17:13:07 - پنجشنبه 30 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وزارت بهداشت اعلام کرد ؛ مواجهه سمنان با ریزگردها طی ۲ روز آتی
کانال تلگرام سمنان لاین

 

رئیس گروه سلامت هوا مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به احتمال مواجهه  سمنان  و چند استان دیگر  با پدیده ریزگردها طی دو روز آینده اشاره کرد و برای مردم این مناطق توصیه‌هایی را ارائه داد.


به گزارش سمنان لاین ، مهندس شیدا ملک افضلی با اشاره به اینکه طبق تصاویر ماهواره‌ای سامانه بین‌المللی رصد پدیده ریزگردها وابسته به سازمان بین‌المللی هواشناسی، در رصد وقوع پدیده ریزگردها، طی دو روز آینده،  سمنان و چنداستان دیگر با پدیده ریزگردها مواجه می‌شوند.

رئیس گروه سلامت هوا مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، متداول‌ترین نشانه‌هایی که طی یک پدیده گرد و غبار مشاهده می‌شود را تحریک مجاری هوایی فوقانی دستگاه تنفسی، سوزش چشم و درد قفسه سینه و نفس تنگی برشمرد و افزود: معمولا نوزادان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماری قلبی-عروقی، آسم، برونشیت، آمفیزم و جانبازان شیمیایی ممکن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند.

ملک افضلی ادامه داد: وقوع پدیده ریزگردها می‌تواند واکنش‌های حساسیتی، حملات قلبی و تنفسی را تشدید کند و مشکلات استنشاقی حادی را ایجاد کند.

وی درباره مواردی از خود مراقبتی و کاهش تبعات در مواجهه با ریزگردها، گفت: افراد از حضور و فعالیت غیر ضروری تا رفع آلایندگی در فضاهای آزاد خودداری کنند. در صورت الزام به حضور در فضای آزاد حاوی ریزگردها این زمان را به حداقل ممکن کاهش دهند و از باز نگاه داشتن درب و پنجره‌ها و از نفوذ گرد و غبار به داخل منزل، محل کار، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی جلوگیری کنند.

ملک افضلی در عین حال اظهار کرد: به دلیل آنکه عمدتا وقوع  پدیده ریزگردها در فصول گرم سال اتفاق می‌افتد، برای پیگشیری و عدم ورود ریزگردها به فضای بسته به منظور استفاده از وسایل سرمایشی، در منزل، محل کار، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، از سیستم‌های خنک‌کننده چرخشی هوای فضای داخل مانند تهویه مطبوع  استفاده شود. در این شرایط استفاده از کولرهای آبی و پنکه‌ها به دلیل امکان نفوذ هوای حاوی ریزگرد به فضای داخل و معلق نگه داشتن ذرات در هوای داخل توصیه نمی‌شود.

وی گفت: حتما افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و گروه‌های حساس برای پیشگیری از حملات تنفسی و قلبی به منظور مراقبت‌های دارویی و بازتوانی با پزشک خود مشورت کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رئیس گروه سلامت هوا در پایان به مردم توصیه کرد که هموطنان عزیز به منظور جلوگیری از نشست و امکان آلودگی ثانویه بر روی مواد غذایی و آشامیدنی در منازل، محل کار و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از پوشش مناسب برای این مواد استفاده کنند.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب