12:23:10 - چهار شنبه 21 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یکی ازعوامل مهم حادثه قطار سمنان ؛
ضعف مدیریتی و ضعف سیستم شرکت راه آهن/تاخیر در استیضاح آخوندی پشت پرده ای دارد؟
کانال تلگرام سمنان لاین

139509051148362729304044
 بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی که به دلیل حادثه برخورد دو قطار در آذرماه امسال با ۸۴ امضاء کلید خورده بود، این روزها بنابراظهارنظرهایی با تعویق مواجه شده اما برخی از کارشناسان معتقدند تاخیر در استیضاح آخوندی پشت پرده ای دارد!
هرچند که وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم به استیضاح عادت دارد چراکه سال گذشته نیز پای وی با ۵۰ امضاء بهارستانیها به صحن مجلس کشیده شد و درنهایت توانست با رای موافق مجلس نشینان و البته با تک ماده نمره قبولی دریافت کند.
آن زمان آخوندی به دلیل بی توجهی اش به مسکن مهر زیرتیغ نمایندگان رفت که البته با وجود وعده هایی در صحن در خصوص بهبود شرایط مسکن مهر اما چندی پس از این استیضاح این وعده ها نیز به فراموش سپرده شد.
با این وجود این بار نیز سخن از استیضاح وی به میان آمده اما گویی مسوولان وزارتخانه راه وشهرسازی در حل مشکلات آخوندی در مجلس کمی خبره تر شده اند، چراکه برخی از رسانه ها از دعوت نمایندگان کمیسیون عمران مجلس به وزارتخانه و توصیحات وزیربه آنان پرده برداشته اند که گویی این امر دلیلی بر استضاح نشدن وی در این روزهاست.
اما کمیسیون عمران مجلس نظری دیگر دارد. این کمیسیون اعلام کرده که دلیل به تاخیر افتادن این امر را باید در بررسی برنامه ششم توسعه جستجو کرد.در این بین برخی از کارشناسان فاصله ده روزه میان جمع آوری امضای نمایندگان مجلس و آغاز بررسی برنامه ششم توسعه را مدنظر قرار می دهند و این سئوال را طرح می کنند که چرا در این ۱۰ روز و پیش از ارسال برنامه ششم توسعه به مجلس کاری از پیش برده نشده است؟
با این حال، به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس، ورود مجلس به جزئیات رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه مانع در دستور قرار گرفتن استیضاح وزیر راه و شهرسازی شده است اما استیضاح آخوندی در اولین فرصت کاری در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت.
براساس اظهارات محمدرضا رضایی، طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی همچنان بیش از ۸۰ امضا دارد .
نماینده مردم جهرم در مجلس با دفاع از گزارش اولیه کمیسیون عمران از حادثه قطار سمنان، گفت: گزارش ما کاملاً قابل استناد است. حقیقت این است که بدنه شرکت راه‌آهن از مدیریت خود رضایت ندارد و در این مجموعه نگرانی‌هایی وجود دارد.

در شرکت راه‌آهن ضعف مدیریتی و ضعف سیستم کنترل هوشمند حتماً وجود دارد و علاوه بر آن عوامل متعدد دیگری نیز دست به دست هم داد تا آن چند نفری که به عنوان مقصران حادثه قطار سمنان به دستگاه قضایی معرفی شدند مجرم اصلی تلقی شوند، در حالی که این اقدام، اقدام نادرست و غیرکارشناسی است.
وی ادامه داد: مسئولان راه‌آهن باید پاسخ دهند که مسئولان سیستم کنترل هوشمند تا چه اندازه نسبت به اشتباهات این سیستم که به نظر می‌رسد اشتباهات متعددی داشته است بی‌اعتماد بوده‌اند.
درحالی رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس از بی کفایتی مدیران راه آهن می گوید که بسیاری از کارشناسان معتقدند استعفای مدیریت راه آهن کافی نیست و آخوندی باید شخصا جوابگوی اشتباه زیرمجموعه خود باشد، ضمن آنکه اگر ناکارآمدی توسط مدیران راه آهن صورت گرفته قطعا مدیرانی بوده اند که شخص وزیر منصوب کرده و این خود نشان از عملکرد ضعیف این وزیردارد.
این درحالی است که دولت درتلاش است تا با تکیه گزارش ارسالی در خصوص دلایل حادثه دو قطار آخوندی را از زیربار استیضاح نجات دهد. این استدلال را می توان از اظهارات حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور متوجه شد.
حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره آخرین وضعیت استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و در پاسخ به این سئوال که آیا روند استیضاح وی در مجلس متوقف شده است یا خیر؟ تاکید کرده است:  این موضوع هنوز در دستور کار است، منتهی مقدماتی دارد که باید آن مقدمات انجام شود.
به گفته وی، یکی از این مقدمات گزارش کمیسیون عمران مجلس بود که تهیه شد. آقای وزیر  در کمیسیون عمران مجلس حضور یافتند؛ نمانیدگان محترم نیز صحبت‌های دکتر آخوندی را شنیدند که این هم از الزامات موضوع است.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به تشکیل کمیسیون عالی سوانح ریلی برای بررسی حادثه قطار تبریز مشهد،‌ گفت: این کمیسیون یک مرجع کاملا قانونی است و قاعدتاً باید گزارش این کمیسیون هم ارائه می‌شد.
امیری با بیان اینکه حادثه تصادف قطار برای دولت و کشور حادثه تلخی بود و رسیدگی و برخورد مسببان این حاثه برای دولت مهم بود، اظهار داشت: بر این اساس رئیس‌جمهور هئیتی را برای این موضوع تعیین کردند تا قاصر و مقصر مشخص شوند، چرا که لزوما ممکن است عامل، مقصر نباشد و قاصر باشد و بر همین اساس نیز رئیس‌جمهور دستور دادند قاصر و مقصر مشخص شود.
براساس اظهارات وی، این مقدمات کار و رسیدگی به سانحه تصادف دو تا قطار بود که باید انجام می‌شد. الان در حال تهیه این مقدمات هستند؛ دولت سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح را حق قطعی و حتمی نمانیدگان مجلس شورای اسلامی می‌داند و مجلس این اختیار را دارد که از هر کدام از این ابزارهای نظارتی مربوط به خود استفاده کند.
به گفته معاون پارلمانی رئیس‌جمهور آن چیزی که قطعا انجام خواهد شد این است که همه نمایندگان مجلس در این مسئله به نظارت کارشناسی توجه خواهد کرد، به صحبت‌های وزیر توجه خواهند کرد و دولت به دنبال حل موضوع و رفع موضوع است. قدری باید صبر کنیم، حوصله به خرج بدهیم تا ببینیم انشاءالله در آینده داوری مجلس به چه شکل خواهد بود.
دولت درحالی از صبر می‌گوید که این روزها آخوندی با بدبیاری‌های پشت سرهم مواجه می‌شود؛ از برخورد دو قطار گرفته تا بازداشت مدیران سابق شهرک عمرانی پردیس و مسایل پشت پرده آنان در بخش مسکن مهر! به نحوی که حتی امضای قرارداد با ایرباس نیز نتوانست وی را از زیربار انتقادها نجات دهد.
این درحالی است که این روزها با وجود بار شدید انتقادها بر دوش وزیر راه و شهرسازی، وی در اتاق مدیریت خود نشسته و تلاش دارد تا بار دیگر آرامش را به وزارتخانه خود بار گرداند تا جایی که آخوندی در روزهای اخیر تاکید کرده که آماده تغییر نگرش ها در وزارتخانه متبوع خود است.
به نظر می‌رسد آخوندی رویاهای زیادی در سر می پرواند و خیال خالی کردن میدان را ندارد اما گویی خیالش آسوده تر از آنی است که به نظر می‌رسد؛ آنهم در شرایطی که زیر تیغ استیضاح قرار گرفته، این آرامش خاطر کمی عجیب به نظرمی‌رسد.
pic-24533-1443342198

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب