23:21:30 - سه شنبه 2 آگوست 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
واگذاری اماکن تاریخی به شرط مرمت
کانال تلگرام سمنان لاین

 1
به گزارش سمنان لاین در ماده ۲۴ ویرایش جدید لایحه برنامه ششم توسعه آمده است سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجاز است در چارچوب ضوابط و برنامه‌ای که به تصویب شورای عالی سازمان می‌رسد اماکن تاریخی خود را به شهرداری‌ها، بخش خصوصی، تعاونی و صندوق احیا و بهره برداری از بناها و غیره واگذار کند. مشروط بر اینکه این بناها بعد از واگذاری مرمت و حفاظت شوند.
در ماده ۲۴ ویرایش جدید لایحه برنامه ششم توسعه آمده است با توجه به اهمیت و ضرورت مرمت بناهای تاریخی و احیای بافت‌های ارزشمند کشور اقدامات ذیل صورت می‌گیرد.
سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجاز است در چارچوب ضوابط و برنامه‌ای که به تصویب شورای عالی آن سازمان می‌رسد اماکن تاریخی (به استثنا نفایس ملی) در اختیار خود را به شهرداری‌ها و بخش خصوصی و تعاونی و صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی برای بهره برداری واگذار کند.
واگذار شوندگان موظف هستند نسبت به مرمت حفاظت و بهره‌برداری از اماکن مربوطه تحت نظارت سازمان میراث گردشکری و صنایع دستی اقدام کنند.
تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند در چارچوب ضوابط و استانداردهای اخلاقی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نسبت به مرمت و احیای آثار فرهنگی و تاریخی  در اختیار، اعم از منقول و غیرمنقول با رعایت قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند.
همچنین سازمان میراث فرهنگی،  گردشگری و صنایع موظف است به منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را به عمل آورد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب