11:26:24 - دوشنبه 2 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بحراني به‌نام «تغيير اقليم» دراستان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مديركل هواشناسي استان سمنان از تغيير اقليم به عنوان يك بحران تازه و جديد در این استان نام برد و گفت: تغيير اقليم بحراني تازه است كه بسياري از استان‌هاي كشور و از جمله استان سمنان كه با خشكسالي شديد و كاهش بارندگي‌ها روبرو هستند امروزه از آن رنج می‌برند.

4123

به گزارش سمنان لاین ازایسناغلامرضا حسني غربا اظهار کرد: تغيير اقليم پديده‌اي است كه باعث خشكسالي شديد، افزايش دما، به وجود آمدن دوره‌هاي كوتاه مدت سرما در زمستان، افزايش تگرگ، آتش‌سوزي مراتع و جنگل‌ها، طوفان، افزايش تبخير، وقوع سيلاب‌هاي مخرب، بيابان‌زايي و… در منطقه مي‌شود.

وي ادامه داد: تمام اين موارد و از جمله افزايش دما، كوتاه شدن دوره سرما در زمستان، بيابان‌زايي، خشكسالي شديد، افزايش تبخير، و وقوع سيلاب و… را در استان سمنان شاهد هستيم و بعضاً خسارات زيادي را براي استان به همراه داشته است.

مديركل هواشناسي استان سمنان اضافه كرد: ما در استان سمنان كماكان شاهد افزايش 0.5 تا 1.5 درجه‌اي دماي هوا تا بهمن‌ماه و اسفند ماه سال‌جاري خواهيم بود، هميشه دهه اول دي ماه، سردترين روزهاي سال در تمام نقاط كشور بوده است، اما در حال حاضر اين دوره سرما در فصل زمستان كاهش پيدا كرده است که اين دو پديده از جمله پديده‌هاي ناشي از تغيير اقليم در استان سمنان است.

حسنی‌غربا، كاهش بارندگي را نيز از جمله پديده‌هاي ناشي از تغيير اقليم دانست و گفت: ميزان بارندگي استان تا آذرماه سال‌جاري در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 54 درصد و در مقايسه با ميانگين درازمدت 44 درصد كاهش داشته است.

وي خاطرنشان كرد: با بارندگي‌هاي نسبتاً خوبي كه در روزهاي ابتداي دي ماه امسال صورت گرفت، بخشی از اين ميزان كاهش بارندگي تاحدودی جبران شد و در حال حاضر حدود 30 درصد كاهش بارندگي در استان سمنان را شاهد هستيم.

مديركل هواشناسي استان سمنان با بیان اینکه در استان سمنان با 30 درصد عقب‌افتادگي در بارندگي‌ها روبرو هستیم اضافه کرد: اگر در بهمن‌ماه و اسفندماه امسال ميزان بارش‌ها در حد نرمال هم باشد، اين ميزان عقب‌افتادگي يا همان كاهش 30 درصدي بارش‌ها جبران نخواهد شد، ضمن اینکه اينكه در دو ماه پاياني سال ما شاهد افزايش 0.5 تا 1.5 درجه‌اي دماي هوا خواهيم بود.

به گزارش سمنان لاین حسنی‌غربا با تأكيد بر اينكه استان سمنان همچنان در شمار استان‌هاي دچار خشكسالي شديد كشور قرار دارد، تصريح كرد: اگر امروز به اثرات تغيير اقليم توجه نكنيم، خيلي از برنامه‌ريزي‌هاي امروز ما، در 20 سال آينده نياز به بازنگري خواهد داشت و به تبع آن بايد هزينه‌هايي را بابت جبران خسارات ناشي از تغيير اقليم بپردازيم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب