22:36:06 - دوشنبه 9 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از تیمار 9 ماهه چوپان دامغانی از بره قوچ تا نجات آهوی گرفتار در باتلاق
کانال تلگرام سمنان لاین

59199

اشاره:

طبیعت و محیط‌زیست چه از نوع محیط طبیعی و چه از نوع انسانی‌اش مهمترین بستر و زمینه برای رشد و تعالی انسانی است.

به گزارش سمنان لاین از ایسنا هرگونه تخریب و آسیب به این بستر، به نوعی ایجاد سد و مانعی در مسیر رشد و تعالی انسان است، حقیقتی روشن که عقل به حفظ آن حکم می‌دهد.

متاسفانه امروزه، مفاهیمی همچون شکار غیرمجاز، تخریب زیستگاه‌ها، حیوان‌آزاری و…اصطلاحاتی آشنا برای همه هستند و هر روز فصل مشترک و تیتر بسیاری از رسانه‌ها در کشورمان هستند. اگرچه اخباری با این اصطلاحات دل‌آزار چندان هم کم نیست اما اخبار خوب و امیدبخش در این حوزه هم به‌ویژه در سال‌های اخیر کم نبوده است.

فعالیت‌های فرهنگی و آموزش‌های همگانی حفاظت محیط‌زیست شهرستان دامغان در سالیان اخیر سبب شده که تنها با سیر نزولی شکار غیرمجاز و تخریب محیط‌زیست در این شهرستان روبرو باشیم بلکه همزمان شاهد افزایش مسرت‌بخش جمعیت حیات‌وحش در سطح زیست‌گاه‌های دامغان باشیم.

و اما مسرت‌بخش‌تر از همه اینها، اخبار خوش مربوط به رفتار انسانی و متمدانه و مسئولانه با حیات‌وحش در این شهرستان است که جای بسی خوش‌وقتی دارد. آنچه در پی می‌آید اشارتی مختصر و روایت سه نمونه از این برخوردهای متهدانه و انسانی شهروندان دامغانی با حیات‌وحش است که از نظر می‌گذرد.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان دامغان با تقدیر از همکاری و تعامل خوب مردم این شهرستان و محیط‌زیست گفت: باتوجه به نزدیکی بسیاری از زیستگاه‌های دامغان با جوامع انسانی و روستاها، مرز بین زندگی روستایی و طبیعت حیات‌وحش در این شهرستان بسیار نزدیک است.

فرامرز اسفندیاری  با بیان این مطلب اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون سه اتفاق خوشایند توسط مردم دامغان و دوستداران حیات‌وحش در زیست‌گاه‌های این شهرستان رقم خورده که بیان و رسانه‌ای کردن آنها ضمن انعکاس فرهنگ بالای مردم دامغان به ترویج فرهنگ طبیعت‌دوستی کمک شایانی می‌کند.

وی با اذعان به اینکه دامغان به‌واسطه برخورداری از یک تاریخ و تمدن کهن، زمینه بسیاری زیادی برای فعالیت‌های فرهنگی دارد افزود: مردم دامغان در مجموع ارتباط بسیار خوبی با محیط‌زیست دارند و از این رو زیست‌گاه‌های دامغان از امن‌ترین زیست‌گاه‌ها در سطح کشور هستند و از همین رو با تلاش‌هایی که صورت گرفته خوشبختانه جمعیت حیات‌وحش در این شهرستان روند رو به رشدی در این سال‌ها داشته است.

این دوستدار حیات‌وحش از تیمار 9 ماهه یک دامدار دامغانی از یک بره قوچ وحشی خبر داد و گفت: تقریبا 9 ماه پیش این دامدار متوجه یک بره قوچ وحشی می‌شود که پای آن در دیوار فنسی باغ گیر کرده و مادر آن هم بعد از آنکه از رهاسازی بره ناامید و متوجه حضور افراد می‌شود به کوه فرار می‌کند.

وی ادامه داد: این دامدار دامغانی که وفایی‌نژاد نام دارد بره را گرفته و با محیط‌زیست تماس گرفت که از او خواستیم که بره را نگهداری کند تا کمی بزرگ شود.

وی با بیان اینکه دامداران و روستاییان با طبیعت نزدیکی زیادی دارند افزود: در این مدت این دامدار با دادن شیر گوسفند و علف کم‌کم این بره را بزرگ می‌کند.

اسفندیاری با بیان اینکه این بره وحشی بعد از 9 ماه تیمار تحویل محیط‌زیست شد افزود: این بره قوچ وحشی هفته گذشته برای انجام کارهای تحقیقاتی به یکی از سایت‌های محیط‌زیست استان منتقل شد.

وی با اشاره به نجات یک آهو توسط یک شهروند دامغانی به‌نام علی‌رضا عرب در ماه‌های گذشته گفت: این آهو که در بارش‌های پاییز امسال در یک باتلاق گیر افتاده بود توسط این شهروند دامغانی دوستدار حیات‌وحش نجات یافت در حالی که بسیاری ممکن است در چنین شرایطی به این فکر بیفتند که از گوشت آن شکار استفاده کنند.

وی ادامه داد: این آهو بعد از نجات و مداوا و تیمار با هماهنگی محیط‌زیست دامغان رهاسازی شد و به طبیعت بازگشت.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان دامغان همچنین از نجات یک بره وحشی توسط یک دامدار دامغانی خبر داد و گفت: یکی از دامداران دامغانی به‌نام طاهرنژاد گله خود را به کوه برده و یک بره قوچ مریض و بی‌حال داخل گله وی می‌شود و آن را به خانه می‌آورد.

وی از تماس این دامدار با محیط‌زیست خبر داد و افزود: این بره شدید بیمار و دچار اسهال بود و از طرفی سن بسیار کمی داشت و لذا نگهداری از آن نیاز به شناخت از دام و حیات‌وحش داشت لذا این دامدار بهترین گزینه برای مداوا و نگهداری از آن بود.

اسفندیاری ادامه داد: این چوپان دامغانی با تعذیه و مداوای این بره و خوراندن شیر دام‌های اهلی به آن کم‌کم این بره را بزرگ و در آخر آن را به محیط‌زیست تحویل داد.

این دوستدار حیات‌وحش این سه نمونه را نمونه‌هاییاز فرهنگ بالای مردم دامغان و علاقه آنها به حیات‌وحش دانست و تصریح کرد: خوشبختانه دامغان ظرفیت بسیار خوبی برای کارهای فرهنگی دارد و از این رو محیط‌زیست استان با تمرکز بر فعالیت‌های فرهنگی در جوامع محلی در صدد مهیا کردن محیطی امن برای حیات‌وحش در استان و از جمله دامغان است.

یک دوستدار محیط‌زیست، حیات‌وحش را بخشی مهم از زندگی برشمرد و گفت: حیات‌وحش در واقع دربرگیرنده همه گونه‌های گیاهی و جانوری است که به‌صورت وحشی زیست دارند .

مصطفی احمدی  اظهار کرد: تنها به حیات‌وحش جانوری محدود نیست بلکه گیاهان و درختان خودرو و وحشی را نیز در برمی‌گیرد.

وی به نقش مهم حیات‌وحش در زندگی جوامع انسانی اشاره کرد و افزود: حیات‌وحش فارغ از زیبایی‌های طبیعی و لزوم برخورد اخلاقی با آنها به‌طور مستقیم بر زندگی و زیست انسان‌ها اثرگذاری دارند.

این طرفدار محیط‌ زیست از نقش مهم حیات‌وحش در پایداری زیست‌بوم انسان خبر داد و خاطرنشان کرد: حیات‌وحش چه از نوع جانوری و چه از نوع گیاهی آن در تامین منابع غذایی، آبی و حتی تفریح و تفرج جوامع انسانی نقشی بنیادی دارند و لذا عقل حکم می‌کند که انسان در حفاظت هرچه بهتر از این سرمایه‌های خدادادی بکوشد.

وی با بیان اینکه زندگی ما وابستگی زیادی به حیات‌وحش و طبیعت دارد، گفت: تخریب طبیعت و از بین بردن حیات‌وحش آثار جبران‌ناپذیری بر زندگی ما دارد.

احمدی ادامه داد: جدای از همه اینها احترام به طبیعت و حیات‌وحش از آموزه‌های دینی و عرفی در فرهنگ اسلامی و ایرانی است.

وی از تنوع زیستی در ایران و استان سمنان به عنوان یک سرمایه بزرگ نام برد و تصریح کرد: اگر به درستی از این سرمایه ملی و بزرگ استفاده شود بدون تردید حفظ این تنوع و بهره‌گیری از آن منافع بیشتری به مردم می‌رساند تا اینکه به‌طور مثال به منفعت یک فرد از یک شکار بسنده شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها و از جمله برخی کشورهای افریقایی امروزه سودهای سرشاری از تنوع زیستی خود می‌برند افزود: امروزه بسیاری از توریست‌ها برای دیدن حیات‌وحش در طبیعت و یا حتی شکار برخی گونه‌ها به دیگر کشورها سفر می‌کنند و از محل همین درآمدهای زیادی در این کشورها ایجاد می‌شود.

احمدی با بیان اینکه کشور ما کمتر در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده افزود: وجود برخی گونه‌های گیاهی و جانوری اندمیک در ایران، کشور ما را به یکی از مهمترین کشورها در این حوزه تبدیل کرده است لذا می‌توان با استفاده از این ظرفیت منابع درآمدی مستمر و جدیدی برای کشور ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه مردم محلی بهترین حافظان طبیعت و حیات‌وحش هستند اضافه کرد: اگر مردم محلی بدانند که از محل این تنوع زیستی سود می‌برند حتما بیش از امروز در حفاظت از آنها می‌کوشند.

این دوستدار حیات‌وحش بر لزوم فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی در این بخش تاکید کرد و گفت: بسیاری از افراد ممکن است از اهمیت حیات‌وحش و تنوع‌زیستی در زیست‌گاه‌ها شناخت نداشته باشند لذا اطلاع‌رسانی و آموزش‌های عمومی توسط رسانه‌ها نقش مهمی را پاسداری از حیات‌وحش دارد.

وی با اشاره به لزوم احترام به حقوق حیات‌وحش از آن به‌عنوان یک ارزش اخلاقی یاد کرد و گفت: بدون‌تردید در جامعه‌ای که حقوق حیوانات و حیات‌وحش محترم شمرده نمی‌شود نباید چندان انتظار داشت که به همه حقوق انسانی نیز احترام گذاشته شود لذا تلاش در جهت احترام به حیات‌وحش به نوعی روی دیگر احترام به حقوق انسانی نیز هست.

به‌هر روی، انسان‌ها،گیاهان، جانوران و…هرکدام تنها بخشی از هستی و چرخه اکوسیستم هستی و آفرینش ، بوده و زندگی هرکدام و از جمله ما انسان‌ها به‌همدیگر وابسته است و تخریب و یا انقراض هر کدام تاثیری مستقیم در زیست دیگر عناصر و اعضای این اکوسیستم دارد. ما به‌عنوان هوشمندترین اعضای این اکوسیستم باید بپذیریم که ما انسان‌ها نه در راس هرم آفرینش که در دامنه و طول آن قرار داریم. باید بدانیم که با توجه به ظرفیت و توان توأمان‌مان در سازندگی و ویرانگری طبیعت، نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای در تداوم حیات این اکوسیستم و حفظ عناصر و اعضای آن و یا تخریب و اضمحلال احتمالی آن داریم فلذا با علم به این دو باید در این دو راهی، همچنان‌که طبیعت ما است دست به انتخابی هوشمندانه زده و گام در راهی بگذاریم که سود و منفعت همگان و از جمله خود ما در آن باشد.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب