17:00:13 - جمعه 22 جولای 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون دادگستری سمنان: پیشگیری از جرم، به مشارکت مردم نیاز دارد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین / معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سمنان با اشاره به سه مسیر پیشگیری از وقوع جرم، گفت: پیشگیری از جرم، نیازمند مشارکت و همراهی مردم است.

82159135-70882911

به گزارش سمنان لاین از روابط عمومی دادگستری کل استان سمنان، علی دارینی در اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان سمنان در سالن شهدای هفتم تیر دادگستری، گفت: طبق ماده 2 قانون پیشگیری از وقوع جرم، نشست این شورا، متناظر با شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در کشور و با حضور رده های استانی اعضا تشکیل شده است.
وی تاکید کرد: تصویب قانون مربوط به پیشگیری از وقوع جرم، زمینه بهبود فعالیت های موثر دستگاه های مختلف را در این زمینه و در چارچوب قانون، بیش از پیش فراهم می کند.
دارینی گفت: پیشگیری از وقوع جرم بر اساس اصل 156 قانون اساسی بر عهده قوه قضائیه است و قانون پیشگیری از وقوع جرم با توجه به ضرورت همکاری سایر بخش ها، به ویژه دستگاه های اجرایی در این زمینه و اهمیت توجه بیشتر به پیشگیری از وقوع جرم در جامعه، به تصویب رسیده است.
وی، ماهیت پیشگیری از وقوع جرم را همانند جرم ، در گذر زمان بر اساس اقدامات پیشگیرانه منطبق با مراحل ارتکاب جرم قابل تفسیر دانست و تصریح کرد: پیشگیری از وقوع جرم در سه گروه قابل تقسیم بندی است که گروه اول آن، پیشگیری با فعالیت در زمینه های فرهنگی و اجتماعی، به صورت مردمی و با مشارکت های مدنی مورد نظر است.
دارینی افزود: پیشگیری وضعی انتظامی با هدف منصرف کردن مجرم از ارتکاب جرم و نیز پیشگیری حقوقی قضایی با هدف اصلاح مجرمین در گروه های دوم و سوم عوامل پیشگیرانه از جرم است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سمنان گفت: برای افزایش همکاری و تعامل دستگاه های مختلف استان و استفاده از ظرفیت آنها در امر پیشگیری از وقوع جرم، باید کارشناسی از هر دستگاه که دارای تحصیلات مرتبط با علوم اجتماعی، روانشناسی و حقوق است به عنوان رابط به این معاونت معرفی شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان نیز در این نشست، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در سالهای متوالی مبنی بر ضرورت و اهمیت توجه به موضوع پیشگیری از وقوع جرم و تاکید ایشان بر فرا قوه ای بودن آن، توجه جدی دستگاه های استان و اقدام و عمل واقعی در پیشگیری از وقوع جرم را خواستار شد.
حیدر آسیابی، اقدام مناسب و انجام وظایف ذاتی دستگاه ها را از جمله عواملی دانست که در پیشگیری از وقوع جرم موثر است و گفت: در صورتی که دستگاه ها طبق آنچه که وظایفشان است عمل کنند، بخش بزرگی از آسیب های اجتماعی و جرائم، پیشگیری و زمینه ارتکاب آنها کم می شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان افزود: آسیب شناسی و سپس اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش ارتکاب جرم مجرمین و پیشگیری از ارتکاب جرم دیگر افراد جامعه، باید مورد نظر همه مسوولان باشد.
محمد تقی مشهدی ، مدیرکل بازرسی استان سمنان نیز در این نشست، اقدام های پیشگیرانه را یکی از سیاست های مهم بازرسی کل کشور عنوان کرد و با اشاره به اینکه قانون ضمانت اجرای کارها را پیش بینی کرده است، گفت: دستگاه ها از حوزه های نظارتی درون سیستمی غافل نشوند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب