12:31:01 - دوشنبه 16 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کمبود ۱۶۰ لیتردرثانیه آب آشامیدنی در مرکز استان
کانال تلگرام سمنان لاین

محمد طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان روز دوشنبه، از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز سمنان بازدید کرد و در نشست خبری با خبرنگاران این مرکز حضور یافت.

به گزارش سمنان لاین طاهری در این نشست خبری گفت: از سال 85 دستگاه های اجرایی کمبود آب در کشور را به صورت بحرانی اعلام کردند و اگر در 50 سال گذشته نسبت به کمبود آب برنامه ریزی های منسجمی صورت می گرفت، هم اکنون شاهد بحران آب در کشور نبودیم.
وی گفت: 90 درصد آب در کشور در بخش کشاورزی هفت درصد در بخش خانگی و سه درصد در بخش صنعت مصرف می شود و در حال حاضر تامین آب آشامیدنی در مناطق شهری به عنوان یک چالش در استان سمنان مطرح است.
طاهری ادامه داد: بیش از 236 هزار انشعاب آب و 256 هزار بهره‌بردار انشعاب آب در شهرهای استان سمنان وجود دارد و این انشعاب ها، آب آشامیدنی 19 شهر استان را تامین می کند.
وی اضافه کرد: بخش عمده ای از آب آشامیدنی در استان سمنان از 120 حلقه چاه، یک رشته قنات در شاهرود و یک رشته قنات که از چشمه روزیه گل رودبار سرچشمه می گیرد، تامین می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان این که بخش دیگری از تامین آب آشامیدنی در استان از منابع زمینی سد نمرود استان تهران و سد شهید شاهچراغی شهرستان دامغان انجام می شود، خاطرنشان کرد: وضعیت کمبود آب در مناطق مختلف استان یکسان نیست و شرایط شهرهای مختلف استان در میزان کمبود آب متفاوت است.
طاهری گفت: در سمنان 740 لیتر در ثانیه آب آشامیدنی تولید می شود در حالی نیاز آبی این شهر در زمان اوج مصرف 900 لیتر بر ثانیه است که این عدد نشان دهنده کمبود آب در مرکز استان است.

طاهری با بیان این که میزان تولید آب آشامیدنی در شهرستان های دامغان و گرمسار به ترتیب 270 و 300 لیتر بر ثانیه است، ادامه داد: در این شهرها میزان تولید و مصرف آب آشامیدنی به طور تقریبی برابر است.
وی اضافه کرد: هنوز تجهیزات انتقال و مخازن نگهداری آب در استان سمنان پیشرفته نیست و تابلوها، کابل ها، حفاری، انتقال خطوط مخازن، خطوط شبکه توزیع، کنتور و تجهیزات داخل خانه ها در انتقال آب به صورت سنتی و فرسوده است که باعث افزایش هدررفت آب می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان خاطرنشان کرد: هنوز مردم استان چالش کمبود آب را درک نکردند و با افزایش فرهنگ سازی در جامعه، باید فرهنگ صرفه جویی در این سرمایه ملی نهادینه شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب