14:06:27 - شنبه 24 سپتامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرماندار مطرح کرد : لزوم بررسی چرایی کُندبودن رشد جمعیتی در مرکزاستان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مرکز استان سمنان از بیست‌و نهمین شهر پرجمعیت کشور در نخستین سرشماری کشور در سال 35 به پنجاه‌ویکمین شهر کشور در آخرین سرشماری رسمی کشور تنزل پیدا کرده است.

danaee1

سیدعباس دانایی فرماندار مرکز استان در آیین آغاز رسمی سرشماری نفوس و مسکن در استان که باحضور مهاون مرکز آمار ایران، استاندار سمنان، امام جمعه موقت، نماینده مردم و شماری از مسئولان و عوامل اجرایی این طرح ملی در فرهنگسرای کومش برگزار شد اظهار کرد: باتوجه به مهاجرپذیری سمنان امیدواریم که جایگاه این شهر تاریخی از نظر جمعیت نیز در سرشماری امسال ارتقاء بیابد.

به گزارش سمنان لاین ازایسنااین مقام ارشد اجرایی با اشاره به لزوم بررسی چرایی کندبودن رشد جمعیتی در این شهر، خاطرنشان کرد: شهر سمنان از همه ابعاد از ظرفیت های بسیار زیادی برخوردار است و می تواند پذیرای جمعیتی بیش از اینها باشد.

وی با بیان اینکه در استان و به‌ویژه شهرستان سمنان باتوجه به زیرساخت‌های موجود باید برای برگزاری 100 درصدی سرشماری به‌صورت اینترنتی برنامه‌ریزی کنیم افزود: بدون شک در سرشماری امسال شاهد تحقق حداقل 60درصد سرشماری به‌صورت اینترنتی خواهیم بود.

دانایی از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای برگزاری اینترنتی سرشماری در این شهرستان خبر داد و افزود: علاوه بر دستگاه‌های اداری و دولتی، مساجد و پایگاه‌های مقاومت، زیرساخت‌های لازم برای ثبت‌نام رایگان اینترنتی شهروندان سمنانی در 150 مدرسه نیز فراهم شده است.

فرماندار سمنان و رئیس ستاد برگزاری سرشماری نفوس و مسکن شهرستان سمنان ادامه داد: این مدارس در ساعات صبح به اولیاء دانش‌آموزان، معلمان و فرهنگیان و در ساعات بعدازظهر به مردم محل و شهروندان سمنانی خدمات رایگان ارائه می‌دهند تا سرشماری 95 در سطح بالایی به‌صورت اینترنتی برگزار شود.

وی از ثبت‌نام 370 نفر برای مشارکت در برگزاری سرشماری امسال در مرکز استان خبر داد و گفت: باتوجه به برگزاری اینترنتی سرشماری ما تنها به 63 نفر به عنوان مجریان برگزاری طرح سرشماری نفوس و مسکن در سمنان نیاز داریم.

دانایی با تقدیر از مشارکت بالای شهروندان برای همکاری با این طرح تصریح کرد: بیش از 67 درصد متقاضیان همکاری دارای مدرک دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند. ضمن اینکه 23 درصد متقاضیان تجربه همکاری در برگزاری سرشماری سال 90 را نیز در کارنامه خود دارند.

فرماندار سمنان با بیان اینکه 37درصد متقاضیان دانشجو هستند گفت: جوانان استان همواره در برگزاری طرح‌های ملی همکاری و مشارکت خوبی با مسئولان دارند.

وی از وجود 35 هزار دانش‌آموز در این شهرستان خبر داد و گفت: به منظور برگزاری بهتر طرح برای 16 هزار دانش‌آموز سمنانی کارت همیار طرح سرشماری نفوس و مسکن صادر شده است.

رئیس ستاد برگزاری سرشماری نفوس و مسکن شهرستان سمنان ضمن دعوت از عموم مردم برای مشارکت و همراهی با مجریان سرشماری خاطرنشان کرد: مردم استان سمنان همواره در صحنه‌های مختلف حضور جدی و موثر داشتند و باتوجه به اهمیت طرح سرشماری امسال نیز شاهد ثبت یک رکورد دیگر در عملکرد و همراهی مردم با مسئولان و خدمتگذاران خود در این طرح خواهند داشت.

به گزارش سمنان لاین فرماندار مرکز استان از همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی خواست بستر را برای ثبت‌نام اینترتی زیرمجموعه خود و خانوارهای محدوده دستگاه خود فراهم کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. همشهری   سپتامبر 27, 2016  

  سلام ، لطفا به جمعیت شهرهای استان در سال 1335 دقت کنید
  چندین بار این نکته که دربرگیرنده کوچکی شاهرود (آن زمان نصف سمنان جمعیت داشته ) و مجموع 6 شهر فعلی شهرستان 28000 نفر بوده و از شهر سمنان که 29000 نفر بوده ، کمتر بوده ،
  مهدیشهر با 9107 نفر جمعیت سومین شهر بزرگ استان بوده ،
  سرخه با بیش از 4000 نفر پنجم و . . .
  را به شما گوشزد می کنم ، عمده مهاجر شاهرود از درون شهرستان می باشد و این بر همگان روشن است .

  درحقیقت این شاهرود هست که با توجه به معدن ذغال سنگ و . . . و هجوم جمعیت در سال های 35 تا 55 از شهرها و روستاهای اطراف به آنجا احساس کردند که بزرگ تر از اطرافشون هستند به سالنامه آماری استان و فصل جمعیت حتما نگاه کنید
  اما اگر جمعیت شاهرود به طور عادی رشد می کرد قطعا در سال 90 بیش از 100000 نفر جمعیت نداشت ، ولی با توجه به گفته شما که
  ” بیش از 50 هزار نفر مهاجر غیر بومی در سمنان زندگی می کنند” باید جمعیت سمنان در حال حاضر نفر باشد بدین ترتیب :
  سال 1375 :
  جمعیت سمنان :91045 – جمعیت شاهرود : 104765
  سال 1385:
  جمعیت سمنان :126780 – جمعیت شاهرود : 132379
  رشد سمنان در 10 سال : 3.37درصد – رشد شاهرود در 10 سال : 2.37 درصد
  و هر دو بسیار بیشتر از میانگین کشوری است
  اما حالا نسبت های رشد جمعیت را اگر به دست آوریم و در روابط ریاضی قرار دهیم در 5 سال آینده یعنی پایان 90 داریم :
  سمنان : 149606 نفر – شاهرود : 148806نفر
  اما باز هم نکته دیگر بر حرف های شما : با فرض اینکه 1 درصد اضافه رشد جمعیت سمنان نسبت به شاهرود را درنظر نگیریم :
  سمنان در سال 85 باید 115043 نفر به طور طبیعی حمعیت داشته باشد ،
  و در سال 90 ،129319 نفر بومی ، چون یک درصد که میگوییم مهاجر و اضافه تر از شاهرود است را در نظر نمی گیریم و این عدد را به اضافه 50000 نفری که می گویید مهاجر غیر بومی سمنان هستند
  می کنیم نتیجه برابر است با 179319 نفر در برابر شاهرود 149000 نفری پس بازهم دلیلی بر بزرگتر بودن شما نیست

 2. حسین   سپتامبر 25, 2016  

  فرماندار محترم باید باستحضار رسانیده شود که مسئله چرائی کندی رشدجمعیت شهرستان سمنان ویاتوسعه آن دقیقآ به جنابعالی وامثال شما ها مسئولین برمیگردد که متآسفانه درجایگاه وفرصتی که داشته اند نتوانسته اند استفاده نمایند و فاقدتوانائی وعلم لازم وبرنامه درآینده نگری وجسارت درایجاد شراط وامکانات مناسب برای زندگی وتوسعه ودرنتیجه رشد جمعیت باشند به همین دلیل این سیل عظیم بیکار مخصوصا تحصیلکرده ونخبه ازاین شهر به نقاط دیگر مهاجرت می نمایند . آب یکی ازعوامل اصلی آن است که متاسفانه مسئولین کوتاهی کرده ومیکنند . باید گفته شود بطورکلی ایران کشورخشک وکم آبی است ونباید تصور شودکه منحصر به این شهر میباشد بسیاری از شهرهای بزرگ وپرجمعیت ایران ازاین نظر بهتر از اینجا نیستند ولی به اراده وخواست مسئولان به کلان شهر هم تبدیل گردیده اند پس باید کوشید وتنها مردم رابه ریاضت عادت نداد .