15:07:32 - سه شنبه 17 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعدیل نیروهای مازاد و جذب نیروهای متخصص =چالاک شدن شهرداری سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

لزوم استفاده از تخصص در مدیریت شهری سمنان

نویسنده : منصور فرزامی راد

در این مطلب می خوانیم: در مرکز استان‌ سمنان، روزگاری میدان امام، بسیار زیبا و پرجاذبه و برای بینندگان مایه‌ی نشاط بود. اما اکنون چه، بر عرصه‌ی آن چه کردیم که چنین شد؟ حتی حق گزاری هم نکردیم! در سال‌های اخیر! احداث دو میدان، موجب زیبایی محیط و فخر فرهنگی شهر بود، میدان زیبای معلم و میدانی به نام مرد افتخارآمیز تاریخ ایران، « امیرکبیر ».
اما به بی‌لطفی و بی‌ذوقی مسئولان وقت و تصمیم گیران، 2 پل هوایی بر آن بار شد که از نظر فنی، کمانچه‌ای است که وقت ظهر، صدایش درمی آید و آن 2 میدان و آن 2 نام، خاکستری شد بر جای مانده از کاروانی رفته، تا ما باشیم که هم درست انتخاب کنیم و هم در مقابل هر انتصابی بی‌توجه نگذریم.
در ادامه‌ آن گونه اجراها به امروز می‌رسیم، وضعی که مردم سمنان در شهر می‌بینند که طرحی را کارگزاران شهرداری امروز اجرا و فردا خراب می‌کنند.
گذری را با جدول گذاری می‌بندند و 2روز بعد دوباره می‌شکنند و برمی‌چینند و به وضع 2 روز پیش درمی آورند و هرگز هم ترسی از اعتراض افکار عمومی ندارند، چرا که هم برای مردم و هم برای تصمیم گیران، این ساخت و تخریب به صورت یک هنجار عادی و طبیعی درآمده است و چنانچه کسی اعتراض کند، جبهه هم می‌گیرند و روی را هم از منتقد برمی‌گردانند که چرا از گل بهتر به عزیزان گفته‌ای .
و اما این نوشتار امروز نه برای آن است که اعضای محترم شورا نقد شوند و یا قابلیت شهردار فعال و عمل گرای سمنان خدشه دار شود، نه به هرحال آن منتخبان مورد وثوق مردم شریف سمنان بوده اند و به پشتوانه‌ی آرای مردم پشت گرم اند و شهردار محترم هم منصوب آن منتخبان است.
نقد ما متاسفانه به آن تفکر ضد تخصص و صد یافته‌های عالمانه است که بر این عرصه حاکم است و سوال همین جاست که شورا و شهرداری محترم چرا و به چه علت آن همه نیروی مازاد بی‌حاصل و هزینه بر دارد و تعدیل‌شان نمی‌کند و به جای آن متخصصان قابل را جذب و استخدام نمی‌نماید، سمنان شهر تحصیل کردگان و متخصصان ممتاز و قابل است.
باید این تفکر در فضای مدیریت شهری باور و نهادینه شود که طرح‌های ماندگار و پرجاذبه و روحیه بخش و نشاط آور به مهندسان طراح، به هنرمندان در رشته‌های مختلف، معماران قابل و مجرب و نواندیش و روان شناسان و جامعه شناسان ممتاز بایسته است تا هر طرحی هویت فرهنگی و هنری خاص خود را داشته باشد.
طرح‌هایی که متناسب با اقلیم جغرافیایی و مناسب با روحیه و ذوق مردم ما باشد. درست مثل طرح‌های معماری اسلامی که از قدیم در شهرهای ما اجرا می‌شده و هرکدام پیام خاصی را به محیط القا می‌کرده است، به عنوان نمونه میدان تازه احداث شده‌ی شهید همتی آن دریادار شجاع و فرزند دلاور این محل باید زبان حال این شهید و نماد شجاعت و نجابت و متانت روحی مردم سمنان باشد به همین علت، در همین آغاز بنا، سخت نیازمند رعایت اصول معماری و تخصصی و فضای سبز است. میدانی که روح داشته باشد نه آن که روح را بمیراند، بنابراین از شورای محترم اسلامی شهر سمنان 2 تقاضاست: نخست تعدیل- نه بیکار کردن- نیروهای مازاد شهرداری و انتقال آنها به نهادهای دیگر با صلاحدید و موافقت استاندار محترم و دیگر عوامل اجرایی است تا شهرداری از تزاحم تراکم نیروهای اضافی نجات پیدا کند و دوم، جذب متخصصانی که بایسته‌ مدیریت شهری است و تاکید می‌شود که این جذب برحسب عدل و قسط و تخصص و شایستگی باشد نه وابستگی و رابطه‌ای چون در تفکر اسلامی مبنا شایسته‌سالاری شایستگان است تا قسط و عدل مراعات شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. همشهری سمنان   ژانویه 24, 2017  

    سمنان لاین عزیز . آنطوریکه مشاهده میگردد شهرداری باازدهام نیرو و سازمان های عریض وطویل وعیرمفید وعیر توجیه مواجه است بطوریکه تما م درآمد آن شهرداری صرف حقوق وهزینه های جاری میگردد چنانچه شهردار محترم ساختار آن را اصلاح ننماید کارجدی درامر توسعه این شهر نمیتواند صورت بگیرد …

  2. ناشناس   ژانویه 17, 2017  

    با سلام خوب است به آقای …. و دوستانشان بگم که دوستان گذشته و فعلیشان در دوره قبل از احداث پل ها چگونه پول این شهر را حیف و میل کردند و کاری برای شهر عزیزمان انجام ندادند و بدنبال سیاسی کاری بودند بخصوص زمین کارخانه ریسمانرسی (باغ فامیلی) که هرکدام از اونها چند قطعه ….