13:52:31 - چهار شنبه 4 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تأکیدآیت الله شاهچراغی بر حفاظت از مسجد تاریخانه دامغان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان، روز چهارشنبه همزمان با پازدهم دی و گرامیداشت «روز تاریخانه» گفت: این باید از این بنای تاریخی حفاظت و صیانت شود.

به گزارش سمنان لاین از ایرنا آیت الله سید محمد شاهچراغی روز چهارشنبه در پیامی که در ویژه برنامه های گرامیداشت روز مسجد تاریخانه دامغان قرائت شد، بر معرفی و صیانت از این مسجد تاریخی تاکید شده است.
وی در این پیام فزود: اینک که با درایت، پانزدهم دی ماه به نام روز تاریخانه انتخاب و معرفی شده است بر خود لازم می دانم ضمن گرامیداشت این مناسبت و تجلیل از قدیم ترین مسجد ایران که نشانی از دیانت مردم دامغان است، بر معرفی بیش از پیش و حفاظت و صیانت از این گوهر کمیاب که وجودش زینت دهنده این سرزمین و مایه افتخار و برکت است، تاکید نمایم.
آیت الله شاهچراغی در این پیام افزود: مسجد تاریخانه دامغان سند افتخار و ماندگار مردمان این دیار در پذیرش ندای حق و پیام‌ آسمانی اسلام عزیز است که سایه رحمتش بر ایران عدالت‌خواه و سعادت‌جو گسترش یافت.
پانزدهم دی به مناسبت گرامیداشت روز مسجد تاریخانه دامغان، از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، بازدید از این مسجد تاریخی رایگان اعلام شده است.
برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی، کارگاه خطاطی و نقاشی، اجرای موسیقی سنتی و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاریخانه از جمله برنامه‌های گرامیداشت روز تاریخانه است.
کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی شهرستان دامغان، روز 15 دی را که همزمان با سالروز ثبت تاریخانه در فهرست آثار ملی در سال 1310 است، به عنوان «روز مسجد تاریخانه دامغان» نامگذاری کرده است.
مسجد تاریخانه یکی از مهمترین بناهای بازمانده از قرون اولیه اسلامی است و بنا به نوشته بعضی از منابع تاریخی، در زمان اولین خلیفه عباسی یعنی سفاح به سال 132 هجری قمری و یا سلطنت هارون الرشید در 170 هجری قمری ساخته شده است.
نام مسجد از دو واژه تاری و خانه تشکیل شده که تاری لفظ ترکی و به معنای خدا است؛ خدای خانه از اولین نمونه‌های مساجدی است که در آن مناره نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده است.
مسجد تاریخانه در خیابان ایستگاه راه آهن دامغان واقع شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب