11:01:43 - شنبه 20 آگوست 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برگزار می شود ؛ جشنواره معرفی فرهنگ و رسوم البرزنشینان در سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: جشنواره فولکلور البرز نشینان به منظور معرفی فرهنگ، آداب و رسوم استانهای حاشیه سلسله کوه های البرز، هجدهم تا بیست و چهارم شهریور 95 در سمنان برگزار می شود.

به گزارش سمنان لاین حسین خواجه بیدختی افزود: این جشنواره با هدف جذب گردشگر به استان، معرفی آداب و رسوم البرزنشینان به هم استانی ها، زائران حرم رضوی و مسافران و افزایش شادابی و نشاط در مردم اجرا می شود.
وی گفت: اجرای برنامه های فرهنگی و هنری، مراسم آئینی و موسیقی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و عرضه سوغات و خوراک های محلی، برپایی نمایشگاه فرهنگ مکتوب و اسناد خطی، از برنامه های این جشنواره است به طوری که هر روز از جشنواره به طور اختصاصی به یک استان اختصاص خواهد داشت.
خواجه بیدختی افزود: این جشنواره از هجدهم شهریور 95 و همه روزه از ساعت 18 تا 23 در بوستان سیمرغ سمنان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه مناطق حاشیه رشته کوه های البرز در طول تاریخ شاهد رخدادها و وقایع مهم تاریخی و فرهنگی بوده اند، گفت: این مناطق به دلیل همین سابقه تاریخی و فرهنگی، دارای آداب و رسوم و آئین های منحصر به فردی هستند.
استان سمنان در نوار جنوبی رشته کوه های البرز قرار دارد و خاستگاه فرهنگ ها و آداب و رسوم کهنی است که شماری از این آئین ها به یادگار مانده اند، بر این اساس تا کنون 61 اثر معنوی استان سمنان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
فولکلور یا فرهنگ عامّه میراث قومی و معنوی یک ملت است، فولکلور هر منطقه مجموعه ای از رفتارها، گفتارها، پوشش ها، آداب و رسوم و عاداتی است که افراد آن منطقه، آن را از گذشتگان و نیاکان خود به ارث برده اند.
استان سمنان دارای بیش از یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده و بیش از 800 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب