22:13:58 - یکشنبه 25 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
زنگ خطر مدتهاست به صدا درآمده؛
وضعیت دشت سمنان بحرانی است / 13 میلیون متر مکعب کسری آب
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان با بیان این که دشت ایوانکی، دشت سمنان و دشت میامی در شرایط بحرانی و خشکسالی قرار دارند، گفت : ساماندهی منابع آبی زیرزمینی و سطحی به منظور جلوگیری از هدرفت و استفاده غیرقانونی از آن در این استان الزامی است.

 hedari1

به گزارش سمنان لاین از ایرناایرج حیدریان روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سالن غدیر افزود : شرکت آب منطقه ای استان سمنان برنامه های جامع و هدفمندی را برای جلوگیری از هدر رفت منابع آبی در بخش کشاورزی و صنعتی تدارک دیده است.
وی اظهار داشت : دشت ایوانکی با 948 کیلومتر مربع، دشت سمنان با سه هزار و 175 کیلومتر مربع و دشت میامی با هفت هزار و 700 کیلومتر مربع در شرایط بحرانی و خشکسالی قرار دارند که اگر اقدامات لازم به منظور انتقال آب در این مناطق صورت نگیرد شاهد افزایش بیابان زایی در این مناطق خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد : با وزارت نیرو جلسه های متعددی برای انتقال آب های در چرخه تولید واحدهای صنعتی استان تهران به دشت های ایوانکی برگزار شده است که با اجرا و انتقال حجم زیادی از این آب، می توان از فرسایش خاک و بیابان زایی در این منطقه جلوگیری کرد.
وی اضافه کرد : حفر غیرمجاز چاه در مناطق شرق استان زمینه افزایش عمق آبهای زیر زمینی در این مناطق شده است که باید با هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی از رشد قارچ گونه این چاه ها جلوگیری شود.
حیدریان تصریح کرد : تعداد کل چاه مجاز در شهرستان سمنان 160 حلقه است که از این تعداد بر روی 105 حلقه کنتور هوشمند آب و برق نصب شده است.
وی ادامه داد : در شهرستان میامی و منطقه ایوانکی به ترتیب 188 و 86 حلقه‌ چاه مجاز وجود دارد که باید برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آب این چاه ها ،در تمام این حلقه ها کنتور هوشمند آب و برق نصب شود.
حیدریان اضافه کرد : در دشت سمنان بیش از 13 میلیون متر مکعب کسری آب وجود دارد که باید برای جلوگیری از روند بیابان زایی در این مناطق برنامه های جامعی را تنظیم کرد.
وی بیان داشت : همکاری سازمان جهاد کشاورزی و شرکت برق منطقه ای استان سمنان در راستای هوشمند سازی حلقه های چاه و کاهش مصرف آب می تواند همکاری قابل توجهی با شرکت آب منطقه ای استان سمنان داشته باشند.
به گزارش سمنان لاین ، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان سمنان گفت : با استفاده از سامانه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی و بازگردانی آب واحدهای صنعتی به چرخه تولید می توان در ذخیره سازی منابع آبی محدود استان گام برداشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب