21:45:09 - شنبه 26 نوامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سمنان لاین از پیامدهای حادثه بزرگ ریلی اخیر گزارش می‌دهد؛
استیضاح آخوندی روی میز مجلس
کانال تلگرام سمنان لاین

pic-24533-1443342198
تصادف مرگبار دو قطار مسافری در سمنان در روز جمعه، موجی از حزن و اندوه در کشور به راحت انداخت و در این میان، وزارت راه و شهرسازی را وارد سخت ترین دوران فعالیت خود در دولت تدبیر و امید کرد.
به دلیل اهمیت موضوع، حسن روحانی طی دستوری مستقیم به معاون اول خود، اسحاق جهانگیری، از او خواست که با پیگیری و بررسی جدی این موضوع مقصرین اصلی این اتفاق را مشخص کند.
در همین حال، اسحاق جهانگیری نیز طی پیامی در این باره گفت: اطمینان می‌دهم با بررسی دقیق، فوری و همه جانبه سانحه برخورد دو قطار در سمنان، با عوامل و مقصران احتمالی بروز این حادثه ناگوار برخورد جدی شود.
البته این تمامی ماجرا نیست، چراکه حادثه دیروز، خون نمایندگان مجلس را هم به جوش آورد به طوری که تعدادی از آنان تصمیم گرفتند که طرح استیضاح وزیر را به جریان بیندازند.
نمایندگان ملت چه می گویند؟
اقبال محمدیان عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر لزوم برخورد با مسببان حادثه برخورد دو قطار، از بررسی این سانحه در کمیسیون عمران خبر داد و گفت:در مورد طرح سوال یا استیضاح وزیر راه بزودی تصمیم خواهیم گرفت.
یکی دیگر از نمایندگان مجلس با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگوی حادثه برخورد قطارهای مسافربری باشد، گفت: نیاز باشد آخوندی را استیضاح می‌کنیم. محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با ابراز تسلیت به خانواده‌های کشته شدگان برخورد دو قطار مسافربری، خواستار پاسخگویی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در این زمینه شد.  او اظهار داشت: جمع زیادی از هموطنان عزیزمان در این حادثه کشته شدند که این نشان دهنده وجود ضعف‌های جدی در مدیریت راه‌آهن کشور دارد.
او با انتقاد شدید نسبت به این اتفاق گفت: مدیریت قطارها کار دشواری نیست؛ زمانی که یک قطار در ایستگاهی توقف کرده می‌توان با اطلاع‌رسانی از برخورد قطاری با قطار دیگر جلوگیری کرد یا در زمان حرکت قطارها می‌توان با مدیریت مانع برخورد قطارها شد!
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس به راحتی از کنار این اتفاق نخواهند گذشت، تصریح کرد: توقع داریم آقای رئیس‌جمهور که در زمان لغو سخنرانی آقایی علم عزا به دست می‌گیرد در این زمینه نیز ورود کرده و با مسببین برخورد کنند.
پورمختار با تأکید بر اینکه به زودی طی نشستی از وزیر راه و شهرسازی پاسخ خواهیم خواست، خاطر نشان کرد: اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد، نمایندگان ابزارهایی مانند استیضاح در دست خواهند داشت، زیرا ما نمی‌توانیم در زمانی که پای حقوق ملت به میان می‌آید با کسی مماشات کنیم.
نماینده گرمسار در مجلس همچنین گفت: مدیر ایستگاه با دادن دستور حرکت، به قطاری که در ایستگاه  بوده، عامل برخورد دو قطار  بوده است. یکی از قطارها در مسیر به علت مشکل فنی متوقف بوده است و قطار دوم بعد از حرکت از ایستگاه به قطار متوقف شده برخورد می‌کند. با توجه به اینکه قطار اول در بین راه متوقف بوده طبیعتا به قطار متوقف در ایستگاه نباید اجازه حرکت داده می‌شد.
با این حال، آخوندی که قرار بود روز گذشته به ترکمنستان سفر کند، پس از حادثه ای که برای دو قطار مسافری رخ داد، سفر خود را لغو کرد. وزیر راه پس از لغو سفر خود به محل حادثه رفت تا از نزدیک شاهد این اتفاق باشد و موضوع را بررسی کند.
حادثه و دلایل آن
روز گذشته ۵ آذر ، دو قطار مسافربری در سمنان به دلایلی که از رسانه ها منتشر شد با هم برخورد کردند. سخنگوی سازمان امداد و نجات از برخورد ۲ قطار مسافربری در ایستگاه هفت‌خوان سمنان خبر داد. درحالی که مدیرعامل راه آهن تعداد قطعی کشته‌شدگان حادثه سمنان را ۳۶ نفر اعلام کرده بود، سرپرست اورژانس کشور آخرین آمار کشته شدگان حادثه صبح امروز سمنان را ۴۵ نفر و ۱۰۳ نفر مصدوم اعلام کرد.
در این میان از روز گذشته تا کنون صحبت های بسیاری در خصوص دلیل بروز این حادثه بیان شده است اما امروز مدیرعامل راه آهن گفت: قطار مشهد- تبریز به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سیستم ترمز در مسیر متوقف شده بود که نقص فنی به سیستم سی تی سی شاهرود به عنوان مرکز کنترل، اطلاع داده می شود. در همین زمان به قطار مشهد سمنان که در این مسیر حرکت می کرد دستور توقف داده شد. متاسفانه در این زمان به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل؛ فرد جایگزین از سابقه و دلیل قرمز شدن چراغ بی اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار مشهد- سمنان مجددا کسب تکلیف می کند به وی گفته می شود که مسیر باز است و مشکلی نیست شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است لذا به وی تلگراف می شود که حرکت کند. دراین لحظه قطار مشهد- تبریز در پشت یک قوس متوقف شده بود که قطار مشهد- سمنان وقتی با قطار پیش رو مواجه می شود به شدت با کوپه های انتهایی قطار مشهد تبریز برخورد می کند و سانحه رخ می دهد. اما برخی‌ها می‌گویند عدم اطلاع رسانی به قطار موجب رقم خوردن این حادثه شده است.
به هر حال باید منتظر بود و دید که سرانجام نمایندگان ملت چه تصمیمی درباره عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی می‌گیرند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. اسکندری   نوامبر 27, 2016  

  چرا باید دو اداره مهم راه و راه آهن که بصورت مستقیم با جان مردم در ارتباط هستند در شاهرود باشه و از مرکز استان دور باشه و نهاد های نظارتی نتونن به اونها نظارت داشته باشن …. آقای استاندار جان مردم مهمه و بیشترین حوادث را در این دو حوزه در استان سمنان داریم

 2. اسکندری   نوامبر 27, 2016  

  به نظر من اگه استاندار نتونه اداره راه را هم به مرکز استان بیاره اگه خدایی نکرده در راه هم اتفاقی بیفته شخص استاندار مسعوله و باید پاسخگوی کشته شدگان باشه … اگه نمیتونه و قدرت نداره قانون را اجرا کنه و ادارات را به مرکز استان بیاره بهتره استعفا بده

 3. اسکندری   نوامبر 27, 2016  

  چرا فقط استاندار …… تمام نهاد های نظارتی در مرکز استان قرار دارند وباید بر دستگاه ها نظارت داشته باشند و اجازه ندهند دستگاه ها جزیره ای عمل کرده و خودشون را تافته جدا بافته بدونند

 4. نظری   نوامبر 27, 2016  

  باید در مرکز استان اداره کل راه آهن تشکیل بشه تا استاندار بتونه نظارت کافی به اون داشته باشه

 5. مجید   نوامبر 27, 2016  

  چون راه آهن شمال شرق دور از مرکز استان است هیچ گونه پاسخگویی به مسعولین استانی را ندارد و پرسنل و مدیریت آن خود مختارعمل میکنند

 6. سمنان علی   نوامبر 26, 2016  

  باتشکر از سمنان لاین که خبرهای مربوطه راپوشش میدهید ولی توقع این است که الان که تا نود درصد مشخص گردیده مقصر مسئولین کنترل مرکزی درشاهرود هستند چرا باز مطلب یک آدم سیاسی … مینویسید آخر همه که تمام جزییات خبررا تعقیب نمیکنند .