12:42:04 - دوشنبه 13 ژوئن 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تقسیم امنیت ملی بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان
کانال تلگرام سمنان لاین

۱۱ اصلاح‌طلب، ۱۰ اصولگرا و ۲ مستقل، سهم کمیسیون امنیت ملی شدکه حالا ۲۳ عضو خود را شناخته است و به‌نظر می رسد ترکیب اعضای آن از ترکیب هیات رئیسه و حتی کرسی های مجلس تبعیت می کنند.

 مطابق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس، مجلس شورای اسلامی می تواند کمیسیون هایی متشکل از نمایندگان مردم داشته باشد و موضوعات مهم و یا تخصصی کشور را پیگیری کنند. برابر قانون، سه نوع کمیسیون در مجلس تشکیل می شود، کمیسیون های خاص، موقت و تخصصی. کمیسیون های تخصصی که نه مثل موقت مربوط به زمان اند و نه مثل کمیسیون های خاص مرتبط با اتفاقات، طی چهارسال یکی از موضوعات مهم کشور را در مجلس دنبال می کنند. امنیت ملی و سیاست خارجی نیز یکی از موضوعات مهم کشور است که کمیسیونی تخصصی برای آن در خانه ملت پیش بینی شده است.

کمیسیون امنیت ملی طی سالهای کار حسن روحانی و بالا گرفتن حل مناقشات هسته ای احتمالا پرکار ترین کمیسیون مجلس بوده است. حالانیز این کمیسیون بیشتر از دیگر کمیسیون های مجلس مورد توجه قرار گرفته است. نمایندگانی که مدارک تحصیلی و سابقه اجرایی شان مرتبط با مسائل امنیتی بوده مطابق عرف مجلس در این کمیسیون ثبت نام کرده اند و نهایتا این کمیسیون مهم مجلس ۲۳ عضو خود را شناخت.

از کواکبیان تا کریمی قدوسی
بدون شک آنچه که در خصوص ترکیب اعضای کمیسیون امنیت ملی نظر هرکسی را جلب می کند چهره های این کمیسیون از طیف های مختلف مجلس است. مصطفی کواکبیان که جزو اصلاح‌طلبان مجلس است در این کمیسیون فعالیت خواهد کرد و از سوی دیگر کریمی قدوسی که عضو جبهه پایداری، از جریان های مخالف دولت و اصلاحات در این کمیسیون موضوع امنیت ملی را دنبال خواهند کرد.

بنابراین می توان گفت این کمیسیون رویکردی میانه خواهد داشت و شاید بشود احتمال داد نظرات متفاوت اعضای این کمیسیون با هم نشینی و مباحثات اندکی بهم نزدیک تر خواهند شد و مجلس راه ائتلافی خود را ادامه خواهد داد.

در ادامه گزارش نگاهی داشته ایم به سابقه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم که از نظر شما خواهد گذشت:

کاظم جلالی، میانه رو حامی ظریف و سیاست های خارجی دولت
یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی، کاظم جلالی است. او را بیشتر اصولگرایی نزدیک به اصلاح‌طلبان می دانند. نماینده ای که با حمایت اصلاح‌طلبان در پایتخت کشور نفر ششم شد و به مجلس دهم راه یافت. او دانش آموخته دانشگاه امام صادق بوده است و مدرک دکتری علوم سیاسی دارد. در مجلس نهم از مافقین برجام و موثر در تصویب برجام بوده اس.محمدجواد ظریف را بهترین دیپلمات مذاکره کننده ایران بعد از انقلاب می داند و اصولگرایان مخالف دولت نیز او را چندان اصولگرا نمی دانند و این در حالی است که او از چهره های نزدیک به علی لاریجانی، سیاستمدار کهنه کار اصولگرا بوده است.

علاءالدین بروجردی، مدعی ریاست کمیسیون
بروجردی از چهره های اصولگرای کمیسیون امنیت ملی است. او پیشتر و در مجلس نهم ریاست این کمیسیون را بر عهده داشته است و حالا یکی از مدعیان ریاست کمیسیون خواهد بود. سابقه فعالیت او به کار در وزارت خارجه و معاونت علی اکبر ولایتی دیپلمات کارکشته ابتدای انقلاب بر می گردد. تحصیلات اش را تا سطح دکتری ادامه دادهاست و نوه آیت الله علی محمد بروجردی از مراجع و علمای بزرگ شیعه است. باید دید او که پیشتر رئیس این کمیسیون بوده است خواهد توانست یکبار دیگر ریاست این کمیسیون را بر عهده گیرد یا نه؟

مصطفی کواکبیان، اصلاح‌طلب فرهنگی
شاید اگر کواکبیان بر اساس سابقه کاری خود دست به انتخاب کمیسیون می زد کمیسیون فرهنگی کمیسیون بهتری برای او بود. او جزو چهره های شاخص اصلاح‌طلبان است. دبیر حزب است، وزنامه دارد و حالا با حمایت اصلاح‌طلبان راهی بهارتان شده است. دکتری علوم سیاسی اش را از دانشگاه تربیت مدرس گرفته است و شنیده هایی هم هست که حکایت از حمایت مالی ساخت فیلم او دارد. روزنامه نگاران تهران او را خوب می شناسند و سالهاست که با مردم سالاری اش در عرصه رسانه فعالیت کرده است. گفتنی است او رای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت نام کرد و اما توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

جواد کریمی قدوسی، دلواپس مخالف روحانی
ان پی تی یا ام پی تی؟ بسیاری او را به همین اشتباه سهل انگارانه اش در نگارش طرحی برای الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای می شناسند. جایی که مخفف فارسی پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را ام پی تی نوشت و مورد انتقاد و شوخی روزنامه نگاران و مردم قرار گرفت. درگیری با ظریف، شرکت در همایش موسوم به «دلواپسیم»، مخالفت بارئیس جمهور و… از او چهره ای تمام قد تند ساخته است و حضور اودر کمیسیون شاید در ابدا با مخالف با اعضای اصلاح‌طلبهمراه شده و شاید هم بر اساس احتمال ائتلاف و هم فکری تا اندازه ای در مخالفت شدید بادولتمردان کوتاه بیاید.

شوشتری، علیرضا رحیمی، حشمت الله فلاحت پیشه، محمد آشوری، مهدی برومندی، نجفی، شهروز برزگر، کمال دهقانی، هاجر چنارانی، سیدمحسن علوی، مرتضی صفاری، منوچهر جمالی، قاسم جاسمی، اردشیر نوریان، سیدحسین نقوی حسینی، مسعود رضایی، مجتبی ذوالنور، مسعود گودرزی و حسن‌بیگی دیگر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اند.

 با نظر به ترکیب کمیسیون امنیت ملی مجلس می توان نتیجه گرفت محمدجواد ظریف کار چندان سختی نخواهد داشت و جز چند نماینده اصولگرای مخالف دولت اکثریت کمیسیون را موافقین دولت تشکیل داده اند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب