22:54:04 - یکشنبه 2 اکتبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دیوارنویسی آب‌انبار160 ساله میامی به‌فاصله ساعاتی پس از پاکسازی!!
کانال تلگرام سمنان لاین

تنها چند دقيقه مانده به ارسال خبر پاكسازي رنگ‌هاي به جا مانده از ديوارنويسي از جداره آب انبار عمارت ميامي، اين آب انبار تاریخی توسط افراد ناآگاه مجدد ديوارنويسي شد.

به گزارش سمنان لاین به نقل از روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان ،مدتي پيش بخشي از ديوار آب انبار عمارت ميامي ديوارنويسي شده و كار پاكسازي آن به اتمام رسيده و خبر پاكسازي آماده انتشار بود كه خبر ديوارنويسي مجدد اين بناي تاريخي جايگزين خبر پاكسازي شد.

 سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان میامی بااعلام این خبر گفت: بخشي از ديوار اين بنای تاريخي در گذشته توسط افراد ناآگاه ديوارنويسي شده بود و پس از تلاش چند روزه براي پاكسازي رنگ، متاسفانه دوباره شاهد وارد شدن آسيب منظري به اين بناي تاريخي شده ايم.

«سید محمد صادق رضویان» با ابراز تاسف از ناآگاهي عده اي نسبت به اهميت حفظ و نگهداري آثار تاريخي، افزود: در حالي كه در سالجاري تلاش‌هاي بسياري براي مرمت و حفظ بافت تاريخي ميامي انجام مي‌شود، اين اقدامات تاثر برانگيز است.

وي با تاكيد بر اينكه اين اقدام مصداق ونداليسم است، گفت: ونداليسم به معنای تخریب کنترل نشده اشیای یا اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی است.

رضويان با اشاره به اينكه پاكسازي رنگ با هدف حفظ شان این اثر تاریخی و آگاه سازی ارزش بناهای تاریخی به مردم، انجام شد، افزود: شهروندان بايد در حفظ و نگهداری ميراث گذشتگان تلاش بيشتري داشته باشند.

وي تاكيد كرد: در روزگاري که کمتر شاهد ساخت بنايي با معماري منحصر به‌ فرد و ارزشمند در کشور هستيم، توجه به حفاظت از آثار تاريخي موجود، حداقل وظيفه‌اي است که در قبال نسل‌هاي آينده، بر عهده داريم.

رضويان با تاكيد بر اهميت نقش افراد محلي در حفاظت از آثار تاريخي گفت: مشاركت مردمي مي‌تواند بهسازي فضاي اطراف اين اثر تاريخي كه داراي درختان کهن و با قدمت از نوع چنار است، را تسريع كند.

سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان میامی گفت: آب انبارهای متعدد و درختان چنار چند صد ساله و کهن از نمادهاي اصلي شهر ميامي است و  اين آثار تاريخي و طبيعي جلوه خاصی را به سیما و منظر شهری ميامي بخشیده است.

در سمت راست کتیبه ورودی آب انبار بر روی دو عدد آجر مربع شکل نام بانی آب انبار به طور برجسته و سال ساخت آن (1271 قمری) درج و در دیوار ضلع غربی به ارتفاع 1.5متر بر روی یک ردیف از آجرها نام واقف نوشته شده است.

از این آب انبار درگذشته برای ذخیره آب آشامیدنی در دوره های مختلف استفاده می شده است.

آب انبار عمارت میامی به شماره 12270 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بر اساس ماده 558 قانون مجازات اسلامي، هركس به تمام يا قسمتي از ابنيه، اماكن، محوطه‌ها و مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي يا مذهبي كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است يا تزئينات، ملحقات، تاسيسات، اشياء و لوازم و خطوط و نقوش منصوب يا موجود در اماكن مذكور كه مستقلا نيز واجد حيثيت فرهنگي، تاريخي يا مذهبي باشد، خرابي وارد آورد، علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از يك الي 10 سال محكوم مي‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب