18:17:26 - سه شنبه 4 اکتبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح های توسعه ای استان سمنان مشکل کمبود آب دارند
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین –  رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان سمنان با اشاره به اینکه سه مشکل اصلی استان، کمبود آب، جمعیت، و محیط زیست و کویر است، گفت: مشکل کمبود آب مانع اصلی طرح های توسعه ای سمنان است.

به گزارش سمنان لاین سعید طاهری روز سه شنبه در سیزدهمین نشست ستاد مقاومتی استان سمنان با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در سالن یادگار امام(ره) استانداری افزود: اساسی ترین دغدغه ای که در حال حاضر به معضل تبدیل شده است و در صورت توجه نکردن به آن برای استان سمنان به بحران تبدیل می شود، مشکل آب است.

رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان سمنان خاطرنشان کرد: 23 واحد صنعتی بزرگ در استان وجود دارد که می توانند در اشتغالزایی و دیگر زمینه های اقتصادی، ارتقادهنده شاخص های مهم استان سمنان باشند که باید برای توسعه آنها آب تامین و تسهیلات لازم به آنها ارایه شود.
به گزارش سمنان لاین ازایرناوی افزود: عمده ترین جهت گیری استان سمنان حول محورهای توسعه استان و برون رفت از بحران آب است به طوری که بیشتر طرح های استانی برای توسعه با مشکل تامین آب مواجه است.
وی اظهار کرد: محورهای توسعه استان سمنان تا 2 سال گذشته دانشگاه ها بود، اما در حال حاضر این محورها به صنعت و معدن و گردشگری تبدیل شده است.
طاهری اضافه کرد: استان سمنان دارای هشت شهرستان و 20 شهر و طبق آخرین برآورد در حدود 668 هزار نفر جمعیت است و با سرشماری نفوس و مسکن سال 95 جمعیت قطعی و دقیق اعلام خواهد شد.
وی نرخ رشد جمعیت استان سمنان را 1.38 درصد و بُعد خانوار را 3.39 درصد اعلام کرد و افزود: تراکم نسبی جمعیت در استان سمنان 6.5 نفر در کیلومتر است.
طاهری افزود: نرخ بیکاری در سال 94 د راین استان، در حدود 8.4 درصد بوده است و در سه ماهه منتهی به آخر سال 7.4 درصد رسید که این آمار کمترین نرخ بیکاری در کشور بود.
رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان سمنان، نرخ مشارکت اقتصادی استان را 38.3 درصد در سال 94 عنوان کرد و افزود: سهم شاغلان در بخش های مختلف اقتصادی در بخش خدمات بیش از 45 درصد، در بخش صنعت و معدن بیش از 38 درصد و در کشاورزی بیش از 14 درصد بوده است.
وی گفت: تولید ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد در بخش کشاورزی در حدود 22 درصد در بخش صنعت و معدن و 60 درصد مربوط به بخش خدمات بوده است.
طاهری گفت: در سال 94 بیش از 56 قلم کالای عمده به ارزش 122 میلیون دلار به وزن 564 هزار تن به 27 کشور دنیا صادر شد که این اقلام بیشتر شامل تولیدات صنعتی و کانی های فلزی بوده است.
وی افزود: در سال گذشته بیش از 78 نوع قلم به ارزش 41.2 میلیون دلار به وزن 26.4 هزار تن از 18 کشور به استان سمنان وارد شد.
رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان سمنان اظهار کرد: همایش بزرگ سرمایه گذاری در 16 اسفند سال 94 برگزار شد و حدود 27هزار میلیارد ریال قرار داد اجرای طرح با بخش خصوصی منعقد شد که بخشی از طرح ها در حال حاضر در حال اجرا است.
وی، یکی از ظرفیت های بزرگ کشور و استان را وجود بیش از پنج هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلات است در استان عنوان کرد و گفت: پنج درصد دانشجویان مراکز آموزش عالی استان سمنان در مقطع دکتری و 40 درصد در مقطع ارشد و دکتری در حال تحصیلند.
رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان سمنان برخی از چالش های استان را کمبود منابع مالی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده زیاد کالاهای وارداتی واحدهای تولیدی از طریق گمرک، و کمبود نقدینگی، عنوان کرد.
به گزارش سمنان لاین در این نشست علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونان این وزارتخانه، محمدرضا خباز استاندار و جمعی از مدیران استان سمنان حضور داشتند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب