10:10:52 - یکشنبه 26 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح توسعه پرورش گاوهای 2 منظوره در استان سمنان اجرا می شود
کانال تلگرام سمنان لاین

 

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: طرح توسعه پرورش گاوهای 2 منظوره یا سمینتال در سال 95 در استان اجرا می‌شود.

به گزارش سمنان لاین، مصطفی شاه حسینی گفت: تاکنون جلسات توجیهی در شهرستانهای دامغان، گرمسار و آرادان از ماه گذشته با حضور کارشناسان استان و شهرستان و ماموران تلقیح مصنوعی برگزار شده است و اقدام هایی مانند تخصیص پلاک گوش، پلاک‌کوب، اسپرم سمینتال و نحوه اجرای طرح توسعه پرورش گاوهای دومنظوره تشریح شده است.
وی گفت: هدف از اصلاح نژاد دام، افزایش عملکرد و افزایش بهره وری اقتصادی تولید یک واحد محصول است و افزایش سرانه تولید شیر و گوشت، از اهداف اصلی طرح توسعه پرورش گاوهای دومنظوره است.
شاه حسینی تصریح کرد: در اجرای طرح ها توسعه ای، اصلاح نژاد به عنوان ابزاری موثر برای بهبود کمی و کیفی تولیدات و ارتقای بازده اقتصادی فعالیت های دامپروری جایگاه ویژه ای دارد.
وی خاطرنشان کرد: با افزایش جمعیت کشور و کمبود منابع غذایی و دغدغه های تامین غذا، استفاده از علم اصلاح نژادی دام ها توانسته بستر مناسبی برای افزایش بهره وری تولید و بازده اقتصادی بالا را فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه تولیدات دامی در روستاها و شهرهای کوچک شور تولید می شود، گفت: نژادهای 2 منظوره با تولید شیر و گوشت در واحدهای روستایی، می تواند نقش موثری در روند اقتصادی کردن تولید واحدهای روستایی و رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت داشته باشد.
یک میلیون و 600 هزار رأس دام سبک و 97 هزار و 900 راس دام سنگین در استان سمنان وجود د

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب