22:15:36 - شنبه 31 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
درصد فوتبالیست های قلیانی و سیگاری مشخص شد
کانال تلگرام سمنان لاین

ایفمارک برای اولین بار نتایج قسمتی از مطالعه سیگار و قلیان خود را منتشر می‌کند.
 قبل از شروع لیگ برتر فوتبال امسال، از تمامی بازیکنان در ارتباط با مصرف سیگار و قلیان سوالاتی پرسیده شد. همه بازیکنان به این سوال پاسخ دادند که به نظر شما چند درصد بازیکنان لیگ برتر سیگار می‌کشند؟

تنها ۲۵٪ بازیکنان اعلام داشتند که هیچ بازیکنی سیگار نمی‌کشد ، بدان معنی که ۷۵٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که بازیکنان لیگ برتری سیگار میکشند اما میزان شیوع استفاده از آن را متفاوت گزارش کردند.

 بحث مصرف قلیان و سیگار سال ها است که در بین جامعه ورزشی و بخصوص فوتبالی ایران رایج است و جا افتاده و حتی زمان مربیگری علیرضا منصوریان در تیم ملی امید نیز ثابت شد که بازیکنان در لابی هتل در کیش، به مصرف قلیان مشغول بودند. خداداد عزیزی نیز در گفتگویی عنوان کرده بود بیش از هشتاد درصد بازیکنان فوتبال در حال حاضر قلیانی هستند و از بیان آن هیچ ترسی ندارند!

مهدی هاشمی نسب نیز بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس نیز این مساله را تایید می کند که  اکثر بازیکنان با دود میانه خیلی خوبی دارند. چندی پیش نیز یکی از سفره خانه های فرحزاد که تبدیل به پاتوق فوتبالیست های مشهور تهرانی شده بود به دلیل برخی مسایل غیراخلاقی بسته شد. همین مسایل نیز گاهی منجر به خداحافظی زودهنگام بسیاری از بازیکنان فوتبال شده که مجبور شدند در سن بیست و شش هفت سالگی از دنیای حرفه ای کنار بروند.

با ارزیابی های آماری به نظر می‌رسد میزان شیوع مصرف سیگار با توجه به اظهار نظر خود بازیکنان،به طور واقعی چیزی حدود ۲۰٪ می باشد. پاسخ های جالب تر زمانی بدست آمد که از خود بازیکنان پرسیده شد که  آیا خودت سیگار میکشی؟ ۹۹.۵٪ بازیکنان اعلام کردند خیر! خودشان سیگار نمی کشند. این تفاوت آماری در مورد مصرف قلیان هم با شیوه ی مشابه تکرار شد.

تنها ۱۱٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که هیچ کس قلیان نمی‌کشد و ۸۹٪ آنها معتقد بودند که بازیکنان لیگ برتری قلیان میکشند. با آنالیز آماری میزان شیوع مصرف قلیان در میان بازیکنان چیزی حدود ۵۰٪ بدست آمد و به طور مشابهی ۸۸٪ بازیکنان اعلام کردند که خیر ، خودشان قلیان نمیکشند! اینجا بحث تنها سلامتی بازیکنان است که در خطر قرار گرفته است.

سیگار و قلیان با اثر مستقیم روی عملکرد ریوی و قلبی عروقی ، در کوتاه مدت باعث افت مشخص عملکرد قلبی عروقی و ریوی و توان هوازی بازیکن میشوند . سیگار و قلیان با آسیب های عروقی ، باعث تشدید بروز آسیب های عضلانی و تاخیر واضح در ترمیم آسیب های بازیکنان میشوند و آنها را مدت طولانی تری از میادین ورزشی دور نگه میدارند.

ایفمارک مدتی است با راه اندازی کمپین نود_دقیقه بدون سیگار تلاش دارد اهمیت این موضوع را بیش از پیش نشان دهد و برای رفع این معظل قدم بردارد.

 تذکر: این داده ها تنها قسمتی از نتایج مطالعات ایفمارک می باشد و این مطالعه همچنان جریان دارد.

نظرات،تجربیات و مشاهدات خود را در ارتباط  با مصرف سیگار  قلیان و همچنین پیشنهادات خود را در ارتباط با شناسایی عوامل مستعد کننده و راه های کمک به رفع این معضل در بین فوتبالیست ها ی کشورمان را با ما در میان بگذارید  و در پیش برد این تلاش عظیم سهیم شوید.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب