2:21:08 - سه شنبه 30 آگوست 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آب،آب،آب
کانال تلگرام سمنان لاین

IMG_20160830_022902

نویسنده : فرزامی/


  •  اين کلمه‌اي که در حضور رئيس جمهور محترم در سفر رياست جمهوري از زبان نماينده‌ي محترم ولي فقيه در استان مطرح شد و شخص رئيس جمهوري نيز با درک اين ضرورت بر آن صحه گذاشت و دستور اجرايي آن را صادر کرد، بيان ضروري‌ترين خواسته‌ي استان و برآوردن نياز مبرمي جهت حال و آينده و براي پرهيز از بحراني است که مقدمه‌ي آن بسيار محسوس و احتمالي مي‌نمايد و در آينده‌ي بسيار نزديک، منطقه را فرا خواهد گرفت و بي‌شک دود اين سهل انگاري و پشت گوش انداختن به چشم کشور خواهد رفت چرا که از خواسته‌هاي ملي است درست به مانند انتقال آب به يزد و کرمان، بنابراين مي‌طلبد که کميته اي در حضور نماينده‌ي محترم فقيه در استان و با شرکت نمايندگان محترم استان در شورا و مجلس شوراي اسلامي و مسئولان دولتي و نمايندگان نهادهاي مردمي، تشکيل و نتيجه‌ي عاجل پيگيري‌ها و اقدامات نيز به مردم، مردمي که صاحب انقلاب و ولي نعمت اند، گزارش شود. تا مردم هم با کمک توان مندي‌هاي خود، به مسئولان بشتابند تا اين بار سنگين با تعاون و همکاري و هم‌پشتي به نتيجه‌ي مطلوب و به مقصد برسد.

اما با توجه به نشست هفته‌ي پيش بنياد توسعه‌ي سمنان و حضور دکتر کواکبيان و دکتر احمد همتي و مسئولان و کارشناسان متخصص در امور آب، سه پيشنهاد به شرح ذيل مطرح شد که با تشکيل کميته‌ي احتمالي بالا، رسيدن به مطلوب، دور از ذهن نيست:

1- پيشنهاد حفر چهار حلقه چاه با استحصال دويست ليتر در ثانيه در محل سوکان و انتقال و اتصال آن به شبکه سراسري آب سمنان با کيفيت بررسي شده از منظر کارشناسي با بودجه تخصيصي هفده ميليارد تومان به عنوان راه حل کوتاه مدت حتي براي سال آينده، بديهي است که چنين اختصاص بودجه اي و اخذ آن در مقابل قابليت و همت مسئولان کنوني استان به ويژه منزلت جناب خباز در مجموعه‌ي دولت تدبير و اميد، امري بسيار دست يافتني است.

2- به عنوان راه حل ميان مدت، استفاده از ظرفيت‌هاي درون استاني، از قبيل فينسک و نم رود، بايد در دستور کار کميته‌ي بالا قرار گيرد به ويژه آن که اختصاص مقداري معين از حقابه‌ي سد نمرود، مشکل کم آبي شهرستان سرخه را هم، همراه با سمنان، حل خواهد کرد.

3- راه حل دراز مدت مشکل کم آبي استان، انتقال آب خزر به استان است که فوايد بي‌شمار آن به استان و استان‌هاي ديگر از جمله به تهران و مازندران مي‌رسد، بسيار قابل اعتناست. از جمله مي‌تواند تهران سنگين را با پذيرش بخشي از جمعيت، سبک و کم عارضه کند و در مورد مازندران همسايه هم بايد گفت که هم اکنون، ده‌ها هزار مازندراني در سمنان ساکن و مشغول کارند و شهروند استان به شمار مي‌آيند و اگر مازندران بابت حقابه‌ي مازندراني‌هاي سمناني هم محاسبه کند اداي دين کرده است و نبايد منتي بر سمنان داشته باشد.

از طرفي، درياي مازندران، ملک خداست و متعلق به ملت ايران است و کسي نمي‌تواند نعمت الهي را از بندگانش و داشته‌هاي ملتي را از مردمش دريغ کند بنابراين ادعاي برخي نمايندگان استان مازندران از نظر حقوقي و منطقي، نادرست و در ضمن بسيار خطرناک است چون اگر روزي فلان استان، نعمت‌هاي خاص و خدادادي خود را «کنز» و از صاحبان حق که ملت ايران اند، دريغ کند، سنگ روزي سنگ بند نخواهد شد و چنانچه عموميت پيدا کند که به عنوان مثل، خوزستان از انتقال نقش به ديگر استان‌ها و يا آن منبع گاز فلان منطقه از انتقال و تصرف دولت مانع شود و ملک شخصي خود بداند چه خواهد شد؟ وانگهي مگر نظام و حکومت ما اسلامي و به نص شريعت نيست و مگر انتقال در اختيار حاکم اسلامي نيست؟ اگر هست، « ان قلت » چرا؟ شايد مقايسه‌ي اين امر با کار افغان‌ها در حقابه‌ي ما از رود هيرمند، قياس مع‌الفارق باشد اما به راه آنها رفتن، به صلاح مناطق همسايه و همجوار که از امکانات هم استفاده مي‌کنند نيست و عزيزان مي‌دانند که تفکر خود محورانه و ضد حقوق ملي چه پيامدهاي ناگواري خواهد داشت.و نکته‌ي پاياني، پاسخي است که سازمان محيط زيست و شخص سرکارخانم ابتکار بايد به رئيس جمهور در مقابل دستور صريحش بدهد که چه حجت حقوقي و علمي دارد و بايد توضيح بدهد که چرا سازمان تحت امر ايشان در انتقال آب به يزد، ساکت و موافق بود و در مورد انتقال آب به استان کرمان هم به راه پرونده‌ي يزد مي‌رود اما در مورد انتقال از منظر علمي و مناسب و با حساب و کتاب آب به استان سمنان، پاسخ نمي دهد و بدون اين که در شرح وظيفه و اختيارات ايشان باشد از عدم صرفه و توجيه اقتصادي طرح، سخن مي‌گويد؟ مسئولان سمنان بايد به صراحت از سازمان استعلام کنند و علت ترديد و پشت گوش انداختن را بخواهند.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب