10:00:29 - شنبه 24 سپتامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرمت دارالحکومه سابق سمنان تا پایان امسال
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – نماینده و ناظر استانی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در استان سمنان با اشاره به مراحل مرمت خانه کلانتر یا رجبی سمنان، گفت: با انجام مراحل مختلف مرمت، بخش اول این طرح تا پایان سال 95 به بهره برداری می رسد.

به گزارش سمنان لاین از  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، هانی رستگاران افزود: این خانه تاریخی اردیبهشت 95، پس از طی تشریفات قانونی و انتشار آگهی مزایده، به سرمایه گذار واجد شرایط بخش خصوصی واگذار شد و در حال مرمت است.
وی با بیان اینکه تا کنون 25 درصد از عملیات مرمت و ساماندهی خانه کلانتر انجام شده و کالبد بنا از شرایط اضطرار خارج شده است، ابراز امیدواری کرد: با ادامه این روند، گام اول خانه کلانتر تا پایان امسال آماده بهره برداری شده و سفره خانه و رستوران آن افتتاح شود.
رستگاران افزود: مرمت استحفاظی، تعویض تیرهای چوبی سقف ها در فضاهای شرقی و نارجستان، ساخت و تعویض کلیه درها و ترمیم بخش اعظم پشت بام بنا از جمله فعالیت هایی است که تا کنون در راستای ساماندهی خانه کلانتر انجام شده است.
نماینده و ناظر استانی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در استان سمنان گفت: بر اساس اسناد و مفاد قرارداد، کاربری پیشنهادی این خانه، مجموعه پذیرایی و رستوران سنتی است که با اتمام عملیات مرمتی و عمرانی در حال انجام، امکان بهره برداری موقت و پس از تجهیز کامل، زمینه بهره برداری کامل از این بنا فراهم می شود.
خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار بنا شده و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و نبش میدان ابوذر یا پاچنار واقع است، این بنا متعلق به خانواده رجبی که کلانتر وقت سمنان بوده است. بنا دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی از جمله راهرو، اتاق های تابستانی و زمستانی و بادگیر است.
خانه کلانتر دارای یک بادگیر بلند و منحصر به فرد در روی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است، این بنا به شماره 1787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
خانه رجبی یا کلانتر در گذشته به عنوان دارالحکومه سمنان بنا شده است.

53488t

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب