17:55:02 - شنبه 18 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نظارت بر تولیدکنندگان املاح معدنی با کاربری درمانی در سمنان تشدید می‌شود
کانال تلگرام سمنان لاین

 
    

 رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان سمنان از شروع طرح تشدید نظارت بر واحدهای تولید کننده املاح معدنی مورد استفاده در ساخت مکمل‌های درمانی دام ،طیور و آبزیان در استان‌ در سال‌جاری خبر داد.

  دکتر رحیم خالقیان بابیان اینکه در حال حاضر تولید مکمل درمانیDCP و سایر مکمل‌های دامی و طیور و آبزیان وپریمیکس در استان توسط 3شرکت تولید‌کننده در قالب 13 پروانه ساخت مجاز صورت می‌گیرد افزود: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری انجام شده و توان بالقوه موجود امید است این شرکت‌ها بتوانند ضمن تضمین سبد دارویی کشور در راستای خوداتکایی دارویی کشور نیز حرکت کنند.

 وی افزود: با توجه به پتانسیل بالای معادن، و درصد بالای سهم تولید کشوری مواد معدنی مورد ساخت در مکمل‌های درمانی در استان و واقع شدن این استان بین استان‌های پر مصرف محصولات‌، این طرح در قالب شناسایی واحد‌های تولید‌کننده مجاز ‌و ملزم نمودن آنها به دریافت پروانه ساخت و انجام الزامات بهداشتی همچنین برخورد با واحد‌های متخلف برابر مقررات قانونی انجام خواهد شد.

رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان سمنان با اذعان به اینکه نظارت بر تهیه، توزیع و مصرف انواع املاح معدنی مانند بنتونیت، زئولیت و کربنات کلسیم و…. مورد استفاده در تولید مکمل‌های درمانی و پریمیکس‌های دام و طیور از مهمترین وظایف دامپزشکی است اضافه کرد: این نظارت‌ها به طور مستمر با انجام نمونه برداری‌های PMS جهت ردیابی حد مجاز فلزات سنگین که نقش مهمی در سلامت دام و ارتقای بهداشت عمومی دارند توسط کارشناسان اداره تشخیص و درمان استان در طول سال انجام می‌شود.

خالقیان گفت: واحدهای تولید کننده موظفند کلیه مواد اولیه یا محصولات را از نظر با قیمانده فلزات سنگین به‌طور مستمر مورد آزمایش و آنالیز قرار دهند و مشخصات کامل آنها شامل نوع ملح ،درصد خلوص ملح، شماره سری ساخت، تاریخ تولید، تاریخ انقضاء آدرس واحد تولید کننده و شرایط نگهداری ماده معدنی را روی کیسه‌های محصولات تولیدی ثبت و اطلاعات تولید را در سامانه دارویی سازمان دامپزشکی درج کنند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب