16:03:31 - یکشنبه 17 جولای 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشاوره ژنتیک برای پیشگری از معلولیت ها، به همراهی سازمان های بیمه ای نیاز دارد
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 مشاور مرکز ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان با اشاره به اجباری شدن مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، گفت: همراهی سازمان های بیمه گر برای کمک به تامین هزینه مشاوره ژنتیک، می تواند از درصد بالایی از معلولیت ها در جامعه جلوگیری کند.

الهه قدس افزود: همه زوج ها حتی زوج های غیرفامیل، قبل از ازدواج برای پیشگیری از تولد نوزاد معلول و مبتلا به بیماری های ژنتیکی، باید برای انجام مشاوره به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.
وی افزود: زوج ها به علت نداشتن آگاهی نسبت به مزایای مشاوره ژنتیک و به علت هزینه به نسبت بالای این مشاوره که زیر پوشش بیشتر بیمه ها نیز قرار نمی گیرد، به مراکز و کلینیک های مشاوره ژنتیک مراجعه نمی کنند.
قدس گفت: مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، فرآیندی است که به مشکلات انسانی، ناشی از رخداد یا احتمال رخداد یک بیماری ژنتیکی در خانواده می پردازد و راه های پیشگیری از وقوع مکرر بیماری در خانواده و همچنین روش های در دسترس برای برخورد با خطر را ارائه می دهد.
وی تصریح کرد: خدمات مشاوره ژنتیک در چهار بخش مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره قبل از بارداری، مشاوره حین بارداری و مشاوره ژنتیک در فرزند دوم، در خانواده های دارای فرزند معلول انجام می شود.
وی افزود: مشاوره ژنتیک می تواند در موارد نازایی و سقط های مکرر و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی، ناشنوایی و نابینایی بسیاری از نوزادان کمک کننده باشد.
قدس، کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، کلینیک بیمارستان و مرکز مشاوره ژنتیک بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) در شهر سمنان و مرکز مشاوره ژنتیک دکتر جمالی در شاهرود را از جمله مراکز خدمات مشاوره ژنتیک در استان سمنان عنوان کرد.
مشاور مرکز ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود 10 تا 15 درصد از مراجعان به مراکز مشاوره، به انجام آزمایش نیاز دارند و این موضوع اهمیت مشاوره ژنتیک را قبل از انجام هر آزمایشی نشان می دهد که از صرف هزینه و زمان اضافی جلوگیری می شود. 
وی تصریح کرد: آزمایش های ژنتیک هزینه ی زیادی دارند و در استان آزمایشگاه های مختص به این آزمایش وجود ندارد و بیماران به اجبار به تهران ارجاع داده می شوند که علاوه بر هزینه آزمایش ها، هزینه رفت و آمد و اسکان نیز به خانواده تحمیل می شود.
مشاور مرکز ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان افزود: بسیاری از افراد به علت هزینه ها و نداشتن اطلاعات کافی از عواقب انجام ندادن مشاوره ژنتیک، به مراکز آزمایشی مراجعه نمی کنند و فرزندان مبتلا به انواع اختلال ها به دنیا می آورند که تولد این افراد نه تنها از لحاظ روحی و مالی، آسیب جدی به خانواده وارد می کند، بلکه برای جامعه نیز هزینه بر و دارای تکلیف اجتماعی است.
استان سمنان بیش از 13 هزار معلول دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب