12:37:54 - یکشنبه 13 نوامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اَبَرماه شامگاه دوشنبه 24 آبان 95 را با تلسکوپ ببینید
کانال تلگرام سمنان لاین

مسوول انجمن نجوم و ستاره شناسی سمنان لاین – استان سمنان گفت: ابرماه، در روز دوشنبه بیست و چهارم آبان 95 از ساعت 17 و هشت دقیقه تا 17 و 16 دقیقه با تلسکوپ حرفه ای، قابل مشاهده است.

به گزارش سمنان لاین از ایرنامحمود خوشنویسان روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: فرداشب ماه به فاصله 380 تا 385 هزار کیلومتری زمین می رسد که این مقدار به نسبت زمان های دیگر کمتر است و ماه در بزرگترین شکل خود دیده می شود.
وی افزود: روز بیست و چهارم آبان 95 ماه در ساعت 17 و 22 دقیقه در تهران از افق شرقی طلوع می کند که اندازه ظاهری آن از همیشه بزرگتر است.
وی خاطرنشان کرد: قطر 320 دقیقه ای قوس ماه به افزایش نیم درجه ای ماه منجر می شود که برای منجمین قابل رویت است.
مسوول انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان ادامه داد: این نیم درجه افزایش قطر ماه، در رویت پذیری برای افراد عادی محسوس نیست، بلکه در عکاسی نجوم و از پشت لنز تلسکوپ و توسط منجم قابل مشاهده است.
خوشنویسان، با بیان اینکه ماه در این روز در حضیض مداری یا همان نزدیکترین فاصله در مدار خودش به زمین است، خاطرنشان کرد: ماه در این زمان به شکل عادی خودش طلوع می کند و نور ماه در این زمان به دلیل نزدیکی به زمین کمی بیشتر می شود.
مسوول انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان تاکید کرد: تمام شایعات در این مورد که ماه به اندازه ای نامتعارف از افق طلوع می کند بی پایه اساس و اغراق آمیز است و هیچ تغییری در ساختار ماه شکل نمی گیرد.
وی افزود: در استان سمنان، گروهی از محل مسجد تاریخانه دامغان به همراه تعدادی از اعضای انجمن علوم و ستاره شناسی استان، برای رویت ماه فردا عصر، به محل این انجمن در روستای ورکیان در پنج کیلومتری جنوب دامغان می روند.
وی با اشاره به ظرفیت تپه های مریخی جنوب دامغان به عنوان یک طرح ملی کشور برای سفرهای علمی و سیاحتی، افزود: تا کنون از سال 91 تا 94 سه فضانورد روسی به این تپه ها سفر کرده اند.
رییس انجمن نجوم و ستاره شناسی استان سمنان گفت: فضانوردان روسی این مکان را شبیه کره مریخ و برای اجرای ماموریت های مریخی فصانوردان مناسب دانستند و تاکنون پیشنهاداتی برای سرمایه گذاری توسط گروه های فضانوردی روسی در این مکان در دامغان صورت گرفته است.
انجمن نجوم علوم ستاره شناسی استان سمنان در پنج کیلومتری جنوب شهرستان دامغان در روستای ورکیان واقع شده که از سال 1379 فعالیت خود رابه صورت رسمی آغاز کرده است.
ماه دوشنبه 23 آبان 95 یعنی فرداشب، بزرگترین ماه از سال 1326 تاکنون است که مدار بیضوی آن حدود 48 هزار کیلومتر از حد معمول به زمین نزدیک تر است و با قرارگرفتن در نزدیک ترین نقطه در مدار، حضیض نامیده می شود.
به همین دلیل ماه فرداشب بزرگ تر از حد معمول و درخشان تر خواهد بود که به آن اَبَرماه و یا در حالت رسمی تر، حضیض ماه می گویند، اما آنچه ابرماه فرداشب را ویژه می کند این است که در حدود 2 ساعت به حضیض کامل می رسد.
ماه 23 آبان 95 حدود 14 درصد بزرگتر و 30 درصد درخشان تر از ماه کامل است و طبق گفته ناسا تا 25 نوامبر سال 2034 دیگر چنین رویدادی رخ نخواهد داد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب