11:22:10 - سه شنبه 6 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مردم در انتظار اقدام جهادی مسئولان ارشد استان
کانون های بحرانی ریز گردها در کمین شهرسمنان / وضعیت مرکز استان بحرانی تر ازسایرشهرستان های استان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان گفت: 32 هزار هکتار از اراضی این شهرستان را کانون های بحرانی تشکیل داده اند که اقدام سریع برای رسیدگی به آن انجام نشود به کانون ریزگرد و هجوم ماسه های بادی تبدیل می شود.

 n00227292-b

 

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، علیرضا رهایی افزود: 728 هزار هکتار از اراضی این شهرستان را عرصه های بیابانی تشکیل داده است که 32 هکتار از این مقدار را کانون های بحرانی بیابانی تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: اگر اقدام ضرب الاجل و تدابیری برای 32 هزار هکتار کانون ها بحرانی بیابانی سمنان انجام نگیرد، معضل ریزگردها و هجوم ماسه های بادی، شن ها و تخریب زیرساخت های دیگر مانند غرب و جنوب کشور را شاهد خواهیم بود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان افزود: عرصه های منابع طبیعی این شهرستان بالغ بر یک میلیون و 100 هزار هکتار است که از این مقدار بالغ بر 70 درصد عرصه های بیابانی است.
رهایی بیان داشت: حداقل شرایط مطلوب برای رهایی از کانون بحران در شهرستان سمنان عملیاتی کردن سالانه هزار هکتار طرح های بیابان زدایی است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان خاطرنشان کرد: با وجود نداشتن رودخانه دائمی در شهرستان سمنان، و نبود منابع تغذیه سفره های آب زیرزمینی، از نظر مسایل و مشکلات بیابان، وضعیت سمنان از همه شهرستان های استان بحرانی تر است.
وی بیان داشت: برای جلوگیریی از پدیده بیابانزایی سالانه بیش از 10 میلیارد ریال اعتبار در شهرستان سمنان نیاز است.
وی با بیان این که 30 سال از بحران پر فراز ونشیب آبی در شهرستان سمنان می گذرد، خاطرنشان کرد: کاهش سطحی سفره های زیرزمینی از 30 متر در استان سمنان به پایین تر از 60 متر رسیده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان بیان داشت: هراندازه جمعیت افزایش یابد، میزان وابستگی و فشار به عرصه های منابع طبیعی و زیر ساخت ها افزایش می یابد.
رهایی با اشاربه به لزوم توجه به منابع طبیعی در اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی کشور، ادامه داد: طرح های ملی مانند راهسازی و هر گونه واگذاری شهرک صنعتی، بدون توجه به منابع طبیعی انجام می شود و باید نقش منابع طبیعی در اجرای این طرح ها بیشتر دیده شود.
وی با بیان این که منابع طبیعی و آبخیزداری یک زیرساخت در همه طرح ها است خاطرنشان کرد: در لحظات حساس، در برگزاری و اجرای برنامه های مختلف، یک بخش از منابع طبیعی از بین رفته و این در حالی است که در اجرای طرح های بزرگ باید مسائل زیست محیطی در نظرگرفته و مطرح شود.
رهایی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در انتقال نفت تهران به مشهد، هر بار در تعمیرات، عرض 10 متر از منابع طبیعی تخریب می شود و به منابع طبیعی آسیب می رسد.
به گزارش سمنان لاین ،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمنان گفت: به هراندازه میزان نزولات آسمانی کمتر و هر اندازه میزان بهره برداری از عرصه های بالادست بیشتر شود، فشار به پایین دست بیشتر می شود.
استان سمنان 9.7 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی دارد که 55 درصد از آن عرصه های بیابانی و خشک و نیمه خشک است.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب