12:35:56 - یکشنبه 31 جولای 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دلیل انحلال تیم زنان ملوان در جامعه اسلامی گفتنی نیست!
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – باشگاه قدیمی ملوان در بیانیه  خود نوشته: «بزرگ‌ترین دلیل این تصمیم را باید در مواردی جست و جو کرد که نمی‌توان در یک جامعه اسلامی آنها را مطرح نمود. به دلایلی کاملا غیرمادی که تأکید می کنیم از بیان آنها به طور واضح در رسانه ها باید خودداری کرد، تصمیم نداریم تیم بانوان داشته باشیم».

این اطلاعیه رسمی به وضوح، اتهاماتی را به فوتبالیست های دختر ملوان نسبت می دهد که در صورت اثبات، می تواند موجب تعطیلی فوتبال بانوان در ایران شود.

اطلاعیه باشگاه ملوان درباره عدم تمایل به تیمداری در سطح فوتبال بانوان، سوژه تازه ای شد تا بار دیگر در شبکه های اجتماعی، این موضوع به سوژه داغ تبدیل شود.

این باشگاه گیلانی اعلام کرده که تیم فوتبال بانوان منحل نشده، بلکه قصد واگذاری آن را داشتیم که حتی یک متقاضی هم پیدا نشد؛ اما نکته مهم در این اطلاعیه، اشاره صریح و البته غیرمستقیم به موضوعاتی است که در فوتبال بانوان چندین سال مطرح بود، ولی فدراسیون فوتبال و حراست وزارت ورزش از کنار آن می گذشتند.

اگر مدیران باشگاه انزلی چی، برای ادعای خود که با زبان بسته در رسانه ها منتشر کردند، سندی قوی داشته باشند، باید منتظر ضربات جبران ناپذیری به فوتبال بانوان در کشور بود؛ ضرباتی که شاید تا سال ها موجب تعطیلی فعالیت این قشر بدون امکانات شود.

پیش از این، برخی حاشیه های جنسیتی در برخی رده های فوتبال بانوان بر آن تأیید و گفته شد، برخی از موارد اخلالگر و مشکوک با دخالت مسئولان فوتبال بانوان غربال شده و از تیم های ملی پاکسازی شدند؛ اما سال گذشته، نایب رئیس فوتبال بانوان فدراسیون به وضوح اعلام کرد، نیرو و بودجه لازم برای غربال برخی انحراف ها در فوتبال باشگاهی بانوان را نداریم!

بخش هایی از بیانیه باشگاه ملوان را در زیر می خوانید.

«باشگاه ملوان هیچ وقت تیم بانوان خود را منحل نکرده بلکه از ماه‌ها قبل تصمیم به واگذاری این تیم گرفته بود که البته این تصمیم دلایل خاص خود را داشت؛ دلایلی که بسیاری از آنها را نمی‌توان در رسانه‌ها و برای افکار عمومی در جامعه مطرح کرد».

به گزارش سایت باشگاه ملوان؛ حجمه‌های رسانه‌ای، مصاحبه‌های غیرواقعی و عدم صداقت در مورد دلایل عدم تیمداری در سطح بانوان، باشگاه ملوان را وادار کرد طی اطلاعیه ای رسمی در مورد تیم بانوان شفاف سازی لازم را برای هواداران، افکار عمومی و رسانه‌ها داشته باشد. برای اینکه درباره تیم بانوان صحبت کنیم باید به چندین ماه قبل برگردیم (اواخر پاییز سال 94) که باشگاه ملوان بعد از جلسات متمادی و انجام کارهای کارشناسی تصمیم به «واگذاری یا همان فروش امتیاز» تیم بانوان گرفت.

باشگاه ملوان از اواسط فصل گذشته تصمیم به عدم تیمداری در حوزه بانوان گرفت، این تصمیم دلایل خاص خود را داشت و نمی‌توان آن طور که در برخی رسانه‌ها و مصاحبه برخی‌ها مطرح شده است تنها دلیل این تصمیم را به موضوعات مالی ربط داد چرا که شاید دلایل مالی کوچکترین بخش از دلایل این تصمیم بود و بزرگ‌ترین دلیل آن را باید در مواردی جست و جو کرد که نمی‌توان در یک جامعه اسلامی آنها را مطرح کرد. شاید همان دلایلی که تمام تیم‌های لیگ برتری را بر آن داشت که یا تیم فوتبال بانوان خود را منحل کنند و یا تصمیم به واگذاری آن بگیرند.

باشگاه ملوان اما راه دیگری در پیش گرفت که نه به فروش امتیاز ختم می شد و نه انحلال تیم. از ماه‌ها قبل به مدیران فوتبال استان و فدراسیون فوتبال اعلام شد که ملوان به دلایل متعددی که البته موضوع مالی کوچک‌ترین و غیرقابل توجه ترین آن بود، تصمیم دارد در حوزه بانوان فعالیتی نداشته باشد. باشگاه حتی به تمام مسئولان فوتبال استان اعلام کرد که حاضر است بدون دریافت هیچ گونه وجه نقد، امتیاز تیم بانوان را به اسپانسر یا خریدار جدید واگذار کند که البته این به معنای کنار کشیدن از تمامی مسئولیت‌هایش نیست و باشگاه همچنان به حمایت‌های معنوی یا بعضا مادی خود ادامه خواهد داد؛ اما متأسفانه تا امروز حتی یک نفر از دوستان و عزیزانی که در این چند روز دست به انتقادهای آنچنانی زده اند و به عنوان دلسوز وارد عمل شده اند، یک سرمایه گذار یا اسپانسر پیدا نشد تا این تیم بتواند همچنان به حیات خود ادامه دهد.

باشگاه ملوان تأکید می‌کند، اعلام عدم تیمداری در حوزه بانوان تصمیمی یک شبه و شتابزده نبوده و از نیم فصل سال گذشته، تقریبا همه مسئولان ورزش استان در جریان چنین موضوعی بودند و در جلسه مجمع عمومی باشگاه نیز مطرح شد. باشگاه ملوان کاملا خصوصی و از طریق اسپانسرهایی اداره می‌شوند که تماما خارج از استان حضور دارند و در این شرایط نیز باشگاه حق دارد که هزینه‌های خود را مدیریت کند؛ اما باشگاه تأکید می‌کند که مهم‌ترین دلیل عدم تیمداری در حوزه بانوان به همان مسائلی برمی گردد که نمی‌توان از آنها صحبت کرد؛ همان موضوعاتی که باشگاه های متمولی همچون سپاهان، ذوب آهن، سایپا، فولاد و پیکان یا تیم هایی پرهواداری مانند استقلال و پرسپولیس را هوشمندانه ترغیب به عدم تیمداری یا انحلال تیم‌های بانوانشان کرد.

ملوان به عنوان یک باشگاه فرهنگی ورزشی برای ورزش بانوان به خصوص فوتبال احترام و ارزش قائل است؛ اما به دلایلی کاملا غیرمادی ـ که تأکید می کنیم از بیان آنها به طور واضح در رسانه ها باید خودداری کرد ـ تصمیم ندارد در فوتبال بانوان به صورت حرفه‌ای تیمداری کند و تمام تیمداری خود را به فوتبال آماتور، آکادمیک و پایه ای بانوان البته در سطح شهرستان و استان معطوف خواهد کرد ضمن اینکه برای چندین و چندمین بار رسما اعلام می کند، حاضر است تیم فوتبال بانوان خود را بدون دریافت هیچ وجهی از سوی باشگاه به آنهایی که علاقه مند هستند در حوزه بانوان فعالیت داشته باشند واگذار کند؛ اما همچنان حتی یک علاقه مند هم پیدا نشده که در این حوزه ورود کند چرا که ورود به این حوزه، به زیرساخت هایی نیاز دارد که این زیرساخت‌ها قطعا در ورزش کشور وجود ندارد و باید به صورت ریشه ای به آن ورود کرد.

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان بندرانزلی

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب