3:22:30 - شنبه 20 آگوست 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آب در سمنان سند مالکيت دارد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – کشاورزي روزي شغل اصلي مردم ايران زمين و تمام ساکنين روي زمين به حساب مي‌آمده است و حال نيز اگر از شاغلان کشاورزي کاسته شده است اما اهميت آن همچنان پا برجاست و حتي مي‌توان گفت: بر اهميت آن نيز افزوده شده است.

کشاورزي شغل پرزحمت و پربرکتي است ولي اگر يک سري شرايط به نحو مطلوب پيش نرود باعث ضرر و زيان بسياري مي‌شود و يا جواب آن زحماتي که يک کشاورز دارد را نمي‌دهد. از مهم ترين اين شرايط مي‌توان به مساله آب اشاره کرد که وقتي نامش مي‌آيد آنقدر اهميت دارد که ديگر به کشاورزي فکر نخواهي کرد و مساله‌ي اصلي آب خواهد بود.

آب را از هر جهت بنگري مهم است چه در فرهنگ و چه در زندگي و اين در کشورهاي کم آب طبيعتا پر رنگ‌تر است و ايران نيز که قسمت اعظم آن کم آب به حساب مي‌آيند همين طور خواهد بود و در ايران شهري مثل سمنان از گذشته با اين مساله دست و پنجه نرم کرده‌اند.

به گزارش سمنان لاین ازپیام ايرانيان در پيش از اسلام که زرتشتيان آناهيتا الهه‌ي آب را داشته‌اند تا به فرهنگ اسلامي‌که اتفاقاتي چون صحراي کربلا را در تاريخ مذهبي شان شناخته‌اند هميشه آب را بعنوان يک ارزش معنوي در کنارشان ديده‌اند و حتي اين ارزش تا به آنجا نيز مي‌شود به آن توجه کرد که فارسي‌ زبانان اولين کلمه‌اي را که به راحتي مي‌خوانند و مي‌نويسند آب است. الف و ب.

گفتن همين که آب مايه حيات است کافي است و حال که با بحران کم آبي نيز روبرو هستيم ارزش آب دارد برايمان خيلي جدي مي‌شود و حتي پيش‌بيني کرده‌اند جنگ‌هايي در آينده بر سر آب رخ دهد.

سمنان شهري است که باغات زيادي دارد و شيوه سنتي تقسيم آب در سمنان که مي‌گويند شيخ علاالدوله سمنان آن را طراحي کرده است بسيار منظم و دقيق مي‌باشد. هر چند اين که طراحي اين نظام آبياري توسط شيخ علاالدوله سمناني صورت گرفته باشد تاييد نشده است اما به احتمال فراوان شيخ در بهبود آن نقش داشته است.

سمنان حال نه تنها با مشکل کم آبي روبرو شده است مسايل ديگري نيز باعث شده است که کشاورزان به سختي بتوانند زمين‌هايشان را سيرآب کنند و مساله آب دارد مباحث گسترده‌اي را پيش مي‌آورد. از انتقال آب درياي خزر به سمنان و مخالفت اهالي مازندران گرفته تا قطع آب زمين‌هاي کشاورزي سمنان از درجزين اين‌طور که برخي کشاورزان سمنان مي‌گويند.

البته به اين نمي‌توان فکر کرد که آبي را عده‌اي به عمد قطع کرده باشند تا پايين دستان آبي نداشته باشند ولي جاي بررسي است که چه جرياني اتفاق افتاده است.

تقي نظري بازنشسته آموزش پرورش است و در خندق محلات زمين کشاورزي دارد مي‌گويد: از کودکي در کنار پدر و ماردم از بچگي تا به پنجاه سال کشاورزي کرده‌ام اما حال به خاطر مشکل کم‌آبي و هم اينکه کشاورزي ديگر آنقدر درآمد‌زا نيست و من با چهار هزار متر زميني که دارم زياد فايده اي ندارد و وقتي فرزندان من هم اين را مي‌بينند ديگر انگيزه اي ندارند تا اين شغل را ادامه دهند و در آينده اين زمين احتمال دارد از بين برود. اگر از قبل که شهر را مي‌ساختند به فکر پيشرفت شهري و استفاده امروزه بيشتر آب مي‌بوده‌اند، برخي مشکلات شايد پيش نمي‌آمد. بارندگي هم کم شده است و مسئولين هم تلاش کرده‌اند اما به نتيجه‌اي که مي‌خواهند نرسيده‌اند. به‌ طور کل زمين‌هاي کوچک مثل زمين‌هاي ما زياد فايده ندارد مگر همه چي را خودت داشته باشي از وسايل کشاورزي و چاه و آب و غيره و بعد شايد بشود رويش حساب کرد. کم‌کم کشاورزي در نسل بعدي خيلي کم مي‌شود. الان فرزندان من نه حوصله‌ي کشاورزي را دارند نه برايشان به صرفه است. فکر مي‌کنم زمين‌هاي کشاورزي روزي به ساختمان‌ها تبديل شوند.

