14:11:57 - شنبه 5 نوامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی میراث فرهنگی در بازدید از میرک سمنان:
نیاز کاوش‌های باستانی ایران به 60 میلیارد ریال اعتبار
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور از نیاز کاوش‌های باستانی کشور به 60 میلیارد ریال اعتبار خبر داد و با اشاره به آغازفصل دوم کاوش‌ها در محوطه باستانی میرک سمنان، گفت: كاوش در تپه‌هاي تاريخي ميرك در سمنان و شناخت این میراث باستانی در مدیریت آبادی‌های کنونی و توسعه پایدار و زیرساخت‌های گردشگری تاثیرگذار است.

54661

حميده چوبك در بازديد از كاوش‌هاي در حال انجام در محوطه ميرك در سمنان، اظهار کرد: کاوش تپه‌های تاریخی میرک در سمنان از طرح‌های مهم باستان‌شناسی در کشور است که با تلاش های گروه‌های باستان شناس ایرانی و فرانسوی اطلاعات جامعی از این آثار تاریخی تاکنون به دست آمد.

وي گفت: با همکاری مرکز مطالعات علمی فرانسه و همکاری استادان و گروه‌های باستان‌شناسی ایرانی تاكنون مشخص شده است كه قدمت تپه‌های تاریخی میرک و دلازیان بیش از 65 هزار سال است.

چوبک گفت: کاوش در تپه‌های تاریخی میرک در سمنان امکان بررسی نخستین آبادی در این منطقه در حدود 65 هزار سال پیش را به پژوهشگران می‌دهد.

وي با تاكيد بر اينكه جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز یکی از دغدغه‌های اساسی سازمان میراث فرهنگی است، گفت: با ناآگاهی افرادی سودجو، بسیاری از آثار باستانی کشور نابود شده است.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه در همه نقاط کشور تخریب میراث فرهنگی و آثار تاریخی به بهانه دستیابی به اشیای عتیقه رخ می‌دهد، گفت: در استان‌های خوزستان، مازندران، کرمان و گیلان تخریب آثار تاریخی و غارت اموال فرهنگی توسط بعضی افراد سودجو نسبت به استان‌های دیگر کشور بیشتر است.

وي افزود: برای کاوش، بررسی جزییات آثار تاریخی و باستانی نقاط مختلف کشور به منظور رونق گردشگری به 60 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وي گفت: اعتبارات امسال پژوهشکده باستان شناسی برای بررسی آثار تاریخی کشور بیش از 15 میلیارد ریال است که اين رقم بايد افزایش يابد.

در دومين فصل کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان، هیأت باستان شناسی- زمین‌شناسی ایرانی و فرانسوی تا‌كنون به نتایج قابل توجهی دست یافته است، اين کاوش‌های باستان شناسی و نتایج آزمایش‌های گاهنگاری محوطه پارینه سنگی میرک سمنان نشانگر 63 هزار ساله بودن قدیمی‌ترین لایه‌های استقراری این محوطه است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب