13:44:29 - سه شنبه 15 نوامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خوش خیالی در خشکسالی!/ حسن بیگی درگفتگو باسمنان لاین : ۱۶۵ نماینده موافق طرح هستند
کانال تلگرام سمنان لاین

 سمنان لاین / هفته نامه کویر یادداشتی به قلم حسین علی طاهری با عنوان ‘ خوش خیالی در خشکسالی!’ را منتشر و در این مطلب بر رفع مشکلات کمبود آب در سمنان کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: شاید در چندسال اخیر هیچ موضوعی بیش از از آب و خشکسالی در استان سمنان مطرح نشده باشد و البته در کنار این موضوع طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان نیز به عنوان راه چاره عنوان شده است.

طرحی که پس از گذشت هشت سال از دولت نهم تا کنون درگیر و دار مباحث و جدل های اولیه چون مشکل های زیست محیطی، مخالفت استان های شمالی و ایرادات و انتقادهای علمی، کارشناسی و حقوق گرفتار است و طرح هر چند یکبار با کاربری رسانه ای و دلخوش کردن افکار عمومی به میان می آید.
البته واضح است که دسترسی و بهره برداری از آب دریای خزر حتی اگر به تصویب نهایی برسد و اجرایی شود چندین سال زمان می برد و اکنون نیازمند نگاهی جامع نگر و به واقع طرحی کوتاه مدت برای حل مشکل خشکسالی و کم آبی هستیم.
این که مسئولان استان پشت سر طرحی که هنوز تصویب آن مشخص نیست پناه بگیرند و از زیر بار مسئولیت فعلی خود شانه خالی کنند به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.
به طور حتم مدیریت شرایط فعلی و منابع موجود باید سرلوحه کار مدیریان مربوط قرار گیرد و با تصمیم گیری و برنامه ریزی صحیح از منبع موجود به خوبی بهره گرفت.
پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران نیز با اشاره به این که آن چه باعث خشکسالی شده نه سد سازی بلکه مدیریت آب است از این که در تقسیم آب اولویت به شهرها داده می شود نه روستاها، انتقاد کرده است.
همه شواهد و قراین حاکی است که هرچند همگی از کمبود آب و خطر خشکسالی فریاد می زنیم اما در عمل هیچ اقدام و برنامه مشخص و مدونی برای مدیریت منابع موجود و مواجهه با شرایط بحران نداریم و هنوز عمق فاجعه را به درستی درک نکرده ایم.
و شاید هم چنان دلخوش یک معجزه هستیم، معجزه ای مثل فوران آب خزر از پشت کوه های بند البرز!!

لازم به ذکراست ابوالفضل حسن بیگی نماینده محترم دامغان در گفتگو با خبرنگار سمنان لاین درخصوص آخرین وضعیت انتقال آب و حواشی پیرامونی آن گفت ؛ باحدود ۱۶۵ نماینده صحبت شده که با این طرح موافق میباشند لذا جای بسیار امیدواری درخصوص اجرایی شدن این پروژه وجود دارد.

شایان ذکر است حسن بیگی در دانشگاه امام حسین (ع) در مواضع شجاعانه ای گفته بود ؛

مخالفان انتقال آب خزر به استان سمنان  وطن فروش، خائن و جاسوس موساد وانگلیس هستند.
” آنان كه امروز با انتقال و توليد آب مخا لفت مي  كنند ساده لوحان ،وطن فروشان ،قلم به مزدها و فريب خوردگا ني هستند كه پا در جاي موساد و  انگليس مي گذارند ” و در ادامه بيان داشتند ” مخا لفا ن انتقال آب درياي خزر مزدور ووطن فروشند ” .

hasanb1

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب