21:53:25 - دوشنبه 26 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قیمت کدام خودروها در بازار گران شد؟
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با تاکید بر اینکه باید یک قیمت مصوب بر اساس شورای رقابت داشته باشیم، گفت: درخواست ما از دست اندرکاران این است که تنها یک نرخ مصوب وجود داشته باشد و بازار خودرو درگیر قیمت‌های متفاوت نباشد.
 دو سه روزی است که افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی را در بازار شاهدیم. در این خصوص با سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو به گفتگو پرداختیم و دلیل آن را از او جویا شدیم. سعید موتمنی ابتدا در خصوص آغاز نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو و دلایل آن می‌گوید: دو هفته قیمت‌ها ثابت بود اما از دو روز گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و وارداتی بودیم. او دلیل افزایش قیمت خودروهای داخلی را کاهش عرضه کارخانه‌ دانست و گفت: سمند ال ایکس ۲ و نیم میلیون تومان افزایش قیمت و پرشیا ۳۰۰ هزار تومان، ۲۰۶ حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.
موتمنی می‌گوید: از سوی دیگر شرکت‌ها به بهانه‌هایی همچون تغییر مدل بدهد و به همین خاطر فروش را کاهش داده است. به دنبال آن افزایش نرخ خودرو‌ها را شاهد هستیم. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو افزود: خودروهای وارداتی نیز نسبت به دو هفته گذشته اختلاف و نوسان قابل توجهی نداشته‌اند اما از اواخر آذر ماه تا کنون، سانتافه ۸ میلیون تومان و توسان ۵ میلیون افزایش قیمت داشته است.
موتمنی دلیل افزایش قیمت خودروهای وارداتی را افزایش قیمت ارز دانست و گفت: قیمت ارز از هفته گذشته به مرور بر روی نرخ خودرو‌ها اثر گذشته است. به عنوان مثال خودروهایی که در گمرک قرار داشتند و ترخیص نشدند و پس از وارد شدن به بازار افزایش قیمت بالایی داشتند.
بازار خودرو در چنگ یک چالش
روایتی از بازار چند نرخی خودرو
او با اشاره به صحبت‌های رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص اینکه گرانی خودرو تا اردیبهشت ۹۶ منتفی است، گفت: در حقیقت قیمت خودروهای داخلی بی‌اندازه بالاست و بیش از این نمی‌توان افزایش قیمت داشته باشد. موتمنی تصریح کرد: در حال حاضر دو نوع در بازار خودرو وجود دارد. یک نرخ مربوط به قیمت مصوب شورای رقابت است و دیگری نرخی است که نمایندگی‌‍‌ها بر روی خودرو می‌گذارند.
او با تاکید بر اینکه باید یک قیمت مصوب بر اساس شورای رقابت داشته باشیم، گفت: درخواست ما از دست اندرکاران این است که تنها یک نرخ مصوب وجود داشته باشد و بازار خودرو درگیر قیمت‌های متفاوت نباشد. در حال حاضر برخی خودرو‌ها با اختلاف دو میلیون تومانی در بازار فروخته می‌شوند و این ظلم در حق مصرف کننده است. مردم نباید بین دو نرخ درگیر باشند.
موتمنی اذعان داشت: سازمان حمایت و تعزیرات باید به این وضعیت رسیدگی کنند. مشتریان با این وضعیت سردرگم‌اند، زیرا حالا مانند گذشته نیست که خرید و فروش خودرو بالا باشد اکنون خودرو را کسانی می‌خرند که واقعا به آن احتیاج دارند.
او در پاسخ به این پرسش که قیمت خودرو در آینده چگونه خواهد بود، گفت: در آینده افزایش قیمت خواهیم داشت. اگر کالاهای جدید عرضه شود مشتری قطعا استقبال خواهد کرد، چون مشتریان دنبال کالاهای جدید هستند. میزان خرید و فروش نیز به همین صورت باقی می‌ماند، زیرا خودرو دیگر کالا سرمایه‌ای نیست و افراد تا احتیاج نداشته باشند اقدام به خرید خودرو نمی‌کنند.
چه خودروهایی گران شد؟
او همچنین از خودروهایی که افزایش قیمت داشتند، نام برد و گفت: سمند، پرشیا، ساندرو، ۲۰۶ تیپ ۵، ۲۰۶ وی ۸ ، جک که از تولیدات شرکت کرمان موتور است، دو میلیون افزایش قیمت داشته است. مزدا نیز با افزایش قیمت ۲ میلیون تومانی به ۱۲۴ میلیون تومان رسیده است. موتمنی در پایان گفت: طبیعی است که با عرضه بالا کارخانه، خودرو با قیمت ثابت به فروش می‌رسد اما اگر عرضه پایین باشد قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

بر چسب ها: ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب