14:37:40 - یکشنبه 16 اکتبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از مرز بحران هم عبور کرد؛
کمبود آب در شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو به منظور افزایش رونق کشاورزی و صنعت، با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور و استان سمنان موافق است.

 hemati2

به گزارش سمنان لاین، احمد همتی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: زمان دقیق انتقال آب خزر به استان سمنان و فلات مرکزی کشور مشخص نیست، اما بر اساس مصوبه سفر کاروان تدبیر و امید به سمنان، این طرح با تکمیل نظر کارشناسی اجرایی می شود.
به گزارش سمنان لاین ازایرنا وی با بیان اینکه با انتقال آب خزر به استان سمنان، زمینه رونق اقتصادی در استان های مازندران و گلستان نیز فراهم می شود، اظهار داشت: با برطرف شدن دغدغه زیست محیطی در اجرای طرح انتقال آب، هیچ مانعی بر سر راه انتقال آب دریای خزر به سمنان وجود ندارد.
همتی تصریح کرد: استفاده از منابع آب موجود و مدیریت آنها نیز باید در استان سمنان اولویت کاری قرار بگیرد، اما برای ادامه مدیریت، نیازمند انتقال آب دریای خزر هستیم و تا آبی وجود نداشته باشد، مدیریتی حاصل نخواهد شد.
وی ادامه داد: بیش از 85 درصد از آب های زیر زمینی استان سمنان در گذشته به صورت غیراصولی برداشت شده است و کمبود آب در شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه از مرز بحران عبور کرده است.
همتی اضافه کرد: با صرفه جویی در مصرف آب و رعایت استانداردهای جهانی مصرف در بخش خانگی، می توان مصرف آب را مدیریت کرد تا بهترین استفاده از منابع موجود را نیز داشته باشیم.
وی با اشاره به بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: استفاده از سامانه های نوین کشاورزی، آبیاری تحت فشار و قطره ای، در افزایش بهره وری و صرفه جویی در صرف آب تاثیرگذار است.
همتی افزود: مهمترین راهکار برای برون رفت از کم آبی در استان های کویری کشور طبق مصوبه شورای عالی آب کنترل میزان مصرف از طریق نصب کنتور آب بر روی چاه های کشاورزی، پرکردن چاه های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت، فرهنگ سازی و به کارگیری تشکل های غیردولتی برای حفاظت از دشت های ممنوعه و کم آب است.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به موقعیت کویری استان سمنان، برنامه ریزی و هدف گذاری منابع آب های زیرزمینی استان باید در اولویت دستگاه های اجرایی مربوط قرار گیرد.
میانگین بارندگی در استان سمنان حدود 120 میلیمتر در سال و نصف میانگین کشوری و تبخیر آب در این استان 2 برابر میانگین کشور است.
به گزارش سمنان لاین استان سمنان دارای یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی و سطحی است که 87 درصد از آب استحصالی در این استان کویری، در حوزه کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و 9 درصد نیز در بخش آشامیدن به مصرف می رسد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب