15:08:49 - پنجشنبه 22 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وزیر اقتصاد: سیاست حذف صفر از نظام پولی کشور در بلندمدت اجرایی می‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سیاست حذف صفر از نظام پولی کشور بر اساس ارزیابی نظام اقتصادی و چاپ پول، در دراز مدت و در یک مسیر اصولی، عملیاتی می شود.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، علی طیب نیا روز پنجشنبه در حاشیه هجدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن غدیر استانداری، به خبرنگاران افزود: هدف از اجرای تغییر واحد پولی از ریال به تومان، تطبیق و رعایت اصول قانونی با رفتار مردم است و اجرای این طرح، زمینه روند مثبت برای کاهش دغدغه های پولی مردم را فراهم می کند.
وی گفت: در حال حاضر، بحث حذف صفر از سیاست های پولی کشور به هیچ عنوان مطرح نیست و باید جلسه کارشناسی زیادی در رابطه با این موضوع در وزارتخانه های مرتبط تشکیل شود.
طیب نیا با اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال 95، خاطر نشان کرد: در سه ماهه اول سال 95 رشد اقتصادی کشور به 5.4 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، چهار دهم درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: در6 ماهه اول سال 95 رشد اقتصادی در کشور 7.4 دهم درصد بود که بخش قابل توجهی از این میزان رشد به دلیل موفقیت های اخیر نفتی و افزایش تولید و صادرات نفت بوده است.
طیب نیا اضافه کرد:علاوه بر شاخص افزایش تولید و صادرات نفت، در زمینه های مختلف تجاری و بازرگانی نیز کشور رشد اقتصادی قابل توجهی در 6 ماهه اول سال 95 داشته است.
وی گفت: یکی از سیاست های اصلی دولت یازدهم، کاهش نرخ سود متناسب با نرخ تورم است و با برنامه ریزی های منسجم، بخش قابل توجهی از چسبندگی های نرخ سود بانکی کاهش یافته است.
طیب نیا خاطرنشان کرد: وجود تناقض در بازار منابع وام دهی یکی از دلایل عمده تغییرنکردن نرخ سود در کشور است که باید بر اساس برنامه های راهبردی، اقدامات موثر در این رابطه اجرایی شود.
وی گفت: در دوران تحریم اقدام های موثری در راستای توانمندسازی اقتصاد کشور انجام شده است و خوداتکایی که به ویژه از سال 93 تاکنون در کشور به وجود آمده است، دشمنان نظام جمهوری اسلامی را به میز مذاکره در بحث لغو تحریم ها کشاند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: هدف اقتصاد مقاومتی افزایش رشد اقتصادی در کشور و جلوگیری از آسیب پذیری نظام اقتصادی کشور در برابر تهدیدهای دشمنان است.
وی خاطر نشان کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مختص به زمان خاصی نیست، در هر زمانی می تواند شبکه پولی و اقتصادی کشور را در برابر بسیاری از فشارهای اقتصادی ایمن می کند.
در این نشست از سوی مسوولان وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح شد که 17 طرح اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی استان سمنان در شورای راهبردی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این وزارتخانه به تصویب رسیده است.
سیدحسین میرشجاعیان معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، محمدرضا خباز استاندار، احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه، سیدحسن حسینی نماینده شاهرود و میامی و غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی به همراه مسوولان استان سمنان در این نشست حضور داشتند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب