1:06:16 - پنجشنبه 28 جولای 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرمت 50 شیء تاریخی در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: 50 شيء  سفال تاریخی موجود در مخزن اداره كل ميراث فرهنگي استان سمنان مرمت شد.

  راضيه طاهري افزود: 50 عدد از اشیای سفال تاریخی موجود در مخزن استان سمنان براي به نمایش گذاشتن دوره اي در موزه‌هاي استان مرمت شدند.

وي با اشاره به اينكه این اشیاء از موزه ملی به مخزن استان سمنان منتقل شده اند، گفت: این اشیای سفالی مربوط به دوره‌های مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی با نقوش مختلف حیوانی و گیاهی و شامل ریتون، قطعات کاشی و ظروف لعاب دار با کاربردهای مختلف هستند.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان در رابطه با فعاليت‌هاي حفاظتي و مرمتي انجام شده بر روی آثار سفالی، اظهار داشت: عکاسی و مستند نگاری،  انجام مطالعات تاریخی و هنری، مطالعات آسیب شناسی شامل شناسایی رسوبات، پاکسازی، استحکام بخشی نقش‌های سطحی و ترک‌ها و بازسازی بخش‌های کمبود و موزون‌سازی رنگی و تثبیت و استحکام بخشی نهایی از جمله عملیات مرمتي انجام شده بر روی آثار است.

طاهری افزود: اين اشياي سفالي مربوط به محوطه‌ها و دوره‌های مختلف تاریخی هستند که از موزه ایران باستان به اداره کل استان سمنان منتقل شده اند.

سفالگري يكي از قديمي ترين صنايعي است كه به دست بشر به وجود آمده و زادگاه آن ايران است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب