23:17:50 - سه شنبه 27 سپتامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اوباما: ایران جامع‌ترین بازرسی‌های هسته‌ای را پذیرفت
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس‌ جمهور آمریکا اعلام کرد که به دنبال توافق هسته‌ای، تهران با جامع‌ترین بازرسی‌های هسته‌ای که تا کنون برقرار بوده موافقت کرد.

 باراک اوباما در مراسم سال نو یهودی، در کنفرانس مرکزی خاخام های آمریکا حضور یافت.

وی در این مراسم گفت: وقتی پای تعهد تزلزل ناپذیر به امنیت اسرائیل به میان می آید، موضع ما روشن بوده است، و امضای یادداشت تفاهم اخیر، شامل بزرگترین وعده کمک نظامی در تاریخ آمریکا به یک کشور است و به 38 میلیارد دلار طی بیش از 10 سال بالغ می شود.

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: من متعهد شدم مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شوم، و مرهون دیپلماسی اصولی ما، (اکنون) همه راه ها به سمت سلاح هسته‌ای بسته است. ایران دو سوم سانتریفوژهای نصب شده خود را جمع کرد، 98 درصد اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور فرستاد، هسته راکتور تولید کننده پلوتونیوم خود را از کار انداخت، و جامع ترین بازرسی هسته‌ای را که تا کنون برقرار بوده است، پذیرفت.

وی گفت: در جنگ جهانی علیه یهودی ستیزی، ما با همکاری اسرائیل و دیگر کشورها، تلاش کردیم نقشی پیشرو در سازمان دادن به اولین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته، به منظور مقابله با یهودی ستیزی ایفا کنیم بنابراین، در خصوص این موضوعات و موضوعات متعدد دیگر، ما همکاری فوق العاده نزدیکی با بسیاری از شما داشته ایم، میلیون ها دلار کمک به بازماندگان هولوکاست اختصاص داده ایم، و تضمین کردیم که سازمان ملل رسما یوم کیپور را به عنوان تعطیلی رسمی، به رسمیت می شناسد و به شکلی کلی تر، برای احیای اقتصاد که وضعیتی نامطلوب داشت، تلاش کردیم. به این ترتیب ما میزان بیکاری را به شدت کاهش دادیم، برای 20 میلیون نفر خدمات درمانی فراهم کردیم که پیشتر از آن بی بهره بودند،به تولید انرژی پاک جان بخشیدیم و توافق تاریخی پاریس را امضا کردیم.

اوباما افزود: البته ما هنوز کارهای بسیاری را باید انجام دهیم: در خصوص بحران پناهجویان، در خصوص اصلاح عدالت کیفری، کاهش خشونت، ایجاد فرهنگ سیاسی در این کشور که کاربردی تر باشد. اما سال نو، امید نو با خود می آورد. من اطمینان دارم ما می توانیم در کنار هم بایستیم و با آغاز به کار دولت جدید، ما مصمم هستیم بر پایه پیشرفت هایی که تا کنون داشته ایم، پیشرفت فراوانی داشته باشیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب