22:25:08 - شنبه 3 دسامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کاهش جدی ذخایر آب و آلودگی منابع آب در کشور!
کانال تلگرام سمنان لاین

معاون وزیر نیرو از مدیریت نادرست آب در ایران انتقاد کرد. به گفته او حدود ۷۶ درصد از منابع آبی کشور مصرف شده و جبران این کمبود به آسانی ممکن نیست.
کاهش جدی ذخایر آب و آلودگی منابع آب در کشور!
 رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو، در سخنرانی خود تصریح کرد: «در ایران آب و محیط زیست آسیب جدی دیده است.» او که روز شنبه (۱۳ آذرماه) در “کنفرانس بین‌المللی آب” در دانشگاه تهران سخن می‌گفت، نخست یادآور شد “کشور ما کشور کم‌آبی است” و سپس افزود: «ما با مشکلاتی خارج از طبیعت مواجه هستیم که خودمان آن را ایجاد کرده‌ایم.»

معاون وزیر نیرو هشدار دارد: «مشکل اصلی این است که ما بیش از ظرفیت اکولوژیک از منابع سطحی و زیرزمینی استفاده کرده‌ایم.» او در بیان این نارسایی توضیح داد: «اگر استفاده بیش از ۶۰ درصد از منابع آبی را حداکثر میزان استفاده از منابع آبی هر کشور در نظر بگیریم، ما در حدود ۷۶ درصد از این منابع آبی را استفاده کرده‌ایم که این یک فاجعه است.»

این مقام مسئول میزان استفاده ۴۰ درصدی از منابع آبی را بهترین وضعیت دانست، اما اذعان کرد که رسیدن به این مرز با امکانات امروزی غیرممکن است. او گفت: «ما رسیدن به حدود ۶۹ درصد هدف‌گذاری کرده‌ایم».

آلودگی منابع آب

معاون وزیر نیرو، افزون بر کاهش ذخایر آب، آلودگی منابع آب را مشکل دیگر کم‌آبی دانست. او گفت که این وضعیت “به دلیل تخلیه فاضلاب‌های صنعتی و خانگی” پدید آمده است.وی در اشاره به نمونه رودخانه کارون تصریح کرد: «رودخانه‌ای که روزگاری مهمترین منبع تامین آب شرب مردم بوده امروز تامین آب شرب از آن میسر نیست.»

میدانی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مدیریت منابع آبی گفت تا کنون برنامه‌ای پیوسته و مداوم “برای مدیریت منابع آب در کشور” وجود نداشته است.

چندی نیز پیش رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران مدعی شد کمتر کسی از میان مسئولان کشور، معضل بیابان‌زایی و کمبود آب را به درستی درک کرده است. در همان زمان رضا کیانیان برای پیگیری مشکل بی‌آبی به حسن روحانی نامه نوشته است.

البته در این میان نیز وزیر نیرو ساکت نبود و هشدار داد ایران با بحران جدی آب دست و پنجه نرم می‌کند و ادامه وضعیت موجود حیات انسان و ادامه تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب