12:07:16 - سه شنبه 6 سپتامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون حفاظت محیط زیست سمنان: مشاهده چهار پلنگ ایرانی در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به مشاهده چهار قلاده پلنگ ایرانی در منطقه صیدوا شهرستان مهدیشهر در این استان به عنوان گونه در معرض تهدید، گفت: این رصد نشاندهنده پویایی کامل زیست محیطی این منطقه است.

بهرامعلی ظاهری  گفت: روز هشتم شهریور 95 محیط بانان پارک ملی صیدوا در شهرستان مهدیشهر موفق به مشاهده و تصویربرداری از یک قلاده پلنگ ایرانی ماده به همراه سه قلاده توله این گونه نادر شدند.
وی با اشاره به اینکه منطقه امن صیدوا با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور در اسفند 94 به پارک ملی صیدوا ارتقای جایگاه یافت، ادامه داد: مشاهده چهار قلاده از پلنگ ایرانی به عنوان گونه نادری از گربه سانان در این منطقه، نشان از پویایی کامل زیستی حیات وحش منطقه دارد.
ظاهری با اشاره به اینکه گربه سانان به صورت انفرادی زیست می کنند و حیات جمعی ندارند، گفت: همراهی سه قلاده توله به همراه مادرشان، نشان می دهد که این توله ها هنوز بالغ نیستند.
وی تصریح کرد: همراهی سه قلاده توله با پلنگ ماده، نشان می دهد منطقه صیدوا از نظر زیست این گونه گربه سان در معرض تهدید، شرایط مطلوبی داشته است و این مشاهده نیز مستندسازی نادری است زیرا مشاهده جمعی پلنگ ایرانی که زیست انفرادی دارد به این شکل قابل توجه است.
معاون حفاظت محیط زیست استان سمنان تاکید کرد: حضور و همراهی جمعی این چهار قلاده پلنگ ایرانی در منطقه صیدوا در شهرستان مهدیشهر مشخص می کند این منطقه به لحاظ زیست گاهی، طعمه و امنیت زیستی حیات وحش در مرحله عالی حفاظت زیستی قرار دارد.
وی با اشاره به متفاوت بودن گونه پلنگ ایرانی مشاهده شده در پارک ملی صیدوا با یوزپلنگ آسیایی، گفت: 10 گونه از گربه سانان در ایران شناسایی شده اند که 2 گونه شیر ایرانی و ببر مازندران منقرض شده اند و هشت گونه شامل یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، گربه کاراکال، گربه شنی، سیاهگوش، گربه جنگلی، گربه وحشی و گربه پالاس در ایران وجود دارد.
وی گفت: هر هشت گونه از گربه سانان شناسایی شده ایران، در استان سمنان زیست می کنند و به لحاظ تعداد و جمعیت، قابل توجه هستند.
ظاهری با بیان اینکه حضور یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی به عنوان حساس ترین گونه ها در راس هرم زنجیره غذایی حیات وحش در استان سمنان نشاندهنده شاخص مناسب پویایی و کامل بودن این شاخص در مناطق حفاظت شده در استان سمنان به لحاظ زیست گاهی است، گفت: زنجیره غذایی شامل پوشش گیاهی، حیات وحش علف خوار مانند قوچ و میش به عنوان طعمه گوشت خواران و گونه گوشت خوارانی مانند یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی را شامل می شود که این زنجیره حساس زیستی در استان سمنان کامل است.
اردیبهشت 95 سه قلاده خرس قهوه ای و مرداد 95 نیز یک قلاده پلنگ ایرانی، در منطقه صیدوا در شهرستان مهدیشهر از سوی محیط بانان مشاهده و تصویربرداری شده بود.
چهارمنطقه حفاظت شده استان سمنان در مجموع، 2.1 میلیون هکتار از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان را شامل می شود.

Untitled-2 copy

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. مجید   سپتامبر 7, 2016  

    تشکر از سمنان لاین بخاطر پوشش خبری