21:37:41 - شنبه 9 جولای 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تکمیل فاضلاب شهری سمنان یکی از ۱۷ طرح وزارت نيرو در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي کشور
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین _ مديرعامل آب و فاضلاب شهري استان سمنان با اشاره به کمبود آب در دو شهر سمنان و شاهرود، گفت: هم اکنون اين دو شهرستان هرکدام به ميزان 150 ليتر بر ثانيه در مجموع 300 ليتر بر ثانيه با کمبود آب مواجه هستند.

 

محمد طاهري در چهارمين جلسه شوراي اداري استان سمنان در سالن يادگار امام(ره) استانداري، با بيان اينکه شهر سمنان در پيک مصرف به 900 ليتر بر ثانيه آب شرب نياز دارد، گفت: هم اکنون با استفاده از تمام ظرفيت‌‌هاي موجود از جمله چشمه‌ها و چاه‌هاي آب، امکان تأمين 750 ليتر بر ثانيه آب در اين شهر وجود دارد و با 150 ليتر بر ثانيه کمبود آب مواجه هستيم.

 

طاهري افزود: تاکنون بخشي از مشکل آب شرب شهر سمنان با کاهش و تعديل فشار آب، ذخيره‌سازي آب در ساعات پاياني شب و استفاده از چاه‌هاي آب خصوصي و ديگر دستگاه‌هاي اجرايي حل شده است.

 

به گزارش سمنان لاین از پیام استان وي با اشاره به اينکه شاهرود نيز در پيک مصرف نيازمند 800 ليتر بر ثانيه آب است، اظهار کرد: هم اکنون توان تأمين آب در شاهرود با به‌کارگيري همه ظرفيت‌ها 650 ليتر بر ثانيه است و در اين شهر نيز با کمبود آب 150 ليتر بر ثانيه‌اي مواجه هستيم.

 

مديرعامل آب و فاضلاب شهري استان سمنان با اشاره به اينکه در گذشته شهر شهميرزاد نيز با کمبود شديد آب مواجه بود، گفت: در حال حاضر مشکل کمبود آب در اين شهر نيز با اجراي 22 طرح اجرايي برطرف و از وضعيت بحراني در زمينه تأمين آب شرب خارج ‌شده است.

 

طاهري طول شبکه توزيع آب شرب استان را دو هزار و 300 کيلومتر اعلام کرد و گفت: هم اکنون بالغ بر 700 کيلومتر شبکه که حدود 30درصد آن را شامل مي‌شود فرسوده است.

 

وي با تاکيد بر برنامه‌ريزي اين شرکت براي کاهش مصرف مشترکان پرمصرف، گفت:در سال گذشته 41 درصد از مشترکان استان سمنان که شامل 47 هزار مشترک مي‌شود مصرفي بالاتر از 20 متر مکعب داشته‌اند که در برنامه‌اي 5 ساله اين عدد بايد به کمتر از 20 هزار مشترک برسد.

 

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان، کف شکني، جابه جايي، اصلاح تجهيزات، اسيد‌شويي جداره چاه‌ها، لايروبي چشمه‌ها و قنوات، اصلاح شبکه‌ها و انشعابات براي کاهش هدر روي آب در شبکه‌ها را از جمله اقدامات اين شرکت اعلام کرد.

 

طاهري، فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني به مشترکان براي استفاده بهينه و مناسب از آب را امري مهم بر شمرد و گفت: جدا‌سازي آب براي استفاده فضاي سبز از شرب شهري، اخطار به مشترکان پر مصرف و تقاضاي تعديل مصارف به خصوص در پيک مصرف، پخش تيزرهاي تبليغاتي، اطلاع‌رساني از سوي ائمه جماعات در مساجد، انتشار بروشور و بولتن خبري و اطلاع‌رساني توسط رسانه‌ها از جمله اقدامات کوتاه‌مدت است.

 

وي با اشاره به وقوع خشکسالي‌هاي پياپي در اين استان، تصريح کرد: استان سمنان در 10 سال گذشته عمدتا با کاهش بارندگي و وقوع خشکسالي همراه بوده و از اين رو منابع آبي اين استان در اين دوره 10 ساله با افت زيادي روبرو بودند.

 

رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان با اذعان به اينکه عمده آب مورد نياز اين استان از منابع زيرزميني تامين مي‌شود، افزود: تنها در دو شهرستان دامغان و گرمسار از آب‌هاي سطحي نيز استفاده مي‌شود.

 

طاهري از فاضلاب سمنان به عنوان يکي ديگر از طرح‌هاي در دست اجراي اين شرکت نام برد و اضافه کرد: عمليات اجرايي تکميل اين پروژه که 70 درصد پيشرفت فيزيکي دارد از مهرماه در سمنان کليد خواهد خورد.

 

وي با بيان اينکه اين پروژه 84 کليومتر است، اظهار کرد: اجراي اين پروژه و تکميل آن نيازمند 500 ميليارد ريال اعتبار است که از طريق سرمايه‌گذار تامين خواهد شد.

 

وي با اشاره به مشخص شدن سرمايه‌گذار اين طرح بزرگ، ادامه داد: 25 درصد اعتبارات اين طرح توسط شهرداري سمنان و 75 درصد آن توسط سرمايه‌گذار بخش خصوصي تامين مي‌شود.

 

وي گفت: در سال 95 تعداد 17 طرح ملي از سوي وزارت نيرو به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي کشور پيشنهاد شد که تکميل طرح ساماندهي فاضلاب شهر سمنان در قالب اين طرح‌ها گنجانده شده است.

 

طاهري ادامه داد: اصلاح الگوي مصرف و بهينه‌سازي کيفيت آب يکي از برنامه‌هاي کلان شرکت آبفاي استان سمنان است که بايد با آموزش خانواده و دانش‌آموزان اين امر تحقق يابد.وي راه اندازي طرح آب شيرين کن در شهرستان سرخه را از طرح‌هاي مهم شرکت و آب و فاضلاب استان سمنان در سال 95 دانست و اضافه کرد: با بهره‌برداري اين طرح مهم ملي، بيش از يک هزار متر مکعب آب به مخازن استان اضافه مي‌شود.طاهري از مشاركت بيش از سه هزار دانش آموز استان در اجراي طرح مهام (مديريت مصرف آب با رويکرد اجتماعي و فرهنگي) در اين استان خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح حدود 5.8 ميليون متر‌مکعب مصرف آب در خانواده‌هاي دانش‌آموزان تحت پوشش اين طرح صرفه‌جوئي شده است.

 

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب