10:12:23 - دوشنبه 20 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان :اعتبار لازم برای مدیریت پسماند به این سازمان تعلق نمی گیرد
کانال تلگرام سمنان لاین

اعضای کارگروه مدیریت پسماند استان سمنان، با بیان اینکه کل تولید پسماند در این استان 173 هزار و 345 تن در سال است، تفکیک زباله از مبدا و ایجاد شرایط برای بازیافت آن را بهترین راهکار مدیریت پسماند عنوان کردند.

 

 کارگروه مدیریت پسماند استان سمنان روز دوشنبه در سالن مدیریت بحران استانداری، با حضور مسئولان دستگاه های عضو، با محوریت مدیریت و برنامه ریزی مناسب برای پسماندها برگزار شد.
***محل دفن زباله های استان سمنان مناسب نیست
سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: محل دفن زباله های استان سمنان به تفکیک هر شهرستان مطلوب نیست.
امیر ضیائیان افزود: حصارکشی نشدن کامل محدوده محل دفن زباله ، نبود گودال های مناسب و خاکریزی غیراستاندارد، از جمله مشکلات دفن زباله های شهر سمنان است.
وی اظهار کرد: محل دفن زباله های شهر گرمسار در زمینی به مساحت پنج هکتار در کیلومتر هفت جاده گرمسار- تهران انجام می‌شود که مشکلات آن، فقدان ایستگاه تفکیک زباله در شهر، نبود پوشش و خاکریزی مناسب بر روی زباله ها، نبود حصارکشی در اطراف منطقه و پراکنده شدن زباله ها توسط باد و سیلاب به پایین دست است.
وی محل دفن زباله در آرادان را منطقه گندم‌دره اعلام کرد و افزود: نبود گودال‌های مناسب برای دفن پسماند، فقدان پوشش و خاکریزی مناسب بر روی زباله ها، نبود حصارکشی در اطراف منطقه و حضور افراد سودجو در محل، از جمله مشکلات محل دفن زباله آرادان است.
ضیائیان، مشکلات دفن زباله شهر شاهرود را دفن مشترک پسماند پزشکی با پسماند خانگی، تخلیه خونابه های کشتارگاه در محل، نبود پوشش و خاکریزی مناسب بر روی زباله ها و فقدان حصارکشی در اطراف منطقه عنوان کرد.
وی، مشکلات محل دفن زباله در شهرهای دامغان، مهدیشهر و سرخه را نبود گودال‌های مناسب برای دفن پسماند، فقدان پوشش و خاکریزی مناسب بر روی زباله ها، نبود حصارکشی در اطراف منطقه و حضور افراد سودجو در محل، اعلام کرد.
**سرانه تولید زباله در استان سمنان 600 گرم در روز است
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه سرانه تولید زباله در استان سمنان 600 گرم در روز است، افزود: باید مدیریت درست برای این مقدار زباله انجام گیرد و همچنین میزان تولید زباله باید کاهش یابد.
عباسعلی دامنگیر افزود: سرانه تولید زباله در ایران روزانه 700 گرم است که این مقدار برای کشورهای توسعه یافته روزانه 250 الی 500 گرم است.
به گزارش سمنان لاین ازایرناوی تصریح کرد: جمع کل پسماند استان سمنان 173 هزار و 345 تن در سال است که بیشترین مقدار پسماند از نوع پسماند خانگی به مقدار 136 هزار و 847 تن در سال اختصاص دارد.
وی تفکیک زباله از مبدا توسط خانواده‌ها را بهترین راهکار برای کمک به مدیریت پسماند دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشترین تولید پسماند از نوع خانگی است، باید در خانواده ها تفکیک زباله فرهنگ سازی شود و هر خانواده از مبدا زباله های تر و خشک را جدا کند.
دامنگیر با بیان اینکه مدیریت پسماندهای پزشکی استان سمنان وضعیت مطلوبی دارد، افزود: استان سمنان دارای دستگاه های مخصوص دفع و ساماندهی زباله از نوع هیدروکلاو و اتوکلاو در مراکز بیمارستانی و درمانی است.
وی تصریح کرد: استفاده کلیه مراکز بیمارستانی و درمانی از دستگاه های هیدروکلاو به صورت متمرکز، نصب هیدروکلاوهای با ظرفیت متناسب با میزان تولید زباله های بیمارستانی، تفکیک واقعی زباله های عفونی و عادی بیمارستانی، حمل زباله های عفونی با وسایل نقلیه عایق بندی و قابل کنترل تا محل دفع، مدیریت صحیح هیدروکلاوها و اتوکلاوها و نظارت بر عملکرد آن ها، موجب بهبودی وضعیت مدیریت پسماندهای پزشکی شده است.
وی افزود: راهکارهای اجرایی مدیریت جامع کاهش پسماندها از مبدا شامل کاهش مقدار بسته بندی غیرضروری، استفاده مجدد از اقلام مختلف، به حداقل رساندن مصرف محصولاتی که دارای ترکیب های خطرناک هستند و طولانی تر کردن چرخه استفاده یک محصول، است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، مشکلات مشترک محل های دفن زباله شهرهای استان سمنان را، نبود گودال های مناسب برای دفن زباله، نبود پوشش و خاک ریزی مناسب بر روی زباله های داخل گودال، حصارکشی نشدن اطراف منطقه، سوزاندن زباله ها در محل و حضور افراد سودجو در محل تفکیک زباله، اعلام کرد.
*** نبود اعتبار کافی برای مدیریت پسماند
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند و تبدیل مواد شهری شهرداری سمنان نیز دراین نشست گفت: اعتبار لازم برای مدیریت پسماند به این سازمان تعلق نمی گیرد.
حمیدرضا پیوندی افزود: شهروندان شهر سمنان روزانه 90 تن زباله تولید می کنند که این زباله ها، روزانه جمع آوری می شود و نیازمند مدیریت برای استفاده مناسب از این زباله ها و بازیافت آن‌هاست.
وی اظهار کرد: یک هزار و 600 سطل مکانیزه در شهر سمنان وجود دارد و سال 95، پنج دستگاه خودروی جدید با اعتباری حدود 30 میلیارد ریال برای شستشو و جاروی معابر شهری خریدار شده است که ادارات، نهادها و شهروندان در این زمینه کمکی نکرده اند.
وی افزود: تمام دستگاه های اجرایی و شهروندان موظف هستند که عوارض پسماند خود را پرداخت کنند، اما تاکنون دستگاه های اجرایی 10 درصد و شهروندان 30 درصد از عوارض پسماند را پرداخت کرده اند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری سمنان، با بیان اینکه آموزش و فرهنگ سازی برای تفکیک و بازیافت زباله ها بسیار ضروری است ، افزود: شهرداری سمنان سالانه بیش از 18 هزار دانش آموز را برای تفکیک زباله ها آموزش می دهد.
** ضرورت استفاده از زباله، به عنوان طلای کثیف
معان امور عمرانی استانداری سمنان در این نشست با بیان اینکه در دنیای امروز زباله را طلای کثیف می‌دانند، افزود: باید پسماندها به درستی مدیریت شوند و از آن ها به درستی استفاده کرد.
مهدی زندیه وکیلی افزود: در سه شهر سمنان، شاهرود و گرمسار، به تفکیک یک مرکز دفن زباله با قابلیت پوشش حداکثری، جانمایی شود که در صورت نیاز، پسماندهای شهرهای همجوار را نیز در خود جای دهد.
وی خاطرنشان کرد: اگر تمام مراکز دفن زباله تجمیع شوند، مقدار حجم جمع آوری زباله نیز بالا می رود و سرمایه گذاران بخش های خصوصی، انگیزه برای ورود به این بخش پیدا می کنند.
وی گفت: کارگروه مدیریت پسماند استان سمنان باید هر سه ماه تشکیل شود و هر شهرستان ماهانه به تفکیک، کارگروه، صنعتی، کشاورزی، عفونی و بیمارستانی و ویژه را با حضور فرمانداران برگزار کنند.
معاون استانداری سمنان، حضور بیشتر سازمانهای مردم نهاد در این عرصه برای فرهنگ سازی ، مکانیزه شدن جمع آوری زباله و نظارت بیشتر شهرداری ها برای جمع آوری زباله را خواستار شد.
60 درصد از زباله های استان سمنان از نوع تَر و 40 درصد زباله خشک است و هشت الی 10 درصد از زباله های استان سمنان بازیافت می شود.
33 درصد از مردم شهرستان سمنان زباله ها را از مبدا تفکیک می کنند که در این زمینه، بهترین آمار در ایران به استان اصفهان با 82.5 درصد تفکیک تعلق دارد. 
پسماند بیمارستانی عفونی به کلیه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می شود.
پسماندهای ویژه به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد و آن دسته از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی، کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند، جز پسماندهای ویژه محسوب می شوند.
پسماندهای صنعتی، به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و مانند آن گفته می شود .
میزان تولید پسماند در استان سمنان از نوع صنعتی عادی سالانه 13 هزار و 600 تن، از نوع پسماند صنعتی ویژه، 19 هزار و 822 تن در سال و میزان پسماند بیمارستانی 804 تن است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب