزرگ ایران بسیار کم آب تر هستند و بدلیل درک الویت شهری ساخته اند باتوجه به مجذوبیت بسرعت توسعه یافته واقتصاد آن شکوفا گشته وجمعیت آنها بسرعت افزایش یافته است .. بهتر است به نظر دوستان علی وملیحه هم توجه فرمائید
  ..
  .

 2. ملیحه   ژانویه 19, 2017  

  با نظر اقای علی موافق هستم شهر سمنان بعنوان شهر توریستی به گلکاری های فصلی احتیاج داره اما بیش از اون نیاز داریم تا فضای سبز پایدار توسط درختان بومی و سازگار با منطقه در شهر ایجاد کنیم . متاسفانه در سی و چند سال گذشته هیچ نوع درختکاری اساسی در سطح شهر اتفاق نیفتاده و فضاهای سبز سمنان مانند پارک ۸شهریور و ۱۷ شهریور و پارک سکان و خیابان ۷ تیر که بهترین فضاهای سبز هستند مربوط به سی چهل سال گذشته هستند . مدیریت شهری سمنان در مقاطعی خواستند تا فضاهای جدید ایجاد کنند ولی به دلیل نبود دید بلند مدت با توفیق همراه نبود نمونه اون هم پارک سیمرغ که متاسفانه فضای سبز پایداری در اون ایجاد نشده . پس بهتره با بهره گیری از تجربیات دیگر شهر ها و استفاده از گونه های بومی و سازگار با دید بلند مدت فضای پایدار شهری به وجود بیاریم

 3. سمنان علی   ژانویه 18, 2017  

  خسته نباشید شهردارمحترم ولی تنهاباکاشت چندگل تغییر محسوسی درسیمای شهر که فضا وحفره های زمیز خشک وخالی مثل ضخم های ناهنجار درنقاط پررفت وآمد سیمای نامطلوب به شهر داده است بوجود نمی آید چرا تنها باکاشت درخت بآ آبیاری قطره ای جدی تر برخورد نمی کنید مخصوصآالان هم که فصل درختکاری است…