محمد‌علي ابراهيم‌زاده از کشاورزان قديمي ‌سمنان و رئيس هيات مديره شرکت آب بران مي‌گويد: آب در سمنان سند مالکيت دارد و زمين هم جدا سند دارد و چهار دانگ از شش دانگ وقفي امامزاده‌ها و مساجد و حمام است. تقسيم آب سمنان از پارا به بعد است و در روستاي درجزين در هر گردش 15 روزه 36 ساعت طبق قوانين به درجزين مي‌رسد و قوانين ديگري نيز هم دارد که بر اساس چوب و دانگ و هسته صورت مي‌گيرد که به‌صورت محلي است. ما براي همه اين تقسيم‌ها سندهايي داريم اما بعضي از آن‌ها رعايت نمي‌شود براي فرض در سندي که به شما مي‌دهم از سال 76 قانوني وضع شد اما چند سال رعايت شد اما به بعد آن نه.

طبق صورتجلسه که سال 76 تنظيم شده است قرار بوده است سمنان 248 ليتر آب سازمان آب و فاضلاب يا شهرداري به کشاورزان سمنان بدهند و در آب پخش کن تحويل دهد که تا به حال اين کار نشده است و با سهميه کم جلوي هر استخري يک چاهي زده شده است و آب چاه به آن استخرها مي‌دهد ولي آب و فاضلاب خيلي سهم کمتر و حق کشاورزان را مي‌دهد. 99 ليتر براي سه قنوات است. آبي که 248 ليتر براي گل رودبار است بايد سهميه بدهد. سه تا قنوت و شهرداري يا آب و فاضلاب. بر فرض يه جاي 99 ليتر 50 ليتر آب مي‌آيد به سمنان.

مشکلات ديگر هم هست يک مدت گفتند: که آب فاضلاب را براي تامين آب کشاورزي تامين مي‌کنند بعد همان را ندادند.

جهاد کشاورزي ، امور آب و فرمانداري بايد موارد را انجام دهند. از آن بايد 99 ليتر بدهد که جمعا بشود 347 ليتر در آب پخش کن بايد آب داشته باشند در صورتي که الان در محل مسکوني در جايي مثل باغ فيض من ديده‌ام که اضافه مي‌کنند.

شکايت کرده‌ايم درباره آبي که بايد از درجزين بيايد اما الان نزديک به شانزده ماه است که هيچ اتفاقي نيافتاده است با آن که تمامي ‌مدارک ارائه شده است به دادسرا اما معلوم نيست و چه جرياناتي است که از داخل درجزين آب را به روي زمين‌هاي کشاورزي سمنان بسته اند؟ که من اين مدارک را به شما مي‌دهم تا ضميمه گزارشتان کنيد.

علي‌اکبر اخلاقي مدير عامل شرکت آب بران سمنان و دبير خانه کشاورزي شهرستان سمنان مي‌گويد: شرکت آب بران سال 88 تشکيل شده که دارد مساله آب را پيگيري مي‌کند که اين شرکت به غير از ساير کشاورزان داراي بيش از 2800 عضو است.

از سابق در سمنان در کل شش تا استخر داشته‌ايم و به قولي استخر شش‌گانه داريم. در گذشته کلي آب مي‌آمد آب پخش‌کن که پارا مي‌گفتند و به 32 پا تقسيم مي‌شده است.

هر استخري سهميه‌اش مشخص بوده است. استخر جهاديه يا شاهجوي 5 پي، لتيبار 5 پي، استخر باغ فيض 8 پي، کديور 5 پي، کوشمغان 4 پي و زاوغان هم 5 پي. سال 1371 چون که کيفيت آب سمنان پايين بوده است با حضرت امام در آن موقع مشورت مي‌کنند و حضرت امام مي‌فرمايند آب گل رودبار را به پيشنهاد استاندار بگيرند براي شرب در جايش آب چاه بدهند براي کشاورزي.

استاندار وقت آقاي طحايي با هماهنگي فرماندار آقاي درويش. اين کار را انجام مي‌دهند و در عوض بايد آب چاه بدهند و بعد تعهداتي به کشاورزان مي‌دهند که در صورت جلسه موجود است.

تعهدي مي‌دهند که جهاد کشاورزي سمنان، امور آب سمنان و فرمانداري تعهد مي‌دهند براي کشاورزان کانالي برقرار کنند.

به‌ علت اينکه ما سه تا قنات داريم در کل در زماني که آبي که از گل رودبار به سمنان مي‌آمده است طبق سند موجود در 15 شبانه‌روز است.در اين 15 روز طبق سند 13 شبانه روز و نصف سهم سمنان و در اين 15 روز 36 ساعت سهميه درجزين بوده است. به درجزين به اين‌صورت بوده است که روز چهاردهم براي يعني در روز پانزدهم را اصطلاحا مي‌گويند پانزدهم روز. روز آخر اين 14 روز نصف روز براي سمنان و 24 ساعت روز پانزدهم براي درجزين بوده است.

قنات هوابن، چل تن و راه جو که اين سه تا قنات هوابن 12 ساعت در 15 شبانه روز براي سمنان بوده است و 12 ساعت براي درجزين بوده است. شب براي سمنان بوده و روز براي درجزين. قنات چل تن بصورت درجان 15 شبانه‌روز 13 روز و نصف براي سمنان و 36 ساعت براي درجزين.

قنات راجو کلن براي سمنان است که همه سند دارد. به علت اينکه فرمانداري جهاد و امور آب از آن تاريخ کم کاي کردند از همان سال 1376 کانالي احداث نکردند و پيگيري نکردند.

درجزيني‌ها حق سمنان را غيرقانوني دارند مي‌برند. قنات هوا بن را جلويش بتن ريختند که آب نمي‌آيد سمنان و اين را کاملا مي‌شود مشاهده کرد.

اتاقي درست کردند و درش را قفل کردند. قنات چل تن را هم جلويش را بستند و يک نفر استخر ماهي درست کرده است و آب از استخر ماهي مي‌رود به کشاورزي شان که اين را هم غير قانوني انجام دادند. قنات راجو که پايين درجزين است که اين آب مي‌آيد سمنان و اين آب کلا کانال مي‌آيد به پارا مي‌رسد به شش تا استخر تقسيم مي‌شود.

شهرداري سمنان يک مشکلي براي کشاورزان ايجاد کرده است. پشت روزيه سدي زده است روبروي پارک کوهستان يا جاده سلامت بعضا عده‌اي سنگي جلوي آب مي‌اندارند.

و يا اينکه ممکن است تانکر‌ها بروند پمپ بياندازند و آب را مي‌کشند و آب را مي‌فروشند و شايد هم که کار اينها هم باشند. به هر حال ما نيم دانيم چه کساني مانع مي‌شوند ولي اين موارد ديده شده است که اين نيز براي کشاورزان مشکل شده است.

ما الان از درجزيني‌ها شکايت کرديم پرونده در دادگاه مهديشهر است و تا به حال دو مليون و ششصد هزار تومان پول کارشناسي داديم و کارشناسان بايد نتيجه را به دادگاه زودتر اعلام کنند و بايد حکم بدهند.

چون ما سند داريم طبق بند 22 اداره ثبت سند معتبر است. برج 4. 93 شکايت کرديم و در اين دو سال ضرر هم خورده است و براي خسارت هم شکايت کرديم.

سال 83 که بنده آن وقت هم نماينده خانه کشاورزي بودم به شهرداري گفتم در آن زمان مجوز ساختمان مي‌دهند فکر آب را هم بکنند. شهر وقتي مي‌خواهد بزرگ شود به فکر آبش هم باشند.

در نامه‌اي به فرمانداري از سوي شرکت آب بران با توجه به همان بند 22 اداره ثبت رودخانه سمنان آمده است که طبق قانون احدي حق معامله اعم ‌از توافق، معاوضه، جابجايي، بذل با بخشش، کم يا کسر کردن مدار را در اين مبحث نداشته و در گذشته اگر از ناحيه هر مقامي ‌صورت گرفته شده باشد بدون اذن مالکين نامشروع و غيرقانوني و باطل و از درجه اعتبار ساقط مي‌باشد که مدارک قانوني موجود مي‌باشد.

کشاورزان سابق در سيزده شبانه‌روزي که آب به سمنان مي‌آمده است در آنجا بند‌هاي آن‌ها را سمناني‌ها مي‌رفتند مهر مي‌کردند مثل پلمپ و در اين سيزده روز هيچ حقي نداشتند که آن مهر را بشکنند تا آن 36 ساعت و مهر مي‌شکستند و آب را به آنها مي‌دادند و بعد 36 ساعت راهي مي‌کردند آب را به سمنان باز بند‌هاشون نبايد مي‌شکسته و حق اين کار را نداشتند تا زماني که آب گل رودبار براي شرب سمنان استفاده شد ديگه آنها بند و مهررا ناديده گرفتند و آن‌ها دارند سو استفاده مي‌کنند. آنها حرفشان اين است که گل رودبار را درجربان انداختيد براي استفاده و چون از رودخانه آب نمي‌آيد که حرف منطقي نيست.

حرفشان غيرمنطقي است و مشکل اين است که اگر هر کسي طبق قانون به خط و مشق خودمون توجه کنيم هيچ دادگاهي احتياج نداريم. هر کس نبايد از حق خودش پا فرا‌تر بگذارد که مي‌گذارد.

در آخر من به عنوان مدير عامل شرکت آب بران از جناب آقاي ايرج ذوالفقاري براي پيگيري‌هايي که براي قنات راجو دارند انجام مي‌دهند بسيار سپاسگزارم زيرا دارند پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب