11:08:57 - دوشنبه 2 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پانزدهمین رزمایش امداد و نجات استان سمنان در مهدیشهر برگزار شد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – پانزدهمین رزمایش بزرگ امداد و نجات استانی به مناسبت گرامیداشت روز ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی با همکاری و مشارکت بیش از 25 دستگاه اجرایی عضو کارگروه زیر مجموعه شورای مدیریت بحران استانداری سمنان، با عنوان زلزله فرضی روز یکشنبه در شهرستان مهدی شهر برگزار شد.

به گزارش سمنان لاین ازایرنااین مانور به منظور گرامیداشت هفته ایمنی و کاهش اثرات بلایای طبیعی، در 6 بخش مختلف از جمله آوار برداری، اطفای حریق، امداد و نجات، جستجو نجات،بهداشت و درمان، فضای معلق و برپایی اردوگاه اسکان اضطراری با مشارکت 400 نفر در قالب 20 گروه از سازمان های مختلف و دستگاه‌هایی نظیر جمعیت هلال احمر، فرمانداری، فرماندهی نیروی انتظامی، راه و ترابری، شهرداری‌، آتش‌نشانی و اعضای کارگروه زیر مجموعه شورای مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد.
آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با شرایط سخت و بحرانی و پیشگیری از حوادث ناگوار یکی از اموری است که لزوم توجه به برنامه‌های نمادین و مانورهای ایمنی در مقابله زلزله و سایر حوادث و بلایا را نشان می‌دهد.
هماهنگی و آمادگی روزافزون دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان با هدف ایفا نقش در حوادث مختلف می‌تواند ضمن ارتقا امنیت و آسایش مردم در زمان بحران، موجب بهره‌مندی اقشار جامعه از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و غیره در مکان‌های مختلف مانند محورهای مواصلاتی بین شهری شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان در این مانور با بیان این که دستگاه‌های متولی و مسئول در امر امدادرسانی باید از آگاهی و توان اجرایی کافی در مواجه با بحران برخوردار باشند، تصریح کرد: فعالیت‌های امدادرسانی در زمان وقوع حادثه نیاز به اقدامات و برنامه‌ریزی اولیه از سوی مسئولان دستگاه‌های مرتبط دارد که با در نظر گرفتن اولویت‌ها، زمینه افزایش آگاهی فردی و عمومی را در جامعه محقق سازند.
ایرج رئیسیان گفت: نخستین نیاز ضروری برای مقابله با بحران افزایش کمی و کیفی آموزش‌های امدادی به جامعه است که هر فرد متناسب با نیاز خود از دانش لازم در این حوزه بهره‌مند شود و بتواند به نحو مطلوب بخشی از نیازهای خود را هنگام ایجاد بحران برطرف کند.
وی اظهار داشت : همه دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، حاکمیتی، خدمات‌رسان و امدادرسان باید از آمادگی و توان کافی درباره مواجه با بحران و حادثه برخوردار باشند و امیدواریم که حوادث طبیعی در دایره جغرافیایی استان سمنان اتفاق نیفتد اما در صورت بروز کوچکترین حادثه، توان اجرایی و مدیریت دستگاه‌های یاد شده در ایفا نقش و انجام وظیفه مشخص می‌شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان، ارزیابی و آمادگی دستگاه های امداد رسان در هنگام رویارویی با حوادث و سوانح مختلف را از اهداف این مانور اعلام و اضافه کرد : یکی از شاخص های این مانور بحث خود امدادی دستگاه های امدادی و شرکت کننده است که باید در زمان وقوع حادثه علاوه بر خدمات رسانی به مصدومان،تغذیه و اسکان نیروهای خود را به مدت 48 ساعت فراهم و به همراه داشته باشند.
رئیسیان ادامه داد : در اجرای این رزمایش ،گروه هایی نامحسوس با حضور در صحنه تمام عملیات اجرایی و خدمات رسانی دستگاه های شرکت کننده را رصد و با مطابقت با سناریوی نوشته شده از قبل،نقاط قوت و ضعف را شناسایی و اعلام می کنند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان با بیان این که باید با نصب بنر، پلاکارد و اطلاع رسانی در رسانه ها، مردم را برای آمادگی در برابر زلزله و بلایای طبیعی آگاه کنیم، گفت: تلاش می شود به شکل ویژه ای اقدامات در حوزه خود امدادی، امداد رسانی به دیگران، فرهنگ سازی، پیشگیری و آمادگی در مقابل حوادث طبیعی در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، با توجه به قرار گرفتن ایران جزو 10 کشور جهان در حوزه زلزله و بلایای طبیعی و به دلیل اهمیت مدیریت بحران در کشور، هر ساله یک هفته به عنوان ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در تقویم کشورمان نامگذاری شده بود که امسال به یک روز کاهش یافته و 5 دی ماه را به این عنوان نامگذاری کردند.
پنجم دی هر سال سالروز زلزله بم به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام‌گذاری شده است و امسال با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و انسجام در اقدامات، شعار «آگاهی از مخاطرات طبیعی، ارتقای تاب آوری جامعه» به عنوان شعار این روز در سال 95 در نظر گرفته شده است.
روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی فرصتی است تا با مروری بر ظرفیت‌های موجود و چالش‌های پیش رو در این عرصه، دانش و آگاهی های عمومی را ارتقا بخشیده و با تدوین اصول و قوانین ارتقا دهنده پایداری اجتماعی و الگوهای توسعه و نظارت دقیق بر اجرای این اصول و قوانین، زمینه های کاهش آسیب پذیری
و بهبود و ارتقای ایمنی در بافت‌های شهری را فراهم آوریم.
به گفته مسوولان استانی، هم اکنون 64 گسل زلزله در این استان شناسایی که 14 گسل فعال و هر لحظه امکان وقوع زلزله در این گسل ها وجود دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب