23:15:53 - دوشنبه 1 آگوست 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وجود بقاع متبرکه، هویت تاریخی و فرهنگی سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

به گزارش سمنان لاین از سمنان امروز، روز دوشنبه یازدهم مرداد 95 در شماره 190 یادداشتی با عنوان، « مساجد «فریاد نام» و بقاع متبرکه «نماد یاد خدایند» در قلب شهر» به قلم محمودرضا دارایی در صفحه سه منتشر کرد که در آن توجه بیشتر به بقاع متبرکه به عنوان هویت تاریخی و فرهنگی سمنان، تاکید شده است.

در این مطلب آمده است: شهرداری سمنان با بسترسازی به منظور استفاده از ظرفیت بقاع متبرکه، تحقق شعار «سمنان؛ حرم چهارم اهل بیت(ع)» را دنبال می کند.
یکی از شاخصه های برجسته هویتی در شهر تاریخی سمنان، وجود بقاع متبرکه امامزادگان است که هم به لحاظ تعداد و هم پراکندگی و استقرار در بستر شهر حائز اهمیت است. بنای هر یک از این بقاع، گواه عمق دلبستگی مردم این دیار به خاندان اهل بیت(ع) و همچنین معرفت ایشان حین مکان یابی، معماری و ساخت بنای هر بقعه است.
یکپارچگی فرم بنای هر بقعه با بستر استقرارش و در هم تنیدگی عملکرد آن در کنار سایر فضاهای عمومی شهر، آنچنان صمیمی است که هر رهگذری با عبور از کنار آن و حضور در این بقاع، آرام می گیرد.
انگیزه مشارکت مردمی در دوره های ساخت، بهره برداری و نگهداری این بقاع به مدد ارتباط مستقیم موضوع با عقاید مذهبی ایشان بسیار قوی است؛ به طوری که متولیان اداره آن ها در انجام این امور از یکدیگر سبقت می گیرند. رمز پایداری و بقای کالبدی این بناها و پویایی و وجود حس و حال فضا را نیز باید در حضور و مشارکت مردمی جستجو کرد.
جایگاه مساجد تاریخی در کنار بقاع متبرکه به عنوان زیرساخت های فرهنگی و مذهبی شهر، با دارا بودن ظرفیت های بی بدیل معماری و معنوی در برنامه بازتعریف شبکه معابر هویت مند شهر تاریخی سمنان با محوریت حرکت پیاده و تاکید بر حضور آب در شهر تشخص می یابد. مساجد فریاد نام و بقاع متبرکه نماد یاد خدایند در قلب شهر. شهر در حکم موجود زنده می تواند خطاب این آیه باشد:«آگاه باشید که با یاد خدا، قلب ها آرام می گیرد».
بسترسازی لازم به منظور استفاده از این ظرفیت زیرساختی و موجود در شهر، نیازمند بذل توجه بیشتر از سوی دست اندرکاران امر می باشد. در این خصوص سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان با برقراری ارتباط موثر با سازمان اوقاف و امور خیریه و با در نظر گرفتن اولویت های ضروری اقدام، در حکم تسهیل گر، جهت اجرای طرح های جامع مصوب بقاع متبرکه عمل می کند.
رفع موانع اجرایی صحن شهری حضرت امامزاده یحیی(ع) که در طرح ساماندهی پهنه 18 هکتاری بافت تاریخی واقع شده است با جلب مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه، مسکن و شهرسازی و شهرداری سمنان در حال پیگیری می باشد. با اجرای درخور این طرح، حرم حضرت یحیی(ع) همچون نگینی در بافت تاریخی سمنان با عنوان حرم چهارم اهل بیت(ع) در مسیر زائران امام علی بن موسی الرضا(ع) می درخشد.
تسهیل در اجرای طرح جامع بقعه امامزاده علی بن جعفر(ع) که در حال سپری کردن مراحل قانونی برای اخذ شناسه تصویب در سازمان اوقاف و امور خیریه می باشد و به طور خاص حل مشکل پارکینگ برای این بقعه در دستور کار مشترک شهرداری، سازمان نوسازی و بهسازی و سازمان اوقاف قرار دارد.
تعریف قطب فرهنگی-مذهبی جنوب غرب سمنان با عنوان «بقیع عجم» که به ویژه در جنوب محله زاوغان، بقاع متبرکه امامزادگان «سید جلال(ع)، سید زین الدین(ع)، اشرف(ع)» و علویان(ع)» را شامل می شود و با شبکه های دسترسی پیاده و سواره به بقاع متبرکه امامزادگان «زکریا(ع)» در شمال محله کدیور و همچنین امامزادگان «سید رضی(ع) و سید اسد(ع)» به ترتیب در غرب و شرق محله کوشمغان متصل می شود از این دست است. نیز بقاع متبرکه «علمدار(ع)، ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) و سی سر» در طول محور شهری حد فاصل میدان حضرت امام(ره) تا میدان شهید بهشتی در مرکز شهر، جلوه گری می کند.
بقعه متبرکه امامزادگان علویان(ع) از جمله بقاع تاریخی واقع در یکی از ورودی های قدیمی و به نقلی در کنار مسیر راه ابریشم سمنان است و شهر سمنان مفتخر است که در این حرم مطهر، میزبان 6 تن از نوادگان حضرت امام زین العابدین(ع) و 4 تن از نوادگان حضرت اباالفضل العباس(ع) باشد. وجود 10 امامزاده با انتساب نزدیک به ائمه اطهار در یک فضا، در نوع خود در کشور منحصر به فرد است. عبیدالله اعرج بن حسین اصغربن زین العابدین(ع)، یعنی نوه امام چهارم، یکی از 10 بزرگواری است که در این مقبره آرمیده اند.
سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان با توجه به موقعیت این بقعه که به ویژه به طور هفتگی در مسیر تردد شهروندان حین مراجعت از آرامستان وادی السلام به مرکز شهر قرار دارد نسبت به بازگشایی مسیر و ایجاد دسترسی مناسب و پارکینگ درخور زائران اقدام کرده است.
ساماندهی باغ راه ابریشم حد فاصل بلوار کشاورز تا کارگاه خدمات شهری شهرداری و همچنین آزادسازی پهنه شهری در حد شمال طرح توسعه بقعه تا بلوار علویان در همین راستا به انجام رسیده است.
همچنین ایجاد فضای سبز با مفهوم قرآنی و با استعانت از آیات قرآن کریم با دو گونه زیتون و انجیر در بوستان علویان در شرف انجام است و در این راستا احیای دوباره آب انبار قدیمی واقع در مسیر باغ راه ابریشم به عنوان مخزن ذخیره آب لازم جهت آبیاری فضای سبز به شیوه قطره ای پیش بینی شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. مجید   آگوست 3, 2016  

  با سلام به نظر میرسه سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری باید به بافت تاریخی توجه کنه ….. داریم فرصت ها را از دست میدهیم … اگر شهردار محترم اعتقاد به توسعه گردشگری داره باید اولویت کاری خودش را بازسازی بافت تاریخی قرار بده

 2. اسکندری   آگوست 3, 2016  

  اخه دارن اطراف امامزاده علوی محلات را درست میکنند

 3. عباسی   آگوست 3, 2016  

  تمام طرحهای توسعه و بازسازی بافت تاریخی سمنان بر زمین مانده و هیچ اتفاق تازه ای را مردم ندیدیند

 4. مسعود   آگوست 3, 2016  

  متاسفانه سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سمنان بافت تاریخی سمنان را رها کرده و رفته داره توی بیابان های اطراف سمنان کار میکنه !!!!!!