22:00:28 - چهار شنبه 2 نوامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نماینده مردم شاهرود ومیامی: با نگاه سنتی یوزپلنگ آسیایی احیا نمی شود
کانال تلگرام سمنان لاین

 نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر نگاه‌ها به نجات حیات وحش و محیط زیست شد و گفت: با نگاه جزیره‌ای و سنتی نمی توان انتظار احیای یوزپلنگ آسیایی را داشت.

یه گزارش سمنان لاین ازایرنا سید حسن حسینی شاهرودی در نشست کار گروه نجات یوز آسیایی در شاهرود ، بر ضرورت تغییر نگاه‌ها به محیط زیست تاکید کرد و ابراز داشت: بسیاری اوقات از محیط زیست به عنوان ابزاری برای پیشگیری از توسعه استفاده می شود و ابزاری بازدارنده معرفی می شود.
وی با بیان اینکه، این نشان از نگاه منفی ما به مقوله حفاظت از محیط زیست است، افزود:
برخی از کشورها با استفاده از منابع با رعایت مسایل زیست محیطی ، به توسعه رسیده
و هم حیات وحش را هم حفظ کرده اند.
حسینی با ذکر اینکه ، برای رسیدن به این مرحله در ایران باید کارهای زیادی انجام شود، افزود : اداره حفاظت محیط زیست باید برای هم افزایی و کمک به صنعت و کشاورزی در کنار آن ها و نه در برابر آنها باشد.
وی گفت: اگر این اتفاق نیافتاد، برای رسیدن به توسعه باید راه جایگزین معرفی شود و این صحبت امروز همه فعالان محیط زیست در کشور است.
این عضو خانه ملت همچنین گفت: بیش از 10 طرح زیست محیطی از سوی نمایندگان تهیه شده تا در برنامه توسعه گنجانده شود ، که اجرای آن ها نیازمنده همکاری سازمان مدیریت است.
حسینی شاهرودی با طرح این سوال که چرا به رغم اعتبارات قابل توجهی که در حوزه محیط زیست هزینه شده، این نهاد در این سال ها در برابر برخی مشکلات سکوت کرده است؟ ابراز داشت: برای حل برخی مشکلات بزرگ زیست محیطی از سوی این سازمان کاری انجام نمی شود مگر اینکه یک سازمان مردم نهاد در این خصوص اقدام کرده و از مسوولان مطالبه کند.
وی با بیان اینکه مردم در مسایل زبست محیطی از مسوولان جلوتر هستند، ابراز داشت: محیط زیست در جامعه و در مجلس مظلوم واقع شده وباید نگاه مانع بودن محیط زیست در امرتوسعه تغییرکند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات محیط زیست رو به افزایش است، گفت: وضعیت محیط زیست و حیات وحش کشور نگران کننده است لذا باید برنامه ریزی مدونی انجام شود تا شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم .
حسینی شاهرودی ضمن تشریح وضعیت زیست کره خوارتوران شاهرود افزود: محیط بانان باید در منطقه حضور دائمی داشته باشند، تعداد گله های گوسفند و شتر و خصوصا سگ‌های گله که می تواند زیست یوزها را دچار مشکل کند باید مدیریت شود.
وی گفت: چوپان ها و گله دارهای منطقه باید آموزش لازم را در راستای حفظ این گونه نادر و دیگر حیات وحش منطقه ببینند.
وی اشاره ای نیز به پدیده خشکسالی و آسیب های آن در شاهرود و خصوصا منطقه بیارجمند و خالی شدن برخی روستاهای این بخش از سکنه داشت و تصریح کرد: خالی شدن منطقه توران، راه شکار را برای متخلفان هموار می کند لذا باید با همراهی و مشورت، بهترین گزینه را برای برون رفت از مشکلات پیش بینی و عملیاتی کرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب