11:41:53 - چهار شنبه 7 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قلیان سراهای غیرمجاز در سمنان تعطیل تعطیل می شوند
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین- فرماندار سمنان گفت: 29 قلیان سرای غیرمجاز در شهر سمنان وجود داشت که 20 واحد به وسیله نیروی انتظامی پلمپ شد و از فعالیت بقیه این قلیان‌سراها نیز جلوگیری خواهد شد.

danaee5

به گزارش سمنان لاین  سیدعباس دانایی روز چهارشنبه در نشست کمیته کاهش مصرف دخانیات شهرستان سمنان در سالن جلسات فرمانداری، با بیان این که تنها 6 واحد با عنوان سفره خانه های سنتی در شهرستان دارای مجوز فعالیت هستند، افزود: از فعالیت قلیان سراهای غیرمجاز به علت ارائه محصولات غیربهداشتی و رعایت نکردن بهداشت و به منظور پیشگیری از مشکلات بهداشتی و رعایت قانون، به صورت کامل جلوگیری خواهد شد.
وی گفت: خانواده ها باید از عوارض و بیماری های ناشی از مصرف دخانیات مطلع شوند زیرا آگاهی از اثرات مخرب و زیان‌بار مصرف دخانیات بر سلامتی در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه خانواده ها می تواند در پیشگیری از استعمال دخانیات بسیار موثر است.
فرماندار سمنان با اشاره به نقش خانواده ها در پیشگیری و مبارزه با مصرف دخانیات گفت: باید به گونه ای کار شود که خانواده ها احساس مسوولیت بیشتری برای حفظ سلامت خود و فرزندان خود داشته باشند و با ورود به این مقوله، خود را نسبت به این افراد و خانواده های آسیب دیده بیگانه ندانند.
دانایی، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب را از عوامل تاثیرگذار در تحقق کاهش مصرف دخانیات عنوان کرد و افزود: با آگاه سازی عمومی می توان شرایطی را فراهم کرد که جوانان و اقشار آسیب پذر جامعه از کجروی های فرهنگی دوری کنند.
وی بر لزوم تدوین برنامه ریزی های مطلوب از سوی دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی و رسانه ها با دادن اطلاعات در زمینه میزان مرگ و میر بالا و ابتلاء به بیماری های سخت و به ویژه انواع سرطان در اثر مصرف سیگار و قلیان تاکید کرد.
دانایی با اشاره به شکست دشمنان در برنامه هایی همچون تحریم های گسترده اقتصادی، تهدید و ترور در برابر مردم کشور ایران، افزود: هدف اصلی دشمن بی هویت و بی مسوولیت کردن جوانان با ابتلای آنان به مواد مخدر و گسترش مصرف انواع مواد دخانیات است.
فرماندار سمنان تصریح کرد: جوانان ایران دارای ظرفیت های بی نظیر همچون فکر و ذهن پویا و استعدادهای درخشان هستند که باید با فراهم ساختن بستر شکوفایی آن ها بر اقتدار روز افزون نظام کشور بیافزاییم.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان سمنان نیز در این نشست گفت: 1.4 میلیارد نفر از جمعیت جهان مصرف کننده دخانیات هستند.
بهزاد فتاحی ادامه داد: سالیانه در جهان 6 میلیون نفر به علت عوارض ناشی از مصرف دخانیات و 600 هزار نفر از اطرافیان نزدیک مصرف کنندگان دخانیات به دلیل مواجهه با دود دخانیات جان خود را از دست می دهند.
وی، مصرف یک وعده قلیان را برابر عوارض مصرف 80 تا 100 نخ سیگار عنوان کرد و گفت: اگر خانواده ها و مردم از این امر مطلع باشند، به هیچ عنوان اجازه مصرف سیگار و قلیان حتی به صورت تفننی به فرزندان خود نخواهند داد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان سمنان گفت: بر اساس قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و آئین نامه های اجرایی آن، عرضه این مواد به افراد کمتر از 18 سال و عرضه و استعمال در اماکن عمومی و عرضه بدون پروانه فروش در اماکنی که مورد تایید حوزه بهداشتی مرکز بهداشت نیست، تخلف است.
در این نشست در باره اخذ پروانه کسب، بررسی نحوه صدور مجوز فعالیت توسط مراجع صدور برای واحد های فعال در حوزه گردشگری با همکاری میراث فرهنگی، اتاق اصناف بحث و تبادل نظر صورت گرفت .
7341/6103

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب