11:14:40 - شنبه 3 سپتامبر 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حریم اثر تاریخی كارخانه و انبار پنبه گرمسار تعیین شد
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس ميراث‌فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان گرمسار گفت: محدوده عرصه و حريم مجموعه كارخانه و انبار پنبه از آثار تاریخی ثبت‌شده گرمسار تعيين شد.

به گزارش سمنان لاین،مهوش كمالي با اعلام این خبر اظهار کرد: محدوده عرصه و حريم و ضوابط حفاظتي و معماري مجموعه كارخانه و انبار پنبه گرمسار كه در سال 1380 با شماره 5641 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده بود، از سوي سازمان ميراث فرهنگي ابلاغ شد.

وي گفت: محدوده حريم اين اثر تاريخي فرهنگي از اين پس تحت حفاظت و نظارت سازمان ميراث فرهنگي است و هر گونه دخل و تصرف در محدوده حريم بر اساس مواد 558 تا 569 قانون مجازات اسلامي، جرم محسوب مي‌شود.

رئیس ميراث‌فرهنگي،صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان گرمسار با بیان اینکه كارخانه پنبه پاك كني گرمسار در سالهاي اخير و پس از انجام مرمت به باغ موزه صنعت گرمسار تبديل شد یادآوری کرد: اين كارخانه در سال 1304 ه.ش  فعاليت خود را آغاز كرده و مساحت آن بالغ بر چهار هزار متر مربع است كه شامل قسمت‌هاي مختلفي از جمله بخش كارگذاري موتورها، انبار پنبه، بخش تبديل پنبه و …. است.

وی با بیان اینکه اين كارخانه در دو طبقه و با پلان مستطيل شکل ساخته شده است اضافه کرد: نماي ساختمان بسيار ساده است و فقط در لبه فوقاني آن كنگره‌هاي آجري در يك رديف دور تا دور ساختمان به غير از ضلع جنوبي آن وجود دارد.

گفتنی است:مصالح تشكيل دهنده اصلي در انبارها خشت و گل است كه يك رديف آجر، نماي خارجي ستونهاي آن را شامل مي‌شود که در نگاه اول به نظر كاروانسرايي درون شهري مي‌رسد كه بعدها تغيير كاربري پيدا كرده اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوي ساخت آن از پلان كاروانسراهاي اين منطقه نشات گرفته است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب